Michal Chládek, předseda mládežnické organizace ODS a zeť premiéra Petra Fialy, se v posledních letech rychle vyprofiloval jako výrazná postava jihomoravské politiky. Vedle role lídra Mladé ODS zastává momentálně hned šest různých funkcí, přičemž pět z nich je honorovaných. Celková čistá odměna za tyto pozice se podle jeho vlastních slov pohybuje kolem 95 tisíc korun měsíčně.
Deník N však upozornil na to, že Chládek má na některých jednáních, kde by měl působit, více absencí než účastí. Tyto informace vyplývají nejen z veřejně dostupných dokumentů, ale i z interních zápisů, které redakce získala.
Chládek ale obvinění odmítá. Tvrdí, že ve všech orgánech, kde působí, má účast alespoň poloviční a pokud se schůze nezúčastní, vždy se řádně omluví a záležitosti si dodatečně nastuduje.
Kromě krajského zastupitele je příbuzný Petra Fialy i uvolněným předsedou sociálního výboru Jihomoravského kraje, členem kontrolního výboru brněnského zastupitelstva, členem komise pro chytré a otevřené město, zastupitelem městské části Brno-Jundrov (kde do začátku letošního roku vedl kontrolní výbor) a členem představenstva Vírského oblastního vodovodu.
Na otázky týkající se kumulace funkcí Chládek reagoval tím, že v některých případech se za souběh odměna vůbec nepobírá a vše je v souladu se zákonem. Přiznal však, že z jedné z funkcí plánuje brzy odstoupit.
Vzhledem k rostoucímu vlivu v ODS a jeho angažmá v předvolební kampani koalice Spolu zůstává otázkou, jak dlouhodobě udržitelná je taková kombinace rolí a zda jeho aktivita skutečně odpovídá míře zodpovědnosti, kterou jednotlivé pozice vyžadují.
Sám Chládek se však domnívá, že jediným problémem je, že je ve vztahu s premiérem. "Je mi líto, že místo seriózní diskuse o práci, výsledcích a odpovědnosti se debata zužuje na příbuzenské vztahy a počty funkcí. Rád bych proto uvedl několik faktů," uvedl na síti X.
"Členem ODS jsem od roku 2018, tedy dávno předtím, než jsem poznal svou manželku. Ve stejném roce jsem poprvé kandidoval do zastupitelstva a začal pracovat v komisích a výborech. Pomáhal jsem s kampaněmi Mladé ODS v době, kdy měla ODS v průzkumech kolem 11 % a o koalici SPOLU nikdo netušil. Vstup do politiky pro mě nebyl „teplé místo“, ale rozhodnutí podílet se na obnově pravicové politiky odspodu – v době, kdy to nebylo snadné ani populární," napsal.
"Aktuálně zastávám pět veřejných funkcí, za které pobírám zákonem stanovenou odměnu – celkově cca 95 tisíc čistého. Některé funkce se ale sčítají a odměny se nevyplácejí zároveň. Za tyto funkce ručím svým jménem a energií. Zvládám je – jinak bych do nich nešel," dodal.
Tvrdí, že například v Jundrově byl ze 14 zastupitelstev nepřítomen třikrát a vždy byl omluven. "V krajském výboru mám plnou účast. U kontrolního výboru na magistrátu, kde se účast v minulosti opravdu snížila, rezignuji do příštího zastupitelstva. Tam, kde jsem chyběl, jsem se řádně omluvil. Mimochodem – členství ve výboru není totéž co výkonná pozice. Jde o podílení se na kontrolní a poradní činnosti," podotkl.
Celou tuto kauzu považuje za snahu vyvolat emoce. "Mám za sebou 6 let práce v politice, která nezačala ani konexemi, ani svatbou. Můj životopis je veřejný. Neberu si více než ostatní ve stejných pozicích – a rozhodně ne kvůli příjmení své manželky. Pokud někdo opravdu stojí o kultivaci politického prostředí, měl by začít s důrazem na férovost a fakta, ne na příbuzenské pavouky," domnívá se.
Ve Spojených státech se opět rozhořela debata o tom, kdo byl nejhorším prezidentem v historii země. V nově zveřejněném přehledu pěti nejhorších hlav státu, který zveřejnil portál The National Interest, překvapivě nefigurují žádní současní nebo nedávní prezidenti, jako Donald Trump nebo Joe Biden. Místo toho odborníci varují, že skutečné historické selhání lze najít u jiných mužů, jejichž rozhodnutí přispěla k občanské válce, úpadku ekonomiky nebo rozkladu ústavních principů.
