Americký prezident Donald Trump podal žalobu na částku 10 miliard dolarů proti společnosti Dow Jones, která vydává deník The Wall Street Journal, a jejímu majiteli Rupertu Murdochovi. Podle Trumpa se list dopustil pomluvy, když zveřejnil tvrzení, že prezident v roce 2003 poslal Jeffrey Epsteinovi, později odsouzenému za sexuální zločiny, údajně lascivní gratulaci k padesátinám.
Trump označil dopis, který měl obsahovat typografický text umístěný uvnitř siluetou nahé ženy, za naprostý výmysl. Tvrdí, že nikdy nic takového nepsal ani nekreslil, a celý materiál označil za padělek. Podle Wall Street Journal měl vzkaz představovat vtipný „rozhovor“ mezi Trumpem a Epsteinem a končit větou: „Přítel je nádherná věc. Všechno nejlepší – a kéž každý den skrývá nové tajemství.“
Trump po zveřejnění článku ostře zareagoval na sociálních sítích a slíbil, že se bude soudně bránit proti tomu, co nazval „zlomyslným a lživým útokem“. Zároveň oznámil, že redakci předem varoval, že pokud text uveřejní, budou následovat právní kroky. Média označil za „bezcenný plátek“ a napsal, že se těší na výpovědi Murdocha a dalších zúčastněných u soudu.
Mluvčí společnosti Dow Jones reagoval prohlášením, že redakce si stojí za přesností a kvalitou své práce a bude se proti žalobě rozhodně bránit.
Zveřejnění článku přichází v době, kdy Trumpova administrativa čelí narůstajícímu tlaku veřejnosti a médií, aby zpřístupnila více informací týkajících se Epsteinova případu. Ministerstvo spravedlnosti už požádalo newyorský soud, aby odtajnil dokumenty z jednání velké poroty, která rozhodovala o Epsteinově obvinění v roce 2019. Tyto záznamy jsou běžně chráněny zákonem, ale mohou být zveřejněny, pokud to soud uzná za veřejně prospěšné.
Trump ve čtvrtek nařídil ministryni spravedlnosti Pam Bondiové, aby učinila kroky k uvolnění dokumentů nejen o Epsteinovi, ale i o jeho spolupracovnici Ghislaine Maxwellové, která byla rovněž odsouzena za sexuální zločiny spojené s obchodem s nezletilými.
Otázka, zda a kdy budou dokumenty zpřístupněny, zůstává nejasná. Podle některých právních odborníků může zveřejnění bránit ochrana svědků a utajení informací z důvodu bezpečnosti. Přesto prezidentovi stoupenci žádají větší otevřenost a očekávají, že se dozvědí pravdu.
Napětí kolem kauzy zesílilo i mezi samotnými Trumpovými příznivci. Někteří z nich vyjádřili frustraci z toho, že prezident nesplnil jejich očekávání. Republikánský šerif Chad Bianco, který kandiduje na kalifornského guvernéra, v rozhovoru pro BBC uvedl, že Trumpův přístup k Epsteinovým dokumentům zklamal „miliony voličů“. Dodal: „Máme pocit, že s námi jednají jako s hlupáky.“
Ministryně Bondiová čelí rostoucí kritice poté, co nejprve naznačila, že bude dokumenty zveřejňovat, ale později svůj postoj změnila. Někteří zástupci konzervativního křídla požadují její rezignaci.
V americkém Kongresu se mezitím schyluje k mimořádnému kroku – tzv. discharge petition, která by přinutila ministerstvo spravedlnosti zpřístupnit širší škálu materiálů o Epsteinově případu. Iniciativu podpořily i tak odlišné političky, jako je republikánka Marjorie Taylor Greene a demokratka Alexandria Ocasio-Cortez.
Situace mezi princem Harrym a zbytkem britské královské rodiny zůstává napjatá. Podle královského životopisce Toma Bowera čelí vévoda ze Sussexu vážnému riziku – pokud nenapraví vztahy se svou rodinou ještě předtím, než se jeho bratr princ William stane králem, může být zcela odříznut.
Severokorejský diktátor Kim Čong-un se údajně zoufale snaží získat moderní léky na hubnutí, včetně známého přípravku Ozempic. Poté, co znovu výrazně přibral, má podle zdrojů z jeho okolí v úmyslu vyzkoušet účinek těchto léčiv nejprve na vybraných civilistech s podobnou tělesnou konstitucí, než je sám začne užívat.
