Příběh pětadvacetileté Kate Drummond otřásl britskou veřejností. Mladá žena, která byla podle své rodiny „fit a zdravá“, začala v roce 2020 pociťovat bolesti zad. Nejprve si myslela, že jde o špatné držení těla nebo následky cvičení. Její obtíže však postupně zesílily a v květnu 2021, když bolest vystřelovala až do kyčle, vyhledala pomoc na pohotovosti. Lékaři jí tehdy diagnostikovali pravděpodobný ischias.
Kate se s tímto vysvětlením smířila, přestože její potíže neustupovaly. V srpnu 2021 se rozhodla pro soukromé vyšetření magnetickou rezonancí. Výsledky změnily její život – v oblasti pánve jí lékaři našli nádor velikosti grapefruitu. Následné testy v Birminghamu odhalily, že trpí vzácnou formou rakoviny – Ewingovým sarkomem, který postihuje kosti nebo měkké tkáně.
Podle její sestry Kelly, která příběh sdílela prostřednictvím agentury PA Real Life, mohlo včasnější vyšetření vést k jinému výsledku. „Byla tak silná a pozitivní. I když jsme věděli, že je to vážné, nikdy jsme nepřemýšleli o nejhorším scénáři,“ uvedla.
Kate se podrobila agresivní chemoterapii a radioterapii. Přesto se její stav začal rychle zhoršovat. V lednu 2022 se nemoc rozšířila do plic, jater, lebky, čelisti a dalších částí těla. Její orgány začaly selhávat a Kate 17. března 2022 zemřela.
Podle Kelly byl případ její sestry důkazem toho, jak záludná a rychle postupující může být rakovina. „Když našli nádor, byl už velký. Lékaři se domnívali, že mohla mít rakovinu v těle až dva roky. To, co začalo jako obyčejná bolest zad, se proměnilo v pokročilé stadium rakoviny během několika týdnů.“
Zvláště těžce nesla rodina skutečnost, že Kate nebyla dlouho považována za vážně nemocnou. Terminální diagnózu obdržela až během posledních týdnů života. Kelly přiznala, že se v ní mísily pocity šoku, smutku, ale i viny. „Pořád přemýšlíte, jestli jste nemohli udělat něco víc. Byl to šok. Tak mladému a zdravému člověku by se to stát nemělo,“ řekla.
Přesto si Kate po celou dobu léčby zachovala bojovného ducha a optimismus. „Byla silná a usměvavá i během nejtěžších chvil. Nikdy nepřestala doufat,“ dodala Kelly. Během léčby si dokonce přála inspirovat ostatní svým příběhem a povzbudit lidi, aby se svými zdravotními problémy neváhali a důvěřovali své intuici.
Rodina zesnulé dívky nyní šíří její odkaz a vyzývá k větší pozornosti vůči symptomům, které mohou na první pohled působit nevinně. „Je důležité se ozvat, pokud máte pocit, že se s vaším tělem něco děje. Buďte důslední, hledejte odpovědi a nebojte se trvat na důkladném vyšetření.“
Kelly zdůraznila, že včasná diagnóza může být rozdílem mezi životem a smrtí. „Příběh Kate je varováním i inspirací. Ukazuje, jak je rakovina nepředvídatelná a jak klíčové je nepodceňovat první příznaky.“
Rodina i přátelé na Kate stále vzpomínají jako na veselou, energickou a odhodlanou ženu. Její smrt zasáhla nejen nejbližší, ale i širší veřejnost, která vnímá její příběh jako důležitý apel na zdravotní gramotnost a schopnost postavit se za své zdraví.
„Kate nikdy neměla umřít. Ano, byla to agresivní rakovina, ale nikdo nám neřekl, že je nevyléčitelná, dokud nebylo příliš pozdě,“ uzavřela Kelly. „Její poselství je jasné: naslouchejte svému tělu a jednejte včas.“
Napínavé páté finále play-off hokejové extraligy nabídlo divákům pořádnou dávku emocí a hokejového dramatu. Kometa Brno zvládla duel na ledě pardubického Dynama a po výhře 4:2 se ujala vedení ve finálové sérii 3:2 na zápasy. Ačkoliv domácí ve třetí třetině předvedli silný nápor a přiblížili se vyrovnání, Brňané si výhru pohlídali a v poslední vteřině ji potvrdili gólem do prázdné branky. Kometa má nyní jedinečnou šanci ukončit sérii a získat extraligový titul už na vlastním ledě.
