Prezident Spojených států Donald Trump v sobotu večer promluvil k národu a potvrdil rozsáhlé americké vojenské údery na tři íránská jaderná zařízení. Ve svém projevu z Bílého domu, kde ho doprovázeli viceprezident J.D. Vance, ministr zahraničí Marco Rubio a ministr obrany Pete Hegseth, označil operaci za „naprostý vojenský triumf“. Vzkázal Íránu, že pokud nesvolí k míru, budou následovat ještě tvrdší zásahy.
„Íránská zařízení na obohacování uranu byla zcela a naprosto zničena,“ prohlásil prezident. „Írán, tyran Blízkého východu, musí nyní zvolit mír. Pokud ne, další údery budou mnohem tvrdší – a mnohem snazší.“
Trump ocenil úzkou spolupráci s Izraelem a osobně poděkoval izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi. „Spolupracovali jsme jako tým, jako snad žádný jiný v dějinách. A společně jsme učinili zásadní krok k odstranění této hrozby pro Izrael,“ uvedl.
Prezident rovněž varoval Teherán, že Spojené státy disponují celou řadou dalších cílů. „Ten dnešní byl nejobtížnější – a možná nejničivější. Ale pokud se mír nedostaví rychle, půjdeme i po těch dalších. Přesně, rychle a s odborností,“ dodal.
Šlo o první Trumpovo formální vystoupení k veřejnosti od chvíle, kdy vydal rozkaz k zásahu. Událost přichází ve chvíli, kdy se mezinárodní napětí kolem íránského jaderného programu dramaticky stupňuje a svět hledá odpovědi na otázku, co bude dál.
Ministr obrany Pete Hegseth oznámil, že v neděli v 8:00 východního času (14:00 SEČ) uspořádá tiskovou konferenci s podrobnostmi o útoku. Prezident svůj projev uzavřel slovy: „Bůh žehnej Blízkému východu, Bůh žehnej Izraeli a Bůh žehnej Americe.“
Další podrobnosti o samotné operaci přinesla televize Fox News, která citovala vysoce postaveného amerického úředníka. Ten uvedl, že nejobtížnějším cílem byl komplex v Isfahánu, přestože se pozornost většiny diplomatických a bezpečnostních kruhů soustředila na zařízení Fordo.
„Všichni se soustředili na Fordo, ale Isfahán byl ve skutečnosti mnohem složitější,“ řekl zdroj televize Fox News. Obě zařízení se nacházejí pod zemí a jejich zničení vyžadovalo přesné zacílení i rozsáhlé zpravodajské přípravy.
Podle dalších informací prezident Trump v rozhovoru s Fox News uvedl, že na zařízení Fordo bylo svrženo šest hlubinných pum GBU-57 určených k ničení podzemních bunkrů. Na ostatní cíle pak americká armáda odpálila celkem 30 střel Tomahawk. Jde přitom o první potvrzené použití pum GBU-57 americkou armádou v ostré akci.
Obavy veřejnosti, že by mohlo dojít k úniku radiace, částečně rozptýlila Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE). V neděli ráno oznámila, že po útocích nezaznamenala žádný nárůst úrovně radiace mimo zasažené objekty.
„Po útocích na tři jaderná zařízení v Íránu – včetně Fordo – může MAAE potvrdit, že zatím nebyl hlášen žádný nárůst úrovně radiace mimo zasažené oblasti,“ uvedla agentura na sociální síti X.
Zároveň informovala, že situaci nadále sleduje a bude veřejnost průběžně informovat. MAAE připomněla, že jako hlavní světová mezivládní organizace pro jadernou spolupráci je připravena hrát svou roli v dalším vývoji situace.
Zatím není jasné, jak Írán odpoví, a svět s napětím očekává, zda zvolí cestu odvety, nebo diplomacie. Americká administrativa dává zatím najevo, že je připravena pokračovat v operacích, pokud Teherán nebude spolupracovat. V oblasti se mezitím výrazně zvýšila bojová pohotovost nejen amerických, ale i izraelských ozbrojených sil.
Hudební svět se loučí s jednou z nejikoničtějších postav rockové historie. Ozzy Osbourne, známý jako „princ temnoty“ a považovaný za duchovního otce heavy metalu, zemřel ve věku 76 let jen několik týdnů poté, co se naposledy objevil na pódiu po boku Black Sabbath při rozlučkovém koncertu ve svém rodném Birminghamu.
Vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil generál Oleksandr Syrskyj vyzval Spojené státy a prezidenta Donalda Trumpa, aby umožnily Ukrajině používat americké zbraně k útokům na vojenské cíle uvnitř Ruska. V exkluzivním rozhovoru pro The Washington Post Syrskyj uvedl, že pouze s dostatkem střel dlouhého doletu a bez omezení jejich použití může Kyjev čelit neustálému bombardování ze strany Moskvy.
Hollywoodská hvězda George Clooney se ocitla pod palbou nevybíravých slov ze strany Huntera Bidena, syna bývalého prezidenta Joea Bidena. Ten si ve dvou nedávných podcastech ostře stěžoval na to, že Clooney podle něj přispěl ke konci otcovy prezidentské kampaně. Clooney, který veřejně vyzval Bidena k odstoupení z voleb, na útoky zatím nereagoval.
Jednání o globální dohodě, která má omezit plastové znečištění, čelí podle účastníků zásadnímu narušení. Šest insiderů z prostředí vyjednávání, včetně vědců a právníků, varuje, že průmyslové zájmy zcela infiltrovaly proces. Obviňují zejména petrostáty v čele se Saúdskou Arábií a silné průmyslové lobbistické skupiny z toho, že záměrně blokují pokrok v dohodě, která by mohla významně omezit výrobu plastů.
Rok poté, co Joe Biden odstoupil z prezidentské kampaně 2024, se jeho syn Hunter Biden ostře pustil do veřejnosti i spolustraníků kvůli okolnostem, které podle něj vedly k otcovu politickému pádu. V obsáhlém tříhodinovém rozhovoru na YouTube s reportérem Andrewem Callaghanem mimo jiné tvrdí, že bývalý prezident byl před rozhodující televizní debatou pod vlivem prášku na spaní Ambien.
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen v úterý znovu apelovala na Izrael, aby umožnil humanitární pomoc do pásma Gazy. Učinila tak poté, co místní zdravotnické úřady oznámily, že hladem již zemřelo přes sto lidí – včetně více než 80 dětí.
Zatímco agresivní návrat Donalda Trumpa na politickou scénu ohrožuje transatlantické vazby, v Evropě paradoxně posiluje důvěru v Evropskou unii a oživuje debaty o její hlubší integraci. Mladí voliči, think tanky i někteří politici otevřeně volají po federalizaci EU, digitální kampaně šíří vizi jednotné Evropy a rostoucí počet občanů ji vnímá jako odpověď na americkou nespolehlivost. Místo rozkladu čelí EU nové výzvě: stát se skutečně politickým celkem.
Čtrnáctiletá Sofia Glynyana seděla 30. srpna 2024 na lavičce dětského hřiště v Charkově, když ruský nálet zasáhl město pěti přesně naváděnými bombami. Bez zjevného vojenského cíle exploze rozmetaly dům, sportoviště, sklad, bytový blok i Sofiino hřiště. Zemřela ona a dalších sedm civilistů, téměř stovka lidí utrpěla zranění, včetně dvou desítek dětí. „Jsou to parky, obytné ulice – masový teror proti civilistům,“ rozhořčil se tehdy gubernátor Oleh Synehubov na Telegramu.
Bývalý americký prezident Barack Obama přerušil mlčení a ostře se ohradil vůči tvrzením Donalda Trumpa, podle nichž měl být hlavním strůjcem údajného „převratu“ po Trumpově vítězství ve volbách v roce 2016. Obama tak mimořádně porušil nepsané pravidlo, že bývalí prezidenti veřejně nekomentují svého nástupce.
Spojené státy pod vedením prezidenta Donalda Trumpa znovu opouštějí UNESCO – organizaci, která po desetiletí chrání světové kulturní dědictví, podporuje vzdělávání a vědeckou spolupráci napříč kontinenty. Washington kritizuje její údajnou ideologizaci a postoj k Izraeli. Většina z 193 členských států však vnímá UNESCO jako klíčový nástroj mezinárodní spolupráce a míru.
Ruské úřady systematicky zapojují nezletilé do vývoje a testování vojenských dronů, které jsou následně nasazovány proti Ukrajině. Ukazuje to nová investigativní zpráva exilového ruského média The Insider. Celý systém podle odhalení začíná zdánlivě nevinnými soutěžemi založenými na počítačových hrách a končí náborem těch nejšikovnějších žáků do zbrojního průmyslu.
Severní Korea uspořádala soutěž ve vaření psího masa. Národní soutěž ve vaření psích pokrmů přilákala stovky kuchařů z celé země. Psí maso, tradičně považované za posilující, má v KLDR státní podporu. Přesto nejde o výlučnou specialitu Pchjongjangu – v mnoha částech Asie a Afriky zůstává psí maso běžnou součástí jídelníčku.