V Belému, městě na ústí Amazonky, kde se letos v listopadu uskuteční klimatický summit COP30, vrcholí přípravy – a zároveň roste kritika. Aby se mohlo konat největší diplomatické setkání v historii deštného pralesa, byla část městské zeleně vykácena a nahrazena betonem a ocelovými "eko-stromy".
Guvernér státu Pará Helder Barbalho však tvrdí, že jde o "novou historii" Amazonie. V exkluzivním rozhovoru pro britský deník The Guardian uvedl, že všechny projekty budou dokončeny včas a že konference přinese Belému dlouhodobé výhody – zejména tím, že dá hlas občanské společnosti po třech summitech v autoritářských zemích.
Belém, jedno z nejchudších brazilských měst, zažívá bezprecedentní stavební boom: rozšiřuje se letiště, budují se nové silnice i konferenční centra. Avšak realitu stíní problémy – hotely skokově zdražily a federální vláda musela hrozit stíháním spekulantů, doprava kolabuje a environmentální skupiny varují, že město přijde po summitu o více zeleně, než kolik jí mělo před ním.
Obzvlášť kritizované jsou nové "eko-stromy" v městském parku, vyrobené z recyklované oceli a inspirované Singapurem. Úředníci přiznali, že kvůli špatné kvalitě půdy nebylo možné vysadit skutečné stromy. Belém, kdysi známý jako město mangovníků, přišel v posledních dvaceti letech o značnou část své městské vegetace – a COP30 tyto ztráty ještě urychlil.
Guvernér Barbalho ale oponuje: nové silnice podle něj snižují emise z dopravy a byly plánovány s ohledem na ekologické standardy – například pomocí přechodů pro zvířata. Zdůrazňuje také snížení odlesňování v Pará o polovinu od roku 2018, ambiciózní reforestační program a snahu rozvíjet "bioekonomiku" jako alternativu k chovu dobytka.
Přesto někteří levicoví aktivisté Barbalha podezírají z toho, že si hlavně buduje politickou kariéru – v roce 2022 přiznal majetek v hodnotě téměř 19 milionů realů, včetně tisíců kusů dobytka. Přesto mu mnozí uznávají schopnost zajistit pro region prestižní summit a jeho otevřenost občanské společnosti.
Přípravy na COP30 ale komplikují nejen domácí problémy. Globální napětí, nedostatek financování klimatických opatření a odstupování USA od Pařížské dohody pod vedením Donalda Trumpa ohrožují samotnou podstatu mezinárodních klimatických jednání. Brazilský velvyslanec a předseda summitu André Aranha Corrêa do Lago proto navrhl, aby hlavní roli v prosazování změn převzala občanská společnost.
Indiánské a environmentální skupiny dostanou prostor jak v oficiálním areálu summitu, tak na paralelním "summitu lidu" v prostorách univerzity, kde se očekává účast asi 15 tisíc lidí. I přes obavy z militarizace města a možného násilí při demonstracích panuje mezi aktivisty odhodlání ukázat světu jinou, městskou tvář Amazonie.
"Je to příležitost nejen pro svět, ale i pro samotnou Brazílii poznat Amazonii jinak," říká Mariana Guimarães z výboru občanské společnosti COP30. "Mnozí si myslí, že přijdou do hustého pralesa – ale místo toho objeví naši kulturu, hudbu a kuchyni."
Velká část Španělska a Portugalska zažila v pondělí rozsáhlý výpadek elektřiny, který ochromil dopravu, narušil provoz letišť a přerušil vlakové spoje. Přestože se objevily spekulace o možných příčinách kolapsu, evropské úřady a národní správci sítí odmítli teorie, že by šlo o kybernetický útok. Podle portugalské společnosti REN způsobil masivní výpadek proudu vzácný meteorologický jev ve španělském vnitrozemí způsobený extrémními teplotními výkyvy.
Ruský prezident Vladimir Putin oznámil jednostranné třídenní příměří na Ukrajině. Přerušení bojových operací má platit od půlnoci 8. května do půlnoci 11. května a souvisí s připomínkou Dne vítězství nad nacistickým Německem, který Rusko tradičně slaví 9. května. Informoval o tom v pondělí Kreml.
Masivní výpadek elektřiny, který v pondělí ochromil Španělsko a Portugalsko, dál způsobuje vážné komplikace. Nejenže zkolabovala doprava a provoz v metropolích jako je Madrid a Lisabon, ale chaos zasáhl i letiště, železnice a sportovní akce.
Ve Španělsku panuje napětí poté, co celou zemi zasáhl rozsáhlý výpadek elektřiny. Podle vysokého představitele španělského provozovatele přenosové soustavy Red Eléctrica, Eduarda Prieta, může úplná obnova dodávek energie trvat mezi šesti až deseti hodinami. Dodal, že jde o incident bezprecedentního rozsahu.
V Belému, městě na ústí Amazonky, kde se letos v listopadu uskuteční klimatický summit COP30, vrcholí přípravy – a zároveň roste kritika. Aby se mohlo konat největší diplomatické setkání v historii deštného pralesa, byla část městské zeleně vykácena a nahrazena betonem a ocelovými "eko-stromy".
Vatikán dnes oficiálně potvrdil, že konkláve za účelem volby nástupce papeže Františka bude zahájeno 7. května. Tato událost nastane po skončení oficiálního období smutku za zesnulého Svatého otce.
Toaleta, náš každodenní společník z porcelánu, je podle odborníků nejen zastaralá, ale i plýtvající. A jak tvrdí architekti, inženýři i specialisté na sanitaci, právě teď je na čase změnit náš přístup k tomu, jak nakládáme s lidským odpadem.
Bohaté státy světa podle nejzranitelnějších zemí zanedbávají přípravu nových plánů na boj s klimatickou krizí, čímž ohrožují chudší části planety. Ostrovní státy v Pacifiku nyní naléhavě žádají vyspělé státy, aby své závazky urychlily a přistoupily k hlubokému omezení emisí.
Fenomenální česká sportovkyně Martina Sáblíková v neděli prozradila, že už přes 10 let tají veřejnosti vztah s reprezentační kolegyní Nikolou Zdráhalovou. Sáblíková naznačila, že se je někdo chystal odhalit, proto se rozhodla jít s pravdou ven.
Po více než třech letech války se naděje na mír na Ukrajině jeví jako stále vzdálenější. Příměří se nejeví jako reálné, zejména po odmítnutí Moskvy prodloužit krátkou velikonoční přestávku v bojích, přestože Spojené státy, Velká Británie i Ukrajina projevily o takové opatření zájem.
Po dvou po sobě následujících nocích smrtících ruských leteckých útoků — nejprve proti Kyjevu 23. dubna a následně proti východoukrajinskému městu Pavlohrad 24. dubna — se možnost příměří na Ukrajině zdá být vzdálenější než kdy dřív. Ruský závazek k jakékoli dohodě je evidentně slabý, což celou situaci dále komplikuje přístup amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Americký prezident Donald Trump prohlásil, že se domnívá, že jeho ukrajinský protějšek Volodymyr Zelenskyj je připraven v rámci mírové dohody vzdát se kontroly nad Krymem, který Rusko anektovalo už v roce 2014. Trump to uvedl v odpovědi na dotaz novinářů, zda si myslí, že Ukrajina přistoupí na předání poloostrova Rusku. "Myslím si, že ano," odpověděl.