Katolická farnost svatého Antonína Paduánského ve městě Morris v americkém státě Indiana zažila v uplynulých týdnech vzrušení, které připomínalo biblické zázraky. Věřící zde objevili červené skvrny na spadlé hostii a okamžitě začaly kolovat spekulace o možném zázraku, který by mohl znamenat zhmotnění Kristovy krve. Vyšetření však přineslo zcela světské vysvětlení.
Arcibiskupství v Indianapolis uvedlo, že hostie s červenými stopami byla podrobena biochemickému rozboru, jehož výsledky byly zveřejněny v pondělí. „Analýza odhalila přítomnost plísně a tří různých druhů bakterií, které se běžně vyskytují na lidských rukou. Žádné stopy krve nebyly nalezeny,“ stojí ve vyjádření arcibiskupství.
Hostie údajně vypadla z tzv. mšeční soupravy, tedy přenosného zařízení používaného kněžími při vysluhování svatého přijímání mimo kostel. Nález červených skvrn vyvolal v komunitě značné emoce, které ještě umocnila historická tradice katolické církve, jež zahrnuje zázraky a zjevení, z nichž mnohé byly pečlivě zkoumány a uznány jako nadpřirozené události.
„Během dějin katolické církve došlo k mnoha dobře zdokumentovaným zázrakům a každému z nich byla věnována důkladná pozornost,“ připomnělo arcibiskupství ve svém prohlášení. Dodalo však, že v tomto konkrétním případě se žádný zázrak nepotvrdil.
Někteří věřící přesto doufali, že se jedná o zvláštní znamení. „Jsme jen malá vesnice. Když projedete, ani si toho nevšimnete. Ale pro nás to znamená celý svět,“ řekla místní farnice Shari Strassell televizní stanici WKRC-TV. „Myslím, že naše farnost je něčím výjimečná.“
Zpráva o údajném zázraku se rychle rozšířila mezi věřícími nejen v Morris, ale i v širším okolí. Objev hostie s neobvyklými skvrnami přinesl do života místních lidí nejen duchovní naději, ale také značné mediální pozornosti.
Katolická víra učí, že při mši se víno a chléb – v podobě hostie – proměňují ve skutečné tělo a krev Ježíše Krista. Tyto tzv. eucharistické zázraky, kdy se na hostii například objeví krev nebo obraz, byly v historii zaznamenány v několika případech a vždy byly přísně zkoumány.
Případ z Indiany se k těmto zázrakům zařadit nemůže, ačkoliv u některých věřících i tak zanechal hluboký duchovní dojem. Pro mnohé však i tato událost představovala důležitou připomínku víry a posvátnosti eucharistie.
Přestože výsledek laboratorního testování mnohé možná zklamal, samotný zájem o hostii v Morris ukazuje, jak silně může být víra zakořeněna i v těch nejmenších komunitách. Arcibiskupství zároveň ocenilo odpovědný přístup farnosti, která se rozhodla případ oznámit a vyžádat odborné zhodnocení.
Poslední desítky minut zbývají do začátku posledního rozloučení s Annou Slováčkovou. Přípravy na smuteční obřad tak vrcholí. Do kostela už dorazilo to nejpodstatnější.
Robert F. Kennedy mladší, současný ministr zdravotnictví a sociálních služeb Spojených států, oznámil zahájení rozsáhlého výzkumu, který má do září určit příčinu autismu. Tento krok však vyvolal značné obavy mezi vědeckou komunitou i organizacemi zabývajícími se autismem. Mnozí se totiž obávají, že Kennedy svým přístupem oživuje již dávno vyvrácené teorie o souvislosti mezi očkováním a vznikem této vývojové poruchy.
Americký prezident Donald Trump se tvrdě opřel do ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského kvůli jeho žádosti o nákup deseti amerických protiraketových systémů Patriot. V rozhovoru pro stanici CBS News, odvysílaném v neděli, Zelenskyj uvedl, že Ukrajina je připravena tyto systémy koupit za přibližně 15 miliard dolarů. Trump na to v pondělí reagoval během společné tiskové konference se salvadorským prezidentem Nayibem Bukelem.
