Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí dopoledne jednal v Praze s premiérem Petrem Fialou (ODS) o pokračující pomoci jeho zemi, české muniční iniciativě i budoucím mírových snahách. Zelenskyj přijel do České republiky v neděli společně s manželkou Olenou na oficiální návštěvu.
Jednání trvalo zhruba dvě hodiny a týkalo se mimo jiné výcviku ukrajinských vojáků. Podle premiéra Fialy bude Česká republika pokračovat ve výcviku ukrajinských pilotů na cvičných letounech L-159 a nově i na stíhačkách F-16. „Ukrajinští piloti už nyní cvičí na našich trenažérech a jsme připraveni výcvik dále rozšířit, například v Náměšti nad Oslavou,“ uvedl Fiala.
Výraznou součástí české pomoci zůstává i muniční iniciativa, která Ukrajině zajišťuje pravidelné dodávky dělostřelecké munice. Od začátku roku se podařilo zajistit půl milionu kusů velkorážové munice, přičemž Fiala připomněl i další techniku: „Zprostředkovali jsme více než dva tisíce kusů těžké techniky, 620 děl, téměř 300 tanků a více než 50 raketometů.“ Do projektu se zapojilo 11 zemí a pokud půjde vše podle plánu, do konce roku by Ukrajina měla obdržet až 1,8 milionu kusů munice. Podle prezidenta Pavla tato pomoc přispěla ke zmenšení ruské převahy v dělostřelectvu – z desetinásobné výhody na současný poměr dva ku jedné.
Zelenskyj české straně znovu poděkoval za podporu. Vyzdvihl nejen vojenskou pomoc, ale také přijetí ukrajinských uprchlíků v Česku. „Ukrajina si velmi váží vaší pomoci. A děkuji i za to, jak česká společnost přijala naše lidi,“ uvedl.
Během návštěvy došlo i k podpisu memoranda o vzniku návratových center pro ukrajinské uprchlíky. Dohodu podepsal ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) se svým ukrajinským protějškem. Cílem těchto center má být lepší integrace Ukrajinců v Česku i podpora dobrovolných návratů do vlasti, až to bezpečnostní situace dovolí.
Zelenskyj se vyjádřil i k možné změně postoje Česka po volbách, zejména pokud jde o pokračování muniční iniciativy. „Volby v Česku jsou záležitostí vašeho lidu,“ odpověděl stručně s důrazem na to, že Ukrajina vnímá českou podporu jako dlouhodobě stabilní.
Závěrem Fiala ujistil, že Česká republika ve své podpoře neustoupí: „Ústupky agresorovi nikdy nejsou správnou cestou. Ukrajina se na nás může spolehnout.“
Jednání na Úřadu vlády se kromě Fialy a Zelenského zúčastnili i další členové české vlády – ministři vnitra, zahraničí a průmyslu Vít Rakušan, Jan Lipavský a Lukáš Vlček, bezpečnostní poradce Tomáš Pojar a vládní zmocněnec pro obnovu Ukrajiny Tomáš Kopečný.
Rumunsko zasáhl politický otřes. Premiér Marcel Ciolacu složil funkci a jeho Sociálně demokratická strana (PSD) odchází z vládní koalice. Reaguje tak na volební debakl svého prezidentského kandidáta, který se nedostal ani do druhého kola.
Proč Saúdská Arábie rozjela ropnou cenovou válku a iniciuje šokové zvyšování těžby ropy v čase, kdy navíc globální poptávka po ní – kvůli hrozbě obchodních válek – spíše pohasíná? Vždyť letos kvůli nízkým cenám ropy může Rijád čelit rozpočtovému schodku kolem 70 miliard dolarů.
Karel Gott měl celkem čtyři dcery, dvě nejstarší jsou nemanželské. Dominika Gottová si dost často říká o pozornost, pod drobnohledem je i kvůli slavnému příjmení. Jednapadesátiletá Češka, která však žije ve Finsku, nyní uvažuje, že příjmení vymění.
