Na půdě Evropské komise se rozhořel spor, který na první pohled připomíná banální hádku o oděv či zápisníky. Ve skutečnosti však odráží hlubší konflikt mezi tradiční evropskou byrokracií a kulturou digitálního sektoru. Generální ředitelství pro komunikační sítě, obsah a technologie (DG CONNECT) dostalo nová, přísná pravidla chování, která vyvolala silné reakce uvnitř i vně instituce.
Podle uniklého e-mailu, jehož znění zveřejnil server Politico, byli úředníci komisařky Henny Virkkunenové instruováni, aby se během jednání chovali „výhradně formálně“. Znamená to, že si mohou poznámky psát pouze perem na papír, nesmějí používat žádná elektronická zařízení, a mluvit smějí jen tehdy, pokud jsou výslovně vyzváni. Muži mají povinně nosit kravatu. I když jde o schůzky mezi jednotlivými složkami Komise, nový protokol se vztahuje na všechny.
Opatření byla údajně zavedena na základě stížností z kabinetu eurokomisařky Virkkunenové i od samotného generálního ředitele Roberta Violy. Ti dlouhodobě upozorňovali na nevhodné chování některých zaměstnanců, které označili za neprofesionální. Podle některých zdrojů byla výhrada mířena například na příliš neformální oděv či přítomnost notebooků a mobilních telefonů při důvěrných jednáních.
Kritika se však na nová pravidla snesla okamžitě. Někteří zaměstnanci DG CONNECT je popsali jako „ponižující“ a přehnaná. Jiní přiznali, že i když formální přístup chápu, tak zákaz elektroniky zcela blokuje efektivitu práce. Jeden z úředníků uvedl, že opatření jsou motivována zvýšeným množstvím schůzek s komisařkou Virkkunenovou, která má údajně na etiketu vyšší nároky než její předchůdce Thierry Breton.
Podle některých pozorovatelů ale jde o víc než jen o dress code. Virkkunenová i Viola jsou známí svou tvrdou linií vůči americkým technologickým gigantům. Evropská komise pod jejich vedením spustila v uplynulých měsících sérii vyšetřování proti společnostem jako X Elona Muska či Meta, a nová pravidla mají možná také symbolicky ukázat, že Brusel nehodlá ustupovat ani doma.
Zároveň se ale nová opatření dostávají do střetu s pracovní kulturou digitálního sektoru, který DG CONNECT reprezentuje. Jeho zaměstnanci často pocházejí z technologických firem nebo akademické sféry, kde jsou pracovní zvyklosti výrazně méně formální. Pro mnohé je tak přikázaná kravata nebo zákaz tabletů vnímán jako krok zpět.
Evropská komise se k uniklé korespondenci zatím oficiálně nevyjádřila. Z debat uvnitř úřadu však vyplývá, že zavedení protokolu spustilo i širší diskusi o roli moderního úředníka v digitální éře. Může být inovativní, flexibilní a stále reprezentovat evropské hodnoty? A jaký typ profesionality se od něj očekává?
Příkaz ke zpřísnění pravidel tak nelze vnímat pouze jako otázku módy nebo etikety. Je to součást většího zápasu o to, jak má vypadat „digitální byrokrat“ – postava, která má zvládnout složitý svět technologické regulace a zároveň zůstat věrná hodnotám evropské administrativy.
Setkání prezidenta Spojených států Donalda Trumpa a jeho jihoafrického protějšku Cyrila Ramaphosy, které se původně mělo soustředit na obchodní vztahy a nerostné suroviny, se nečekaně zvrtlo ve velmi napjatou výměnu názorů. Americký prezident využil jednání k tomu, aby znovu zopakoval již dříve vyvrácené tvrzení o údajné „genocidě bělochů“ v Jižní Africe.
Telefonát mezi Donaldem Trumpem a Vladimirem Putinem vyvolal mezi Ukrajinci vlnu skepse a rozhořčení. V zemi, která nadále čelí masivním ruským útokům, vnímají mnozí údajnou diplomacii jako odtrženou od reality války. Podle hlasů z fronty i řad civilního obyvatelstva je zřejmé, že důvěra v takové iniciativy je prakticky nulová.
