Bývalá první dáma Michelle Obama v novém díle svého podcastu IMO vysvětlila, proč se v lednu nezúčastnila druhé inaugurace prezidenta Donalda Trumpa. Jak řekla, rozhodla se tak vědomě, přestože musela sama sebe „přesvědčit“, aby neustoupila tlaku a nedorazila.
„Byla to volba, která byla správná pro mě,“ řekla Obama a dodala, že musela udělat konkrétní kroky, aby si účast neulehčila: „Řekla jsem týmu, že nechci mít připravené žádné šaty. Protože jakmile je máte, je snadné si říct: ‘Tak já udělám to správné.’“
Její absence na slavnostním ceremoniálu zaujala média i veřejnost, zejména poté, co se také neobjevila na pohřbu Jimmyho Cartera. Spekulovalo se o krizi v manželství s Barackem Obamou, ale Michelle nyní vysvětluje, že šlo čistě o osobní rozhodnutí.
Ve zmíněném dílu podcastu hovořila spolu s herečkou Taraji P. Henson o tom, jaké je to žít na očích veřejnosti a čelit stereotypům, zejména jako černošky. „Lidé si nedokázali představit, že bych řekla ‘ne’ z jiného důvodu, než že se nám rozpadá manželství,“ poznamenala.
Obama v podcastu také mluvila o tom, jak se učí říkat „ne“ a budovat si v tomto ohledu „svaly“. Podle ní je důležité, aby se ženy – včetně jejích dcer – naučily určovat si vlastní hranice. „Po všem, co jsem udělala pro tuto zemi, mám stále dokazovat, že svou zemi miluji? Že dělám správnou věc? Že vždy musím jít příkladem, i když mě obklopuje pokrytectví a rozpory?“
Právě to je podle ní důvod, proč je důležité přestat se snažit naplňovat nereálně vysoká očekávání, která byla po generace kladena na černošské ženy.
Od odchodu z Bílého domu v roce 2017 se Michelle Obama zaměřila na vlastní pohodu. V podcastu přiznala, že jí k tomu pomohla terapie. „Prošli jsme tím. Přežili jsme. Doufám, že jsme udělali zemi hrdou. Naše holky jsou, díky Bohu, v pořádku. Ale co se stalo se mnou?“
V podcastu také zazněly poznámky o tom, jak Michelle čelila kritice už během prezidentské kampaně svého manžela. Stačilo podle ní, aby o Barackovi promluvila jako o člověku s nedostatky, a byla okamžitě označena za „hořkou“ nebo že ho „znevýšňuje“.
„Když černošky mluví silně nebo vášnivě, i když z radosti nebo hrdosti, první nálepka, kterou dostaneme, je že jsme naštvané,“ uzavřela.
Herečka Henson její slova podpořila a upozornila, že ženy často fungují jako „nárazníky“ pro své blízké. „To není fér. Tleskám ti, že se konečně staráš sama o sebe.“
Po propršených dnech přinese víkend do Česka slunečné počasí. V noci na neděli ale udeří přízemní mrazíky – podle meteorologů však ovocným stromům zatím neublíží.
Pohřeb zesnulého papeže Františka se uskuteční v sobotu 26. dubna v 10 hodin místního času na Svatopetrském náměstí. Do té doby je tělo papeže vystaveno k veřejnému uctění památky v bazilice sv. Petra, kde jeje vidělo na 150 tisíc lidí. Na zítřejší pohřeb se ale očekává až půl milionová účast, a to včetně řady celebrit.
Napínavé páté finále play-off hokejové extraligy nabídlo divákům pořádnou dávku emocí a hokejového dramatu. Kometa Brno zvládla duel na ledě pardubického Dynama a po výhře 4:2 se ujala vedení ve finálové sérii 3:2 na zápasy. Ačkoliv domácí ve třetí třetině předvedli silný nápor a přiblížili se vyrovnání, Brňané si výhru pohlídali a v poslední vteřině ji potvrdili gólem do prázdné branky. Kometa má nyní jedinečnou šanci ukončit sérii a získat extraligový titul už na vlastním ledě.