Do Česka v pondělí dorazila hlava jedné z evropských královských rodin. Belgického krále Filipa přijal na Pražském hradě prezident Petr Pavel, jenž se již v neděli setkal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Pavel stráví s belgickým panovníkem i zítřejší den, kdy společně vyrazí mimo Prahu.
Lidstvo si letos připomíná 80 let od konce druhé světové války, události, která hluboce otřásla základy mezinárodního pořádku a zanechala nesmazatelnou stopu v kolektivní paměti lidstva. Už o první světové válce se říkalo, že bude „válkou, která ukončí všechny války“. Historie však prokázala, jak naivní tato naděje byla. Válka zůstává nedílnou součástí lidských dějin a jejich přirozenosti. Znovu a znovu se ukazuje jako prostředek, k němuž se civilizace uchyluje, když selžou diplomacie a racionalita.
V České republice došlo během prvních čtyř měsíců letošního roku k prudkému nárůstu případů virové hepatitidy A, známé jako nemoc špinavých rukou. Nakazilo se již 450 lidí a šest pacientů nemoci podlehlo. Národní hygienici bijí na poplach – nákaza se rychle rozšiřuje mezi dětmi, mladistvými, mladými dospělými i rizikovými skupinami, zejména mezi uživateli drog a lidmi bez domova. Šíření viru napomáhají zejména špatné hygienické podmínky a nepozornost k osobní čistotě.
Česká policie varuje před novou vlnou smrtících syntetických drog, které se začínají objevovat na území České republiky. V souvislosti s novými látkami nitazen a spirochlorphine už eviduje dva smrtelné případy a jeden vážný, kdy se podařilo člověka na poslední chvíli zachránit. Dva z těchto incidentů se odehrály v Praze.
Herečka Iva Pazderková se nebála vstoupit na politické kolbiště a rovnou se postavila po bok premiéra Petra Fialy. Společně vyrazí na předvolební tour po republice. Jenže místo potlesku přišla lavina nenávisti. „Hejty jsou mi fuk,“ reaguje herečka tvrdě. A do hry vstoupil i Miroslav Kalousek.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí dopoledne jednal v Praze s premiérem Petrem Fialou (ODS) o pokračující pomoci jeho zemi, české muniční iniciativě i budoucím mírových snahách. Zelenskyj přijel do České republiky v neděli společně s manželkou Olenou na oficiální návštěvu.
Rok 2024 se stal pro ruské ozbrojené síly nejkrvavějším obdobím od začátku invaze na Ukrajinu. Podle otevřených zdrojů, které zpracoval tým BBC Russian ve spolupráci s nezávislým médiem Mediazona a dobrovolníky, bylo loni zabito nejméně 45 287 ruských vojáků. To je téměř trojnásobek ztrát z roku 2022 a výrazně více než v roce 2023, kdy probíhala nejdelší a nejkrvavější bitva konfliktu u Bachmutu.
Zatímco přístavy ve Spojených státech hlásí prudký pokles dodávek z Číny, obchodní válka mezi dvěma největšími ekonomikami světa nabírá na obrátkách. Americký prezident Donald Trump navýšil cla na čínské zboží až na 145 %, což už nyní výrazně ovlivňuje dodavatelské řetězce. Čína však nedává najevo, že by byla ochotná ustoupit, a místo toho si připravila propracovanou strategii protiútoku.
Alcatraz. Jméno, které v sobě nese tajemství, strach, ale i fascinaci. Tento malý ostrov v Sanfranciském zálivu, oficiálně známý jako Alcatraz Island, je dnes jednou z nejnavštěvovanějších turistických atrakcí Spojených států. V minulosti byl ale především jedním z nejtvrdších a nejznámějších federálních vězení v zemi. Ostrov, který se proměnil ve věznici s neprolomitelnou pověstí, se stal dějištěm nespočtu příběhů – od slavných pokusů o útěk až po pobyt těch nejnebezpečnějších zločinců Ameriky.