Rumunsko zasáhl politický otřes. Premiér Marcel Ciolacu složil funkci a jeho Sociálně demokratická strana (PSD) odchází z vládní koalice. Reaguje tak na volební debakl svého prezidentského kandidáta, který se nedostal ani do druhého kola.
Rumunský premiér Marcel Ciolacu v pondělí oznámil rezignaci na svou funkci a zároveň informoval o odchodu své Sociálně demokratické strany (PSD) z vládní koalice. Důvodem je neúspěch kandidáta vládní trojkoalice Crina Antonesca v prezidentských volbách, který se ani neprobojoval do druhého kola.
„V prosinci byla vytvořena vládní koalice se dvěma cíli: zajistit stabilní vládu a zvolit kandidáta, který by vyhrál prezidentské volby v Rumunsku. Nepodařilo se nám dosáhnout ani jednoho z těchto dvou cílů,“ řekl Marcel Ciolacu podle rumunské stanice Digi24. „Včera jsme viděli hlasy Rumunů, což znamená, že vládnoucí koalice nemá žádnou legitimitu,“ dodal s tím, že navrhl svým kolegům odchod z vlády.
Ciolacu dále uvedl, že nechce bránit nové hlavě státu v jmenování nové vlády. „Místo toho, abych umožnil budoucímu prezidentovi, aby mě nahradil (někoho jiného), rozhodl jsem se rezignovat,“ prohlásil.
Vládní koalice složená z PSD, Národní liberální strany (PNL) a Demokratické unie Maďarů Rumunska (UDMR) podporovala v nedělním hlasování kandidáta Crina Antonesca. Ten však skončil až třetí s 20,07 procenty hlasů a nepostoupil do druhého kola.
První kolo vyhrál lídr radikálně pravicové strany AUR George Simion, který získal více než 40 procent hlasů. Druhé místo obsadil nezávislý kandidát a současný starosta Bukurešti Nicusor Dan, který obdržel 21 procent.
Současná vládní koalice vznikla po volbách 1. prosince loňského roku. Ty následovaly po zrušení prvního kola listopadových prezidentských voleb, ve kterých uspěl radikál Calin Georgescu. Navzdory zklamání z výsledků předchozí vlády se PSD, PNL a UDMR znovu spojily, premiérem zůstal právě Ciolacu.
Druhé kolo prezidentských voleb se v Rumunsku uskuteční 18. května. Výsledek bude určující pro další vývoj politické scény v zemi, která se aktuálně nachází v hluboké institucionální krizi.
Didaktický test z českého jazyka dnes potrápil tisíce maturantů po celé republice. Podle jejich reakcí na sociálních sítích šlo o jeden z nejnáročnějších ročníků, který frustroval zejména dlouhými a neobvyklými texty. Nejvíce pobouření podle TN.cz vzbudily úlohy o olizování kamenů a písni s názvem „Mám styl Čendy“.
Ticho řeklo víc než tisíc slov. Meghan Markleová zveřejnila černobílou fotku prince Harryho s jejich dětmi – a zřejmě tím vyslala jasný vzkaz do Buckinghamského paláce. Princ se mezitím v otevřeném rozhovoru pro BBC svěřil s bolestí ze vztahu s vlastním otcem.
České zdravotnictví zasáhla na začátku nového týdne velmi smutná zpráva. Ve věku pouhých 54 let zemřel Jiří Čáp. Oznámil to pražský Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM), kde Čáp dlouhá léta a úspěšně působil.
Rumunsko zasáhl politický otřes. Premiér Marcel Ciolacu složil funkci a jeho Sociálně demokratická strana (PSD) odchází z vládní koalice. Reaguje tak na volební debakl svého prezidentského kandidáta, který se nedostal ani do druhého kola.
Proč Saúdská Arábie rozjela ropnou cenovou válku a iniciuje šokové zvyšování těžby ropy v čase, kdy navíc globální poptávka po ní – kvůli hrozbě obchodních válek – spíše pohasíná? Vždyť letos kvůli nízkým cenám ropy může Rijád čelit rozpočtovému schodku kolem 70 miliard dolarů.
Karel Gott měl celkem čtyři dcery, dvě nejstarší jsou nemanželské. Dominika Gottová si dost často říká o pozornost, pod drobnohledem je i kvůli slavnému příjmení. Jednapadesátiletá Češka, která však žije ve Finsku, nyní uvažuje, že příjmení vymění.
Do Česka v pondělí dorazila hlava jedné z evropských královských rodin. Belgického krále Filipa přijal na Pražském hradě prezident Petr Pavel, jenž se již v neděli setkal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Pavel stráví s belgickým panovníkem i zítřejší den, kdy společně vyrazí mimo Prahu.
Lidstvo si letos připomíná 80 let od konce druhé světové války, události, která hluboce otřásla základy mezinárodního pořádku a zanechala nesmazatelnou stopu v kolektivní paměti lidstva. Už o první světové válce se říkalo, že bude „válkou, která ukončí všechny války“. Historie však prokázala, jak naivní tato naděje byla. Válka zůstává nedílnou součástí lidských dějin a jejich přirozenosti. Znovu a znovu se ukazuje jako prostředek, k němuž se civilizace uchyluje, když selžou diplomacie a racionalita.
V České republice došlo během prvních čtyř měsíců letošního roku k prudkému nárůstu případů virové hepatitidy A, známé jako nemoc špinavých rukou. Nakazilo se již 450 lidí a šest pacientů nemoci podlehlo. Národní hygienici bijí na poplach – nákaza se rychle rozšiřuje mezi dětmi, mladistvými, mladými dospělými i rizikovými skupinami, zejména mezi uživateli drog a lidmi bez domova. Šíření viru napomáhají zejména špatné hygienické podmínky a nepozornost k osobní čistotě.
Česká policie varuje před novou vlnou smrtících syntetických drog, které se začínají objevovat na území České republiky. V souvislosti s novými látkami nitazen a spirochlorphine už eviduje dva smrtelné případy a jeden vážný, kdy se podařilo člověka na poslední chvíli zachránit. Dva z těchto incidentů se odehrály v Praze.
Herečka Iva Pazderková se nebála vstoupit na politické kolbiště a rovnou se postavila po bok premiéra Petra Fialy. Společně vyrazí na předvolební tour po republice. Jenže místo potlesku přišla lavina nenávisti. „Hejty jsou mi fuk,“ reaguje herečka tvrdě. A do hry vstoupil i Miroslav Kalousek.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí dopoledne jednal v Praze s premiérem Petrem Fialou (ODS) o pokračující pomoci jeho zemi, české muniční iniciativě i budoucím mírových snahách. Zelenskyj přijel do České republiky v neděli společně s manželkou Olenou na oficiální návštěvu.