Nová studie rodičům vyrazí dech: Poškozují svým dětem mozek a ani o tom nevědí

Ilustrační foto
Ilustrační foto, foto: Pixabay
Klára Marková 15. dubna 2025 11:28
Sdílej:

Dvě nové vědecké studie zveřejněné v odborném časopise Environmental Science & Technology přinášejí znepokojující zjištění o tom, jak matrace a ložní prádlo pro děti mohou emitovat toxické chemikálie přímo do prostředí, kde malé děti tráví značnou část svého života – tedy do jejich postýlek. Studie zjistily, že právě matrace, které jsou určeny pro děti od šesti měsíců do čtyř let, uvolňují látky spojované s poruchami vývoje, hormonálními problémy a dalšími zdravotními riziky.

Výzkumníci měřili kvalitu ovzduší ve 25 dětských ložnicích a objevili znepokojivé koncentrace více než dvou desítek chemikálií, včetně ftalátů, zpomalovačů hoření a UV filtrů. Nejvyšší hodnoty těchto látek byly naměřeny právě v blízkosti dětských postelí. Doplňující testování 16 nových matrací potvrdilo, že právě ony jsou hlavním zdrojem těchto emisí. Simulace zároveň ukázala, že teplo a váha dítěte výrazně zvyšují množství škodlivin, které se uvolňují do ovzduší.

„Dětské teplo a tělesná váha dokážou znatelně zvýšit uvolňování toxických látek ze samotné matrace, což není něco, s čím by současné bezpečnostní normy počítaly,“ uvedla podle CNN výzkumnice Jane Houlihanová z organizace Healthy Babies, Bright Futures. Výzkum neuváděl konkrétní značky, ale jednalo se o běžně dostupné, cenově dostupné produkty prodávané v Kanadě, jejichž komponenty pocházely ze Spojených států a Mexika – výsledky tak podle vědců platí pro celou Severní Ameriku.

Zarážející je, že testované matrace uvolňovaly chemikálie bez ohledu na jejich cenu, výrobní materiál nebo zemi původu. Některé dokonce překračovaly zákonné limity pro obsah nebezpečných látek. Výzkumný tým upozorňuje, že rodiče si tak nemohou být jisti bezpečností ani u certifikovaných produktů.

Zástupci chemického průmyslu argumentují, že přítomnost určité chemikálie ještě nemusí automaticky znamenat zdravotní riziko. „Použití zpomalovačů hoření může být nezbytné tam, kde by jiskra či zkrat mohly vést k požáru,“ uvedl Tom Flanagin z Americké rady pro chemii. Připomněl, že všechny látky musejí projít přísným schvalovacím procesem, než jsou v USA schváleny k použití.

Mezi nejvíce problematické látky patří ftaláty – chemikálie běžně používané v obalech, kosmetice, hračkách i právě v matracích. Ftaláty jsou spojovány s předčasnou pubertou, hormonálními poruchami, vývojovými vadami, neplodností a dokonce i některými druhy rakoviny. Ačkoli jejich použití v hračkách je omezeno, matrace zatím takto regulovány nejsou.

Další skupinou rizikových látek jsou polybromované difenylethery (PBDE), které byly v USA částečně zakázány v roce 2012. Některé však stále pronikají na trh pod jinými názvy nebo ve formě náhradních látek. Studie uvádí, že právě PBDE byly označeny za „největší příčinu mentálního postižení u dětí“ za období mezi lety 2001 a 2016. Jedna z testovaných matrací obsahovala 1 800 ppm zakázané látky pentachlorothiophenolu.

Výzkumníci rovněž upozorňují, že některé certifikované matrace, které deklarují splnění bezpečnostních norem, přesto obsahují vysoké koncentrace nebezpečných látek. Zpomalovače hoření, které byly nalezeny v těchto výrobcích, navíc často nemají žádný prokazatelný přínos pro bezpečnost.

Odborníci doporučují rodičům několik základních opatření, jak snížit expozici dětí těmto látkám. Mezi ně patří časté praní ložního prádla a pyžam, která mohou sloužit jako částečná bariéra mezi dítětem a škodlivými chemikáliemi. Rovněž doporučují preferovat neutrální, přírodní barvy a materiály jako bavlnu, len či merino vlnu a vyhýbat se zářivě barevnému textilu, který bývá ošetřen UV filtry.

Některé matky, jak uvedla vědkyně Jane Munckeová ze Švýcarska, například nově zakoupené dětské výrobky několik týdnů nechávají „vyplynovat“ na slunci, aby se snížilo množství uvolňovaných těkavých látek. Jiní odborníci doporučují co nejvíce omezit počet doplňků v postýlce, jako jsou plyšové hračky či další vrstvy ložní výbavy.

Výzkumníci i organizace zabývající se ochranou zdraví dětí vyzývají k přísnější regulaci chemických přísad v dětských výrobcích. „Je znepokojující, že tyto látky stále nacházíme v matracích určených pro malé děti, přestože víme, že nepřinášejí žádné prokazatelné výhody a jejich rizika jsou značná,“ uvedla Arlene Blumová z Green Science Policy Institute.

Odborníci se shodují, že rodiče by měli mít možnost uložit své děti ke spánku s vědomím, že jsou v bezpečí. Výsledky těchto studií však naznačují, že současná situace tomu neodpovídá. 

Témata:
Stalo se
Novinky
Ilustrační foto

Problém, o kterém se raději mlčí. Bývalý dětský voják promluvil

Používání dětských vojáků je hlubokou lidskou tragédií, která se znovu a znovu opakuje v různých částech světa a zanechává po sobě zdevastované generace. Podle údajů OSN byly za poslední desetiletí tisíce dětí, některé dokonce teprve šestileté, donuceny k účasti ve válkách – byly indoktrinovány, zmanipulovány a násilně naverbovány ozbrojenými skupinami.

Novinky
Jaromír Štětina

V 82 letech zemřel bývalý europoslanec Jaromír Štětina, založil Člověka v tísni

Ve věku 82 let po dlouhé nemoci zemřel významný český novinář, politik a spisovatel Jaromír Štětina. Informaci o jeho úmrtí potvrdil serveru iDNES.cz Šimon Pánek, ředitel organizace Člověk v tísni, kterou společně se Štětinou založil na počátku 90. let.

Novinky
Vladimir Putin

Putin vychválil Elona Muska. "Mimořádnou osobnost" přirovnal k sovětskému géniovi Koroljovovi

Ruský prezident Vladimir Putin znovu vyjádřil obdiv k americkému technologickému magnátovi Elonu Muskovi. Ve středu při vystoupení před studenty Moskevské státní technické univerzity Baumana označil zakladatele SpaceX a poradce současného prezidenta Donalda Trumpa za mimořádnou osobnost a vzácného vizionáře.

Novinky
Robert Fico (Smer)

Slovensko se opět inspirovalo v Rusku. Kvůli novému zákonu je pod palbou kritiky

Slovenští zákonodárci ve středu schválili nový zákon, který ukládá nevládním organizacím povinnost zveřejňovat své finanční zdroje a identitu hlavních dárců. Už plánování tohoto kroku vyvolalo silnou vlnu kritiky ze strany opozice, občanského sektoru i evropských institucí. Informoval o tom německý server DW.