Usnadňuje lidem život. V jednom odvětví ale z umělé inteligence lidé nadšení nejsou

Umělá inteligence (AI)
Umělá inteligence (AI), foto: Pixabay
Klára Marková VČERA 12:25
Sdílej:

Umělá inteligence si postupně razí cestu i do světa zemědělství, ale mezi samotnými farmáři přetrvává spíše zdrženlivost než nadšení. Přestože do chytrého zemědělství putovaly v posledních letech stovky miliard dolarů, přijetí nových technologií na australských farmách zůstává vlažné. Zkušenosti z australského venkova ukazují, že samotná technická vyspělost nestačí – klíčem je schopnost přizpůsobení se drsným podmínkám a potřebám každodenní praxe.

Za poslední dekádu investovali vládní i soukromí investoři více než 200 miliard amerických dolarů do široké škály zemědělských inovací – od autonomních traktorů přes robotické opylovače až po sofistikované senzory sledující stav půdy a vegetace. Ani takové úsilí však zatím nezlomilo hluboce zakořenovanou skepsi mnoha farmářů.

Výzkumný tým projektu Foragecaster, podporovaného Univerzitou technologickou v Sydney a organizací Meat and Livestock Australia, uskutečnil přes tři desítky rozhovorů s australskými farmáři. Jejich odpovědi vykreslily komplexní pohled na digitální nástroje – od zájmu po nedůvěru.

Jedna z výpovědí, která se v rozhovorech opakovala, zněla: „Shit in, shit out.“ Tato ironická formulace poukazuje na hlubokou obavu zemědělců z nekvalitních dat, která jsou základem rozhodovacích systémů umělé inteligence. Pokud vstupní data neodrážejí realitu konkrétní farmy, výstup algoritmu může být podle nich naprosto zbytečný nebo dokonce zavádějící.

Dalším výrazným poznatkem výzkumu byla touha po jednoduchosti. „Více automatizace, méně funkcí,“ shrnuli farmáři svůj postoj k současným technologiím, které často považují za překomplikované a vzdálené jejich potřebám. Místo detailních statistik a řady nastavení by většina z nich ocenila spíše jednoduché a spolehlivé nástroje, které ušetří čas a námahu.

Australské zemědělství má silnou tradici v zavádění účelných technických řešení – od větrných pump až po ikonické nástroje, které vzešly z praxe. V tomto duchu farmáři vzpomínají i na terénní vůz Suzuki Sierra Stockman. Tento malý a odolný automobil se stal součástí každodenního života na farmách a podle jedné respondentky dokonce nahradil koně při třídění dobytka. Je to příklad technologie, která si získala důvěru právě svou praktičností a jednoduchostí.

Z výzkumu Foragecaster vyplývá, že budoucnost AI v zemědělství bude záviset právě na schopnosti přizpůsobit se venkovské realitě. Místo složitých kancelářských rozhraní musí technologie nabídnout spolehlivou a srozumitelnou pomoc. V tom mohou hrát zásadní roli senzory, které už dnes poskytují důležitá data o vlhkosti půdy, zdravotním stavu dobytka nebo vývoji vegetace.

Farmáři nevnímají umělou inteligenci jako hrozbu, ale chtějí mít jistotu, že jim opravdu pomůže. Pokud bude AI využívat relevantní a přesná data, může se stát užitečným spojencem. Pokud se však ztratí v přehnané složitosti nebo zůstane odtržená od každodenní praxe, bude jen dalším přehypovaným konceptem bez dopadu.

Australské farmy dnes stojí na křižovatce. Technologický pokrok je nezpochybnitelný, ale jeho přijetí bude záviset na důvěře. Ta nevzniká z propagačních sloganů, nýbrž z reálných zkušeností. Jak výzkum ukazuje, to, co rozhodne o úspěchu nebo neúspěchu AI na venkově, nejsou technické parametry, ale schopnost technologie stát se tichým a spolehlivým pomocníkem.

Farmáři chtějí řešení, která fungují. Ne abstraktní vize budoucnosti, ale nástroje, které vydrží prach, horko, déšť – a hlavně dávají smysl. Pokud se AI této výzvě přizpůsobí, může se stát přirozenou součástí zemědělského života. Pokud ne, zůstane jen v laboratořích a kancelářích, daleko od reality australských pastvin. 

Stalo se
Novinky
Umělá inteligence (AI)

Usnadňuje lidem život. V jednom odvětví ale z umělé inteligence lidé nadšení nejsou

Umělá inteligence si postupně razí cestu i do světa zemědělství, ale mezi samotnými farmáři přetrvává spíše zdrženlivost než nadšení. Přestože do chytrého zemědělství putovaly v posledních letech stovky miliard dolarů, přijetí nových technologií na australských farmách zůstává vlažné. Zkušenosti z australského venkova ukazují, že samotná technická vyspělost nestačí – klíčem je schopnost přizpůsobení se drsným podmínkám a potřebám každodenní praxe.

Počasí
Ilustrační foto

Užijme si, co jíme. Počasí a změna klimatu ohrozí zásobování i přístup k jídlu, varují vědci

Potravinová bezpečnost, jeden ze základních pilířů lidského blahobytu, čelí rostoucím hrozbám ze strany měnícího se klimatu. Výzkumníci z britského meteorologického úřadu Met Office ve spolupráci se Světovým potravinovým programem (WFP) varují, že ačkoliv některé regiony mohou z klimatických změn krátkodobě těžit, naprostá většina oblastí bude čelit vážným výzvám, které ohrozí dostupnost, přístup, využitelnost a stabilitu potravin.

Novinky
Donald Trump

Trump slíbil Ukrajině miliardy dolarů v amerických zbraních. Kyjev ale zatím jen marně čeká

Ukrajina zatím marně čeká na podrobnější informace o „miliardách dolarů“ ve vojenské pomoci, kterou v pondělí přislíbil americký prezident Donald Trump. I když zazněla slova o poskytnutí 17 baterií protiraketového systému Patriot, zůstává nejasné, zda půjde o celé systémy, jednotlivé odpalovací zařízení či jen záchytné střely.

Novinky
Čínská armáda

Čína, Rusko a KLDR. Japonsko varuje před největší bezpečnostní hrozbou od druhé světové války

Japonsko se podle nejnovější zprávy svého ministerstva obrany nachází v nejvážnějším a nejkomplexnějším bezpečnostním prostředí od konce druhé světové války. Tři klíčoví aktéři – Čína, Rusko a Severní Korea – podle Tokia zintenzivňují své vojenské aktivity v regionu a představují bezprecedentní hrozbu pro mír a stabilitu v Asii i mimo ni.