Tradiční zásada americké zahraniční politiky, že „politika končí na vodní hranici“, se podle některých analytiků v posledních letech rozpadá. Kritici tvrdí, že administrativy Baracka Obamy a Joea Bidena využily Pařížskou klimatickou dohodu nikoli jako nástroj globální spolupráce, ale jako prostředek k prosazení domácí agendy, čímž údajně podkopaly její důvěryhodnost i účinnost.
Podle amerického magazínu The National Interest byl hlavní problém v tom, že Bílý dům pod vedením demokratů obcházel Kongres a nevyužil Pařížskou dohodu (PD) k vyjednání skutečně závazných a spravedlivých emisních cílů se světovými znečišťovateli. Místo toho prý Spojené státy přijaly nepřiměřeně náročné závazky, zatímco například Čína, největší světový producent emisí, přislíbila pouze „dosažení emisního vrcholu do roku 2030“ – což ve skutečnosti znamenalo další růst emisí.
Kritici zároveň upozorňují, že Obama podepsal PD exekutivním rozhodnutím, aby obešel republikánský Senát, který by dohodu pravděpodobně neschválil. To podle expertů oslabilo legitimitu dohody a otevřelo dveře jejímu pozdějšímu zpochybnění.
Nástup Donalda Trumpa do Bílého domu znamenal v roce 2017 okamžité odstoupení USA od PD. Trump i jeho poradci argumentovali, že dohoda je jednostranně nevýhodná a zatěžuje americké hospodářství, zatímco ostatní státy se k ničemu podstatnému nezavazují. Po jeho odchodu se Joe Biden do dohody znovu připojil, ale podle National Interest se situace příliš nezměnila. USA prý opět převzaly většinu zodpovědnosti – konkrétně se zavázaly k více než 70 procentům snížení emisí v rámci aktualizovaných globálních cílů.
To možná vysvětluje, proč Bidenova administrativa během svého funkčního období zavedla klimatické regulace v hodnotě 1,9 bilionu dolarů – čtyřikrát více než Obama. Jakmile se Trump v roce 2025 vrátil do úřadu, opět PD opustil a začal rušit řadu přijatých opatření.
Komentátoři tak upozorňují, že Pařížská dohoda se z původně ambiciózního rámce globální spolupráce proměnila v symbol domácích politických sporů. Kritika se snáší především na způsob, jakým ji demokraté využili k rozšíření exekutivní moci a regulace, aniž by získali skutečné mezinárodní ústupky.
Republikánští představitelé opakovaně naznačili, že nejsou proti klimatickým dohodám jako takovým – za předpokladu, že budou férové a nebudou jednostranně zatěžovat USA. Bez smysluplného zapojení velkých světových emitentů, jako je Čína, se však podle nich žádná taková dohoda neobejde.
Budoucí úspěšná klimatická strategie USA by se proto podle The National Interest neměla spoléhat na opakované připojování k Pařížské dohodě, ale na tvrdé vyjednávání, které by přimělo i ostatní státy nést odpovědnost. Jinak hrozí, že Spojené státy ponesou břímě globální klimatické politiky samy – bez skutečného dopadu na celosvětové emise.
Veronika Žilková a muži. V posledních dnech se její vztahy zase hodně řeší. Poslední známý partner Josef Holomáč prozradil, za jakých okolností došlo k rozchodu. Zároveň se spekuluje o hereččině nové lásce. Ona sama se soustředí na práci, kde jí jsou životní zkušenosti velmi prospěšné.
Izrael a Írán uzavřou dohodu, která ukončí probíhající konflikt na Blízkém východě. Prohlásil to americký prezident Donald Trump a připomněl své předchozí diplomatické úspěchy. Íránci mezitím podnikli další raketový útok, tentokrát nikdo o život nepřišel.
Írán tvrdě zaplatí za smrt izraelských civilistů, prohlásil izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který v neděli zavítal na jedno z míst, kde balistické rakety zabíjely. Izraelské úřady evidují nejméně deset obětí poslední vlny íránských útoků.
Sestava StarDance se v neděli rozrostla o další hvězdu z těch největších. Přesně po deseti letech se na parket vrátí Leoš Mareš, který už si letos vyzkoušel roli porotce v jiné taneční soutěži.
Jiří Krampol už má svůj věk, takže řada jeho kamarádů už není mezi námi. Přesto je stále dost lidí, kteří jsou ochotni ho navštívit. Naposledy za hercem a bavičem zavítal Jan Kraus. Známý režisér následně prozradil, jaký je vzájemný vztah obou mužů.
Pouhé tři vteřiny. Tak krátce trval dramatický nouzový vzkaz, který pilot letu AI171 společnosti Air India vyslal řízení letového provozu před tím, než se Boeing 787 Dreamliner zřítil v ohnivé kouli u indického města Ahmadábád. „Žádný pohon, žádný tah… klesám,“ zaznělo naposledy z kokpitu. Havarie si podle současných údajů vyžádala 279 životů. Uvedl server CNBC.
Bitcoinová kauza zatím preferencemi koalice Spolu nijak výrazně neotřásla. Seskupení ODS, TOP 09 a KDU-ČSL ztratila oproti předchozímu šetření jen dvě desetiny procenta, vyplývá z nového průzkumu agentury STEM pro stanici CNN Prima News. Na prvním místě je nadále hnutí ANO, do Poslanecké sněmovny by se dostalo šest uskupení.
Gavin Newsom čelí zkoušce, která může rozhodnout o jeho politické budoucnosti. Kalifornský guvernér se staví proti prezidentovi Trumpovi kvůli nasazení Národní gardy v Los Angeles, čímž si znovu získává pozornost jako možný lídr demokratické opozice. Deník The Independent se zjišťuje, zda má skutečně sílu a podporu, aby v roce 2028 vystoupil jako prezidentský kandidát?
Tuzemští meteorologové nadále varují před vysokými teplotami a silnými bouřkami, které v neděli udeří v Česku. Vyplývá to z aktualizované výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), jejíž časová platnost byla v případě bouřek zkrácena do půlnoci na pondělí.
Jiřina Bohdalová sice ze zdravotních důvodů již ukončila divadelní kariéru, ale občas ji ještě lidé na prknech, která znamenají svět, mohou vidět v Divadle Lucie Bílé. Známá zpěvačka pořádá besedy s legendární herečkou. Tu poslední ale musela vynechat.
V Česku se dnes po několika dnech opět vyskytnou bouřky, které hrozí až do nočních hodin. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) před nimi varoval ve včera vydané výstraze. Doprovázet je mají přívalové deště, silné nárazy větru a kroupy.
Michal David si na druhou polovinu tohoto týdne naplánoval jedny z největších koncertů ve své dlouholeté úspěšné kariéře. Po sobotě bude moci počítat výdělky, ale zatím se kvůli show sám plácl přes kapsu. Šlo totiž o mnohamilionovou investici.