Odtajněný dokument americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) rozvířil veřejnost i odborníky na záhady. Zpráva, která původně pochází z archivu KGB, popisuje děsivý incident, během něhož se skupina sovětských vojáků údajně setkala s mimozemšťany – a následky byly naprosto nečekané. Podle svědectví dvou přeživších bylo až 23 jejich spolubojovníků „proměněno v kámen“ po zásahu neznámou zbraní mimozemského původu, uvedl server Mirror.
Incident se měl odehrát v odlehlé části Sibiře, kde jednotka sovětské armády cvičila. Během rutinní mise byl nad nimi spatřen nízko letící neidentifikovatelný objekt. Jeden z vojáků reagoval a vystřelil raketu země-vzduch, která údajně zasáhla cíl a způsobila jeho pád.
Ze zničeného objektu mělo podle zprávy vylézt pět bytostí, které se následně spojily v jediný zářící útvar. Tento útvar začal vydávat zvuky, a poté podle přeživších silně zjasněl, nabobtnal do velikosti koule a explodoval. Zář a exploze měly okamžitě proměnit 23 vojáků ve zkamenělé postavy. Dva přeživší se nacházeli ve stínu a nebyli plně vystaveni světelnému výbuchu, což jim údajně zachránilo život.
Zpráva dále uvádí, že těla zkamenělých vojáků spolu s troskami UFO byla převezena do tajného výzkumného zařízení nedaleko Moskvy. Vědci, kteří je zkoumali, měli podle KGB podezření, že šlo o působení dosud neznámého energetického zdroje, který způsobil okamžitou přeměnu organických struktur v kámen.
CIA tuto zprávu odtajnila v roce 2000 a od té doby je předmětem spekulací a debat mezi ufology i odborníky na paranormální jevy. Jeden z pracovníků CIA se v dokumentu nechal slyšet, že pokud by byl případ pravdivý, šlo by o nesmírně nebezpečný incident, který potvrzuje, že mimozemšťané mohou být technologicky daleko před námi – a že se v případě útoku umí bránit.
Ačkoliv příběh působí jako scénář sci-fi filmu, zájem o něj znovu vzplanul poté, co se objevila další možná UFO událost – tentokrát v Kolumbii. Tam se podle svědků na ranní obloze objevil záhadný objekt, který se pohyboval cik-cak pohybem, jenž naprosto odporoval běžnému letovému chování lidských strojů.
Video, které pořídil jeden z obyvatel města, se rychle začalo šířit na sociálních sítích a vyvolalo množství komentářů od fascinovaných i znepokojených diváků. Objekt se pohyboval s nepředvídatelnou přesností a v ostrých směrech, jaké nejsou běžné ani u nejmodernějších dronů.
Zpráva o sovětském incidentu přichází v době, kdy se zájem o neidentifikovatelné létající objekty a mimozemský život opět zvyšuje. Počet oficiálních i amatérských pozorování narůstá a stále častěji se ozývají hlasy, které volají po důkladném vyšetření a zveřejnění všech dostupných informací.
Kritici ovšem upozorňují, že samotná existence podobných zpráv v archivech CIA ještě neznamená, že jsou autentické. Zpráva se totiž mohla do amerických rukou dostat prostřednictvím dezinformací nebo špionážních operací během studené války. Přesto zůstává faktem, že se CIA rozhodla dokument odtajnit a zpřístupnit veřejnosti, což samo o sobě podněcuje další otázky.
Zpráva vyvolala také debatu o tom, zda Sovětský svaz skutečně disponoval technologií schopnou zachytit a sestřelit mimozemský stroj – nebo zda šlo o náhodu, případně jinou formu lidského experimentu.
Ať už je pravda jakákoliv, případ zůstává jedním z nejděsivějších a nejzáhadnějších v dějinách údajných kontaktů s mimozemskými civilizacemi. Pokud se skutečně stal, mohl by zásadním způsobem změnit naše chápání o tom, co je – a co není – možné.
Poprvé bez manžela po svém boku dorazila Andrea Bartošková v sobotu na slavnostní zakončení karlovarského filmového festivalu. Doprovod ale měla více než na úrovni. Společnost jí totiž dělal prezident Petr Pavel, který navštívil závěr 59. ročníku filmové přehlídky.
První polovina probíhajícího víkendu byla na řadě míst propršená. Třetí červencový víkend by snad mohl přinést lepší počasí. Naznačuje to předběžná předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Po šéfce Evropské komise Ursule von der Leyenové přišly i první reakce českých politiků na záměr amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalit od srpna třicetiprocentní clo na zboží z Evropské unie, tedy i z Česka. Podle ministra průmyslu Lukáše Vlčka (STAN) je Unie připravena hájit vlastní zájmy.
59. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary je minulostí. Nejvyšší cenu, tedy Křišťálový glóbus, po osmi letech opět obdržel domácí zástupce. Uspěl totiž česko-slovenský dokument Raději zešílet v divočině slovenského dokumentaristy Mira Rema.
Snad jen Jiří Bartoška byl větší tváří karlovarského festivalu než Marek Eben. Právě slavný moderátor se letos opakovaně chopil slova, aby hereckého kolegu připomněl. Organizátorům sice složil poklonu, ale přiznal, že bez Bartošky to není úplně ono.
Evropská unie chce s Washingtonem nadále jednat o obchodní dohodě. Pokud Spojené státy od srpna opravdu uvalí třicetiprocentní clo na dovoz zboží z unijního trhu, Brusel je podle Ursuly von der Leyenové připraven chránit zájmy členských zemí a přijít s protiopatřeními.
Asi všichni jsme se domnívali, že Dara Rolins bude mít radost z návratu Pavla Nedvěda do Česka. Teď už je to ale úplně jasné. Slovenská zpěvačka poskytla důkaz v podobě všeříkající fotografie ze svého domova.
Spojené státy od srpna uvalí na zboží dovezené z Evropské unie třicetiprocentní clo. Oznámil to americký prezident Donald Trump, který v sobotu zveřejnil příslušný dopis na sociálních sítích. Clu ve stejné výši bude podléhat i zboží z Mexika.
Je vysoce pravděpodobné, že americký prezident Donald Trump a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching se setkají ještě letos. Podle zpravodajské stanice CNN to v pátek řekl šéf americké diplomacie Marco Rubio.
Felix Slováček nemohl chybět v Karlových Varech, ale manželku Dádu Patrasovou nechal doma, ačkoliv se spolu před časem objevili mezi lidmi, kterým se ona po smrti jejich milované dcery Aničky vyhýbala. Co říká jeho žena na Slováčkovu přítomnost na filmovém festivalu?
Vypnutí přepínačů paliva během vzletu zřejmě způsobilo tragickou červnovou nehodu letounu společnosti Air India v indickém Ahmedabádu, kterou přežil jediný člověk. Vyplývá to z předběžných závěrů vyšetřování, které bude pokračovat. Informovala o tom CNN.
Dnes skončí v Karlových Varech letošní 59. ročník Mezinárodního filmového festivalu. V jeho závěru si švédský herec Stellan Skarsgård převezme Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Napilno měl ale už v pátek, přičemž dorazil ještě o den dříve.