Prezident republiky Petr Pavel se rozhodl zastavit trestní stíhání čtyř českých vojáků, kteří čelili obvinění v souvislosti s událostmi na vojenské základně v Afghánistánu z roku 2018. K incidentu tehdy došlo poté, co příslušník afghánské armády zastřelil jednoho českého vojáka a další dva vážně zranil. V návaznosti na tuto tragédii byli čtyři čeští vojáci obviněni a jejich případ se vlekl téměř sedm let.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ve večerním projevu uvedl, že Izrael je ochoten ukončit válku v Pásmu Gazy – ale pouze tehdy, budou-li splněny přísně vymezené podmínky. Klíčovým požadavkem je podle něj zajištění trvalé bezpečnosti pro izraelské občany, což v praxi znamená úplné odzbrojení Hamásu, vyhoštění jeho vůdců, propuštění rukojmích a izraelskou kontrolu nad celým územím Gazy.
Evropské a americké zpravodajské a bezpečnostní složky dnes zveřejnily společné varování před rozsáhlou kybernetickou operací, kterou vede jednotka 26165 ruské vojenské rozvědky GRU. Tato známá hackerská skupina, často označovaná jako APT28 nebo Fancy Bear, podle expertů cílí především na společnosti podílející se na zajištění humanitární a vojenské pomoci Ukrajině, zejména v sektoru dopravy a technologií.
Americký prezident Donald Trump představil konkrétní podobu svého nejambicióznějšího obranného projektu – protiraketového systému „Zlatá kupole“ (Golden Dome), jehož cílem je vytvořit nepřekonatelný vesmírný štít chránící území Spojených států před útoky hypersonickými střelami a dalšími moderními zbraněmi. Trump při svém vystoupení v Oválné pracovně oznámil, že celý systém bude hotový ještě během jeho druhého funkčního období, tedy do tří let.
V dramatické přetahované o vliv a pozornost amerického prezidenta Donalda Trumpa se zdá, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj získává navrch. Po svém znovuzvolení se Trump rozhodl sehrát roli prostředníka mezi válčící Ukrajinou a Ruskem, ovšem Zelenskyj stále doufá, že ho dokáže přimět k poznání kruté reality — Vladimir Putin nemá o skutečný mír zájem a pouze využívá jednání jako nástroj k oddalování, aby mohl realizovat své maximalistické cíle.
Na půdě Evropské komise se rozhořel spor, který na první pohled připomíná banální hádku o oděv či zápisníky. Ve skutečnosti však odráží hlubší konflikt mezi tradiční evropskou byrokracií a kulturou digitálního sektoru. Generální ředitelství pro komunikační sítě, obsah a technologie (DG CONNECT) dostalo nová, přísná pravidla chování, která vyvolala silné reakce uvnitř i vně instituce.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu se tvrdě opřel do lídrů Velké Británie, Francie a Kanady poté, co společně pohrozili „cílenými sankcemi“ kvůli pokračující izraelské vojenské operaci v Pásmu Gazy. Tato ofenziva podle jejich slov vyvolává nesnesitelnou humanitární krizi a její intenzita už překračuje meze přijatelné obrany.
V nenápadné budově nad slavnou newyorskou restaurací Tom’s Restaurant, proslavenou sitcomem Seinfeld, sídlí už téměř šedesát let jeden z nejdůležitějších vědeckých ústavů světa. Právě zde, v Goddardově institutu pro vesmírné studie (GISS), vědci NASA zkoumali změny klimatu, vytvářeli první klimatické modely a mapovali galaxie. Nyní však toto ikonické výzkumné centrum čeká uzavření.
Evropská unie se chce stát globálním lídrem v ochraně dětí před negativními dopady sociálních sítí. Podle dokumentu, který získal server Politico, se několik členských států v čele s Řeckem, Francií a Španělskem připojilo k iniciativě, jež by mohla vést k přijetí celoevropských pravidel pro omezení přístupu dětí na platformy jako TikTok, Instagram či Snapchat.
V luxusní čtvrti u Madridu došlo v úterý ráno k závažné události, která okamžitě vzbudila mezinárodní pozornost. Podle informací serveru The Guardian byl právě zde zastřelen bývalý ukrajinský politik a právník Andrij Portnov. K útoku došlo před prestižní American School of Madrid v obci Pozuelo de Alarcón. Zatím neidentifikovaný střelec, nebo více střelců, Portnova zasáhl smrtelně v 9:15 místního času.