Ruský prezident Vladimir Putin se podle svého poradce Jurije Ušakova setkal v Moskvě se zvláštním vyslancem USA Stevem Witkoffem. Tříhodinová schůzka byla podle Ušakova „konstruktivní“ a přiblížila postoje obou zemí nejen ohledně Ukrajiny, ale i dalších otázek.
Na Mount Everestu, kde dosud vládly ticho, led a lidská vytrvalost, se letos objevuje nový prvek: drony. Ty by na vysoké osmitisícovce čekal jen málokdo, přesto by mohly navždy změnit způsob, jakým se zdolává nejvyšší hora světa.
Bývalá první dáma Michelle Obama v novém díle svého podcastu IMO vysvětlila, proč se v lednu nezúčastnila druhé inaugurace prezidenta Donalda Trumpa. Jak řekla, rozhodla se tak vědomě, přestože musela sama sebe „přesvědčit“, aby neustoupila tlaku a nedorazila.
Proč ty špinavé talíře nikdy nejdou rovnou do myčky? Kdo má dnes vyzvednout děti? A proč to pořád děláš, když víš, jak mě to štve? Pokud jste součástí dlouhodobého vztahu, možná vám to zní povědomě. Anebo jste jako George a Amal Clooneyovi – ti totiž tento týden prohlásili, že se za téměř 12 let manželství nikdy nepohádali.
Prezident Spojených států Donald Trump uvedl, že jeho administrativa již uzavřela 200 obchodních dohod po celém světě. S kým konkrétně byly dohody sjednány, však odmítl prozradit. V rozhovoru pro časopis Time, který byl zveřejněn v pátek, prezident pouze řekl: „Uzavřel jsem 200 dohod. Na 100 %.“
Ve Vatikánu vrcholí přípravy na pohřeb papeže Františka. Jak uvedla agentura AFP, do čtvrtečního večera již jeho památku v Bazilice svatého Petra přišlo uctít kolem 150 tisíc lidí. Poutníci z celého světa však mají už jen několik hodin, než se bazilika uzavře veřejnosti před pátečním pohřebním obřadem.
Americký ministr obrany Pete Hegseth se ocitl v centru závažného bezpečnostního skandálu poté, co vyšlo najevo, že si nechal nainstalovat nechráněné internetové připojení přímo ve své kanceláři v Pentagonu. Podle informací agentury Associated Press, která se odvolává na dva důvěryhodné zdroje, mělo jít o záměrný krok, jak obejít bezpečnostní filtry ministerstva a používat komunikační aplikaci Signal na svém osobním zařízení.
Agentura Reuters dnes zveřejnila podrobnosti o návrhu rámcové dohody, který Spojené státy předložily jako údajně „konečnou nabídku oběma stranám“ v konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou. Dokument obsahuje rozsáhlé návrhy na ukončení války, nové bezpečnostní záruky a vymezení teritoriálního uspořádání. Zároveň ale přináší řadu kontroverzních bodů, především v otázce uznání ruské kontroly nad některými ukrajinskými územími. Krátce po zveřejnění amerického návrhu přichází protinávrh z ukrajinské strany, podpořený evropskými partnery, který zdůrazňuje tvrdší podmínky především ve vztahu k ruské odpovědnosti a otázkám spravedlnosti.
Prezident Petr Pavel podepsal dlouho diskutovanou novelu zákona, která přináší zásadní změny v systému financování veřejnoprávních médií. Od května se totiž zvýší rozhlasové i televizní poplatky a nově se rozšíří i okruh lidí, kteří budou muset tyto poplatky hradit. Největší novinkou je, že se nová pravidla dotknou i domácností, které sice nevlastní televizi ani rádio, ale mají přístup k internetu.
Donald Trump touží po mezinárodním úspěchu – bez ohledu na to, co za něj bude muset obětovat. V jednáních s Kremlem vystupuje spíš jako prosebník než jako lídr svobodného světa. Odpouští válečné zločiny, legitimizuje agresi a Vladimira Putina žádá, aby „přestal“. Hlavní není výsledek – hlavní je, jak on sám nakonec bude vypadat.
V ruském městě Balašicha, ležícím východně od Moskvy, došlo k vážnému incidentu, který podle místních médií skončil smrtí vysoce postaveného ruského armádního důstojníka. Server The Guardian s odkazem na ruské zdroje informoval, že exploze automobilu připravila o život generálmajora Jaroslava Moskalika, zástupce šéfa Hlavního operačního ředitelství Generálního štábu ozbrojených sil Ruské federace.