Nemám na tebe čas, musíš počkat. Putin poslal Trumpovi tvrdý vzkaz

Vladimir Putin / Donald Trump
Vladimir Putin / Donald Trump, foto: Depositphotos
Klára Marková 18. března 2025 15:39
Sdílej:

Vladimir Putin se v úterý objevil na setkání Ruského svazu průmyslníků a podnikatelů v Moskvě jen krátce před plánovaným telefonátem s Donaldem Trumpem. Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova byl hovor očekáván mezi 14:00 až 16:00 SEČ. Putin však podle agentury TASS opustil konferenční sál až ve 14:52, čímž podle BBC vyslal jasný signál: „Mám důležitější věci na práci, můžeš počkat.“

Není to poprvé, co ruský prezident použil taktiku zpoždění jako prostředek k vyjádření dominance. Opakovaně nechal čekat světové lídry i vlastní tiskové konference.

Minulý týden americký vyslanec Steve Witkoff dorazil do Moskvy krátce po poledni, ale na setkání s Putinem musel čekat až do pozdního večera.

Donald Trump následně spekulace médií o úmyslném zdržení jeho emisara odmítl a označil je za „nemocné degeneráty“.

Na tiskové konferenci minulý týden Putin uvedl, že myšlenka 30denního příměří na Ukrajině je „správná a podporujeme ji, ale jsou tam nuance“. Vyjádřil pochybnosti o tom, kdo by měl zastavit boje a jak by se příměří v praxi kontrolovalo.

„Jak bude těch 30 dní využito? Na mobilizaci Ukrajiny? Přezbrojení? Výcvik lidí? Nebo nic z toho? A pak se ptám – jak to bude kontrolováno?“ řekl Putin.

Kreml později uvedl, že sdílí „opatrný optimismus“ ohledně mírového procesu po setkání Putina s vyslancem Witkoffem. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj však Putinovu reakci označil za „manipulativní“ a vyzval k dalším sankcím proti Rusku. „Putin nikdy neřekne ne přímo,“ uvedl Zelenskyj ve svém večerním projevu, „ale ve skutečnosti se připravuje na odmítnutí.“

Během projevu na setkání průmyslníků a podnikatelů Putin znovu označil sankce uvalené na Rusko za „nelegitimní“. Podle něj bude hrozba sankcí nad Ruskem vždy viset, protože „naši konkurenti budou vždy chtít naši zemi zadržovat a oslabovat její ekonomické a technologické možnosti“.

Dále varoval ruské podnikatele před spoléháním se na zahraniční trhy a západní právní systémy. „Co je tam venku dobrého?“ ptal se Putin. „Všechno nám berou – hrubě a necivilizovaně. Nemůžete jim věřit. Je třeba vytvořit v naší zemi takový politický a právní systém, který zajistí stabilitu a spolehlivost.“

Přestože byl hovor s Trumpem naplánován na 14:00-16:00 SEČ, Putin své vystoupení nijak neurychlil, čímž dál posílil dojem, že pro něj obchodní elita v Moskvě představuje větší prioritu než telefonát s americkým prezidentem. 

Stalo se
Novinky
Vladimir Putin

Putin hrozí Ukrajině použitím jaderných zbraní

Ruský prezident Vladimir Putin v neděli v rozhovoru pro státní televizi prohlásil, že Rusko má dostatek síly a prostředků k tomu, aby dovedlo svou vojenskou operaci na Ukrajině do „logického konce“, jaký si Kreml představuje. Zároveň však vyjádřil naději, že nebude nutné použít jaderné zbraně.

Novinky
Volodymyr Zelenskyj

V parlamentu citoval slova Českého rozhlasu. Jaký má Volodymyr Zelenskyj vztah k Česku?

Volodymyr Zelenskyj, prezident Ukrajiny, udržuje s Českou republikou úzké a přátelské vztahy, které se v posledních letech výrazně prohloubily v důsledku ruské agrese vůči Ukrajině. Česko patří mezi klíčové evropské partnery Ukrajiny a poskytuje jí významnou vojenskou, humanitární i politickou podporu.

Novinky
Ilustrační fotografie

Jak dokázalo Rusko přežít tři roky sankcí?

Tři roky od začátku invaze na Ukrajinu zůstává ruský vojensko-průmyslový komplex navzdory tvrdým sankcím funkční. Rusko nadále vyrábí dělostřeleckou munici, drony i obrněná vozidla – ne špičkové kvality, ale „dostatečně dobré“, aby pokryly aktuální potřeby armády. Bez pomoci zahraničních partnerů a zprostředkovatelů by to však bylo téměř nemožné.

Novinky
Warren Buffett

Co končící šéf Warren Buffett vlastní v Česku? Podniky má v Plzni, Krumlově či v Brně

Warren Buffett, končící šéf obří investiční společnosti Berkshire Hathaway, se do Evropy příliš často nevydával. Jednou z výjimek je zhusta medializovaný „výlet“ z roku 2008, kdy zavítal do Španělska, Itálie, Švýcarska a Německa. Rozhlížel se tehdy po nových investičních příležitostech. Česko však oficiálně nikdy nenavštívil.