Německý kancléř Friedrich Merz se domnívá, že Ukrajina se zřejmě nestane členem Evropské unie dříve než po roce 2034. Uvedl to 18. července při návštěvě Rumunska, kde jednal s prezidentem Nicuşorem Danem. Podle agentury Reuters Merz připomněl, že hlavní prioritou Evropy je nyní ukončit válku na Ukrajině a poté se soustředit na její poválečnou obnovu.
Severní Korea překvapivě ohlásila zákaz vstupu zahraničních turistů do nově otevřeného přímořského resortu Wonsan Kalma, a to jen necelé tři týdny po jeho slavnostním zprovoznění. Letovisko, které je považováno za klíčový projekt vůdce Kim Čong-una na podporu cestovního ruchu, mělo původně sloužit domácím i zahraničním návštěvníkům.
Americký prezident Donald Trump podal žalobu na částku 10 miliard dolarů proti společnosti Dow Jones, která vydává deník The Wall Street Journal, a jejímu majiteli Rupertu Murdochovi. Podle Trumpa se list dopustil pomluvy, když zveřejnil tvrzení, že prezident v roce 2003 poslal Jeffrey Epsteinovi, později odsouzenému za sexuální zločiny, údajně lascivní gratulaci k padesátinám.
Pražské Letiště Václava Havla dnes zažilo dramatickou situaci, která ochromila provoz na zhruba deset minut. Neznámý muž na motorce bez helmy a bez registrační značky vjel přímo na letištní plochu a dostal se až na přistávací dráhu. Na výzvy k zastavení nijak nereagoval a vzápětí uprchl z areálu. Policie po něm nyní intenzivně pátrá, nasadila i vrtulník s termovizí a speciálně vycvičeného psa.
Infekce virem spalniček mohou být ničivé – způsobují slepotu, zápal plic, těžké průjmy, a u dětí mohou končit i smrtí. Přestože proti tomuto onemocnění existuje bezpečná a účinná vakcína, která podle odhadů zachránila mezi lety 2000 a 2023 více než 60 milionů životů, počet případů spalniček v posledních letech prudce stoupá – a to nejen ve Velké Británii, ale po celém světě.
Evropa během letošního léta čelí extrémním teplotám, které během července sužují zejména jižní část kontinentu. Vlny veder s teplotami přesahujícími 40 °C zasáhly Francii, Španělsko, Turecko, Řecko, Portugalsko i Itálii. Podle meteorologů může být letošní léto jedno z nejteplejších v historii. A tzv. „teplotní kupole“, která blokuje pohyb chladnějšího vzduchu, způsobuje, že se extrémní horko udržuje celé dny — nebo i týdny.
Od začátku roku uprchlo nebo bylo z Íránu deportováno na 1,4 milionu Afghánců, z toho půl milionu od červnového konfliktu s Izraelem. Zatímco Afghánistán se potýká s hlubokou humanitární krizí, Írán zpřísňuje vůči uprchlíkům represi – od deportací po omezení přístupu k práci či zdravotní péči. Podle některých kritiků využívá Teherán afghánské migranty jako obětní beránky, aby odvedl pozornost od vlastních bezpečnostních selhání. Současně se snaží pragmaticky sblížit s Tálibánem, přestože vztahy zůstávají křehké.
Letní sezóna je v plném proudu a tisíce Čechů vyrážejí na dovolenou letecky. Ať už se chystáte do Řecka, Španělska nebo na exotický ostrov, správně sbalené příruční zavazadlo vám může ušetřit spoustu stresu, času – a někdy i peněz. Co byste v něm rozhodně neměli zapomenout a co vám naopak do kabiny letadla neprojde?
Vladimir Putin seděl sám u stolu. Na monitoru před ním se objevil seznam 339 jmen – dětí unesených z Ukrajiny a podle úřadů v Kyjevě násilně převezených do Ruska. Prezident Ruska však jména ani nečetl. Setkání s jeho poradci probíhalo 4. června, přesně tři roky, tři měsíce a jedenáct dní od začátku invaze na Ukrajinu. Dětí se však debata téměř netýkala. Putin zůstal lhostejný a jednání pokračovalo, píše magazín Time.
Rozhodnutí Moskvy oficiálně uznat vládu Talibanu v Afghánistánu, oznámené počátkem července, nepřišlo náhodou. Nešlo o ideologické gesto, ale o promyšlený geopolitický tah, jehož cílem je posílit ruský vliv ve střední a jižní Asii, oslabit postavení Západu a přispět ke stabilizaci regionu ohrožovaného extremismem, míní expert na zahraniční politiku Eldar Mamedov.