Zatímco svět dál předstírá normalitu a diplomaté pečlivě váží slova, realita je možná mnohem temnější. Konflikty dnes zuří na všech kontinentech kromě Antarktidy, starý řád se rozpadá a nové mocnosti si bez ostychu nárokují svůj prostor. Mluvíme o tom, co přijde, ale možná už jsme uprostřed toho, čeho se nejvíc obáváme. Třetí světová válka se možná už dávno vede, jen v roztříštěné, nepřiznané a hybridní podobě.
Nejnovější vědecký výzkum přináší znepokojivé zprávy o budoucnosti ikonických obyvatel Antarktidy – císařských tučňáků. Tito majestátní ptáci, kteří si své životy už milion let přizpůsobovali extrémním podmínkám nejchladnějšího kontinentu světa, se nyní kvůli změně klimatu ocitají na pokraji existenční krize.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu ostře obvinil některé západní firmy, že i přes platný sankční režim nadále dodávají Rusku zařízení a technologie, které Kreml využívá při výrobě vojenské techniky. Podle jeho slov má Ukrajina k dispozici konkrétní důkazy o těchto dodávkách a již je předala partnerským státům. Vyzval rovněž k přijetí tvrdých sankcí vůči firmám, které se na těchto aktivitách podílejí.
Ruská armáda úmyslně manipuluje s těly padlých vojáků, aby skryla skutečný rozsah svých ztrát. Tvrdí to ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který během tiskové konference v Kyjevě obvinil Moskvu z toho, že některá těla vrací Ukrajině s tím, že jde o padlé Ukrajince – přestože jde ve skutečnosti o ruské vojáky.
Ruský prezident Vladimir Putin opět vyvolal mezinárodní rozruch, když během vystoupení na Petrohradském mezinárodním ekonomickém fóru pronesl zatím nejválečnější komentáře za dlouhou dobu. Navzdory tomu, že šlo o ekonomické fórum, Putin se věnoval hlavně válce na Ukrajině – a jeho slova byla jednoznačná.
Pákistán oznámil, že plánuje nominovat amerického prezidenta Donalda Trumpa na Nobelovu cenu za mír za jeho roli při urovnání nedávného ozbrojeného střetu s Indií. Podle oficiálního prohlášení Trump sehrál klíčovou roli při deeskalaci situace, která hrozila přerůst v otevřený válečný konflikt mezi dvěma jadernými mocnostmi.
Americký prezident Donald Trump se rozhodl odložit rozhodnutí o případném útoku na Írán o dva týdny a doufá, že se v tomto časovém okně otevře prostor pro diplomatické řešení. Jeho zdrženlivost přichází v době, kdy Izrael pokračuje v leteckých úderech proti íránským cílům, včetně údajného útoku na jaderné zařízení Fordo, a kdy se napětí v regionu vyhrocuje.
Nová data z NASA ukazují dramatické zhoršení extrémních klimatických jevů, jako jsou záplavy a sucha, za posledních pět let. Tyto události jsou nejen častější, ale také trvají déle a mají výrazně ničivější dopad. Loňské hodnoty byly podle výzkumníků dokonce dvojnásobné oproti průměru z let 2003 až 2020.
Herečka Jiřina Bohdalová (94) dokazuje, že věk pro ni není překážkou. Navzdory tomu, že se mnozí lidé i o desítky let mladší takovým zákrokům vyhýbají, ona se s odvahou rozhodla pro operaci srdeční chlopně metodou katetrizace. Zákrok byl úspěšný a podle lékařů se známá herečka zotavuje velmi dobře.
V roce 2026 má začít fungovat nový mezinárodní zvláštní tribunál, jehož cílem bude vyšetřování a případné potrestání ruské agrese vůči Ukrajině z roku 2022. Jeho zřízení letos potvrdily Evropská unie, Rada Evropy, Ukrajina a další státy tvořící mezinárodní koalici. Vznik tohoto orgánu je vnímán jako historický krok směrem k mezinárodní spravedlnosti, otázkou však zůstává, zda bude skutečně účinný.
Italský ministr obrany Guido Crosetto vzbudil pozornost mezinárodního společenství svými ostrými výroky na adresu Severoatlantické aliance (NATO), kterou označil za organizaci, jež „v současné podobě nemá důvod k existenci“. Jeho komentáře přicházejí jen několik dní před očekávaným summitem NATO v Haagu, který se uskuteční příští týden.