Česko se v úterý loučí s Annou Slováčkovou, která zanechala nesmazatelnou stopu v českém šoubyznyse. Není proto divu, že její památku chtějí uctít i takové osobnosti jako legendární zpěvačka Helena Vondráčková.
Administrativa prezidenta Donalda Trumpa v pondělí oznámila zmrazení více než 2,2 miliardy dolarů ve federálních grantech a 60 milionů dolarů ve smluvních prostředcích pro Harvardovu univerzitu. Krok přichází poté, co vedení prestižní instituce odmítlo splnit vládní požadavky na omezení studentského aktivismu a změnu politiky diverzity. Podle vlády jde o sedmý případ, kdy byla některé z elitních amerických univerzit – šest z nich z Ivy League – zablokována federální podpora kvůli neochotě přizpůsobit se politické linii prezidenta.
Těžkou úlohu měla v posledních dnech rodina Anny Slováčkové. Zatímco se vyrovnávala s jejím odchodem, musela organizovat poslední rozloučení. To si z velké části naplánovala sama zesnulá. Proč vznikl spor mezi členy rodiny?
Dvě nové vědecké studie zveřejněné v odborném časopise Environmental Science & Technology přinášejí znepokojující zjištění o tom, jak matrace a ložní prádlo pro děti mohou emitovat toxické chemikálie přímo do prostředí, kde malé děti tráví značnou část svého života – tedy do jejich postýlek. Studie zjistily, že právě matrace, které jsou určeny pro děti od šesti měsíců do čtyř let, uvolňují látky spojované s poruchami vývoje, hormonálními problémy a dalšími zdravotními riziky.
Šéf Bílého domu Donald Trump nadále odmítá připustit, že právě Rusko brzdí veškeré snahy o ukončení války na Ukrajině, kterou samo rozpoutalo. V posledních dnech obrátil svou rétoriku proti Kyjevu, když ho obvinil ze zahájení konfliktu. Jeho zvláštní vyslanec Steve Witkoff pak přilil olej do ohně návrhem, aby byla Ukrajina rozdělena mezi Francii, Británii – a Rusko, které dokonce označil za spojence.
Odtajněný dokument americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) rozvířil veřejnost i odborníky na záhady. Zpráva, která původně pochází z archivu KGB, popisuje děsivý incident, během něhož se skupina sovětských vojáků údajně setkala s mimozemšťany – a následky byly naprosto nečekané. Podle svědectví dvou přeživších bylo až 23 jejich spolubojovníků „proměněno v kámen“ po zásahu neznámou zbraní mimozemského původu, uvedl server Mirror.
Česko řeší příběh Lenky Šimůnkové, matky jedné z obětí předloňské střelby v budově FF UK. Šimůnková si o víkendu vzala život. Známá byla tím, že po tragédii kritizovala policisty a politiky. Terč udělala i z ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Ten se nakonec rozhodl prolomit mlčení a vyjádřit se k tomu, co se v sobotu stalo.
Česko se dnes rozloučí s Annou Slováčkovou, která zemřela předminulou neděli ve věku 29 let po statečném boji s vážnou nemocí. Veřejnost nebude mít možnost se zúčastnit smutečního obřadu. Rodina respektuje přání zesnulé, poslední rozloučení bude mít formu neveřejného pohřbu. Jak bude smuteční obřad vypadat?
Spojené státy americké zvažují historickou změnu, která by mohla zásadně otřást strukturou Severoatlantické aliance. Generál Christopher Cavoli má toto léto ukončit své působení ve funkci nejvyššího velitele spojeneckých sil v Evropě (SACEUR), kterou od roku 1951 výhradně zastávají američtí čtyřhvězdičkoví generálové či admirálové. Nově se ale uvažuje o tom, že by tuto klíčovou roli mohl poprvé po více než sedmdesáti letech převzít evropský důstojník.