Ruský prezident Vladimir Putin se podle svého poradce Jurije Ušakova setkal v Moskvě se zvláštním vyslancem USA Stevem Witkoffem. Tříhodinová schůzka byla podle Ušakova „konstruktivní“ a přiblížila postoje obou zemí nejen ohledně Ukrajiny, ale i dalších otázek.
Na Mount Everestu, kde dosud vládly ticho, led a lidská vytrvalost, se letos objevuje nový prvek: drony. Ty by na vysoké osmitisícovce čekal jen málokdo, přesto by mohly navždy změnit způsob, jakým se zdolává nejvyšší hora světa.
Bývalá první dáma Michelle Obama v novém díle svého podcastu IMO vysvětlila, proč se v lednu nezúčastnila druhé inaugurace prezidenta Donalda Trumpa. Jak řekla, rozhodla se tak vědomě, přestože musela sama sebe „přesvědčit“, aby neustoupila tlaku a nedorazila.
Proč ty špinavé talíře nikdy nejdou rovnou do myčky? Kdo má dnes vyzvednout děti? A proč to pořád děláš, když víš, jak mě to štve? Pokud jste součástí dlouhodobého vztahu, možná vám to zní povědomě. Anebo jste jako George a Amal Clooneyovi – ti totiž tento týden prohlásili, že se za téměř 12 let manželství nikdy nepohádali.
Prezident Spojených států Donald Trump uvedl, že jeho administrativa již uzavřela 200 obchodních dohod po celém světě. S kým konkrétně byly dohody sjednány, však odmítl prozradit. V rozhovoru pro časopis Time, který byl zveřejněn v pátek, prezident pouze řekl: „Uzavřel jsem 200 dohod. Na 100 %.“
Ve Vatikánu vrcholí přípravy na pohřeb papeže Františka. Jak uvedla agentura AFP, do čtvrtečního večera již jeho památku v Bazilice svatého Petra přišlo uctít kolem 150 tisíc lidí. Poutníci z celého světa však mají už jen několik hodin, než se bazilika uzavře veřejnosti před pátečním pohřebním obřadem.
Americký ministr obrany Pete Hegseth se ocitl v centru závažného bezpečnostního skandálu poté, co vyšlo najevo, že si nechal nainstalovat nechráněné internetové připojení přímo ve své kanceláři v Pentagonu. Podle informací agentury Associated Press, která se odvolává na dva důvěryhodné zdroje, mělo jít o záměrný krok, jak obejít bezpečnostní filtry ministerstva a používat komunikační aplikaci Signal na svém osobním zařízení.
Agentura Reuters dnes zveřejnila podrobnosti o návrhu rámcové dohody, který Spojené státy předložily jako údajně „konečnou nabídku oběma stranám“ v konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou. Dokument obsahuje rozsáhlé návrhy na ukončení války, nové bezpečnostní záruky a vymezení teritoriálního uspořádání. Zároveň ale přináší řadu kontroverzních bodů, především v otázce uznání ruské kontroly nad některými ukrajinskými územími. Krátce po zveřejnění amerického návrhu přichází protinávrh z ukrajinské strany, podpořený evropskými partnery, který zdůrazňuje tvrdší podmínky především ve vztahu k ruské odpovědnosti a otázkám spravedlnosti.
Prezident Petr Pavel podepsal dlouho diskutovanou novelu zákona, která přináší zásadní změny v systému financování veřejnoprávních médií. Od května se totiž zvýší rozhlasové i televizní poplatky a nově se rozšíří i okruh lidí, kteří budou muset tyto poplatky hradit. Největší novinkou je, že se nová pravidla dotknou i domácností, které sice nevlastní televizi ani rádio, ale mají přístup k internetu.