Paraziti, stafylokoky a chloraminový zápach: Jak (ne)bezpečné jsou veřejné bazény?

Ilustrační foto
Ilustrační foto, foto: Pixabay
Klára Marková DNES 11:36
Sdílej:

Veřejné i soukromé plavecké bazény jsou v létě oblíbeným místem pro relaxaci i sport, přesto mohou být zdrojem zdravotních rizik, pokud nejsou správně udržovány. Ačkoliv plavání má mnoho přínosů – je šetrné k pohybovému aparátu, posiluje celé tělo i srdce – voda v bazénech může ukrývat více, než by si kdo přál. Paraziti, bakterie, viry i chemické látky mohou být neviditelnými "spoluplavci".

Podle statistik z posledních 25 let jsou právě bazény v Anglii a Walesu nejčastějším místem výskytu střevních infekcí přenášených vodou. Hlavním viníkem je parazit Cryptosporidium, který způsobuje nepříjemný průjem, bolesti břicha a zvracení, někdy s návratem příznaků i po odeznění akutní fáze. Infekce bývá zvládnutelná u zdravých lidí, ale rizikovou skupinou jsou děti, senioři a osoby s oslabenou imunitou.

Zdrojem infekce bývá fekální kontaminace – ať už "nehodou" v bazénu, nebo zbytky stolice na těle infikovaného člověka. Ačkoliv člověk může být bez příznaků, stále může parazita vylučovat.

Navíc se ukazuje, že spolykání vody v bazénu je běžnější, než se zdá. Studie z roku 2017 provedená v americkém Ohiu zjistila, že dospělí při hodinovém pobytu v bazénu spolykají průměrně 21 ml vody, děti až 49 ml.

Riziko nákazy roste s počtem návštěvníků – studie ze šesti bazénů v letní sezoně odhalila přítomnost kryptosporidií v 20 % vzorků vody, přičemž dvě třetiny pozitivních vzorků pocházely z období školních prázdnin, kdy byly bazény nejplnější.

Kromě kryptosporidií se v bazénech mohou vyskytovat také stafylokoky, které způsobují kožní infekce, a v šatnách hrozí i plísně, protože se zde drží teplo a vlhko. Známou nepříjemností je také tzv. plavecké ucho, infekce zvukovodu vznikající ze zbytkové vody v uchu.

Mezi vzácnější, ale závažné případy patří infekce očí způsobená parazitem acanthamoeba, která může vést až k oslepnutí. A voda může být nebezpečná i vdechnutím – bakterie legionella se v aerosolu z bazénu může dostat do plic a vyvolat legionářskou nemoc.

Přesto odborníci uklidňují – většina bazénů je dobře udržována a díky správné dezinfekci se většina patogenů nedostane k lidem v nebezpečném množství.

Ještě na počátku 20. století se voda v bazénech čistila výhradně mechanicky – filtrováním nebo jejím pravidelným vypouštěním a doplňováním. Dnes je standardem chlorování, které zabíjí většinu bakterií a virů.

Ale i zde jsou limity. Například norovirus, známý původce zvracení a průjmů, odolává běžné koncentraci chloru, zvláště pokud je hladina chemikálií v bazénu nízká nebo selže technika. Podobně je to právě s kryptosporidiemi, které jsou k chloru velmi rezistentní – vydrží v běžně ošetřené vodě i déle než týden.

Proto se bazény při větší kontaminaci musí podrobit tzv. superchloraci, kdy se dávka chloru několikanásobně zvýší, nebo se používají koagulanty a filtrace.

Známý "bazénový zápach", který cítíte hned po vstupu do haly, není čistý chlor. Jde o chloraminy – látky, které vznikají reakcí chloru s močovinou a potem, tedy především z moči a potu lidí ve vodě. Právě tyto chloraminy pak mohou dráždit oči, dýchací cesty a při dlouhodobém působení i přispět ke vzniku astmatu – zejména u plavčíků a instruktorů.

Někomu může připadat bezpečnější koupat se ve volné přírodě – v jezeře, řece nebo v moři. Ale i zde hrozí infekce. Mnohá přírodní koupaliště obsahují nezpracované splašky, případně mohou být kontaminována zvířecími exkrementy. Přímé riziko infekce zde bývá dokonce vyšší než v udržovaném bazénu. 

Témata:
Stalo se
Novinky
Znečišťování ovzduší má drtivý dopad na počasí na Zemi

Boj s extrémním počasím schytává ránu pěstí. Problémem je SA i Trump

Mezivládní panel pro změnu klimatu (IPCC), nejdůležitější světový vědecký orgán zabývající se klimatickou změnou, čelí vnitřnímu napětí a ostré kritice. Důvodem je nominace dlouholetého zaměstnance saúdskoarabské ropné společnosti Aramco na jednu z klíčových pozic ve vznikající vědecké zprávě a současné oslabování americké účasti pod vedením prezidenta Donalda Trumpa.

Novinky
Ilustrační foto

Smrtící počasí se stává novou klimatickou realitou Evropy. Současná vlna extrémních teplot zabije tisíce lidí

Evropu zasáhla ničivá vlna veder, která podle expertů může mít fatální následky. V následujících dnech by mohla připravit o život až 4 500 lidí. Teploty přesahující 40 stupňů Celsia lámou rekordy a znepokojují klimatology i zdravotníky, kteří volají po urychlených opatřeních na ochranu veřejnosti.

Novinky
Ilustrační foto

Veganství u dětí je na vzestupu. 10 věcí, které o něm potřebujete vědět

Veganství je v některých částech světa na vzestupu. Zatímco celosvětová data jsou omezená, odhady z roku 2018 uváděly, že přibližně 3 % světové populace se hlásí k veganství. V USA podle průzkumu Gallup z roku 2023 dodržuje veganskou stravu zhruba 1 % obyvatel. Ve Velké Británii pak podle údajů Vegan Society žije přibližně 3 % populace na rostlinné stravě, což odpovídá asi dvěma milionům lidí.

Novinky
Elon Musk

Elon Musk hrozí vytvořením nové strany. Vyhlašuje válku zákonodárcům podporujícím Trumpa

Americký miliardář Elon Musk v pondělí ostře zaútočil na zákonodárce, kteří podporují rozpočtový návrh prezidenta Donalda Trumpa, přezdívaný „jeden velký nádherný zákon“. Tento návrh by podle rozpočtového úřadu Kongresu zvýšil deficit USA o téměř 3,3 bilionu dolarů během příští dekády. Musk, který dříve patřil k blízkým spojencům prezidenta, se nyní ostře vymezil nejen vůči zákonu samotnému, ale i vůči těm, kteří jej podporují.