Německý kancléř Friedrich Merz otevřeně pohrozil Slovensku a Maďarsku, že v případě dalšího odklonu od základních hodnot a směřování Evropské unie může dojít ke zmrazení evropských fondů. Na pondělní konferenci WDR Europaforum Merz prohlásil, že Unie má nástroje, jak reagovat na porušování právního státu, a jedním z nich je právě možnost zastavit financování.
Zatímco Maďarsko již čelí omezení čerpání unijních prostředků kvůli problémům s dodržováním demokratických zásad, Slovensko se podle Merze může ocitnout v podobné situaci. Jeho výroky znamenají první výraznější signál, že nová německá vláda je připravena tvrději postupovat vůči členským státům, které podle ní oslabují jednotu Unie.
Slovenský premiér Robert Fico na Merzova slova ostře zareagoval. Označil je za „naprosto nepřijatelná“ a dodal, že „Evropa by neměla fungovat na základě trestání neposlušných“. Odmítl, aby bylo Slovensko považováno za „školáka, kterého je třeba vychovávat“.
Fico je často řazen po bok Viktora Orbána jako jeden z nejvíce proruských představitelů v rámci EU. Odmítá vojenskou i finanční podporu Ukrajině, kritizuje sankce proti Rusku a v květnu se jako jediný lídr Unie vydal do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války. Jeho kabinet také čelí rostoucí kritice kvůli snahám oslabit nezávislost soudů a omezit svobodu médií.
Přestože v současnosti Slovensko nemá žádné zmrazené prostředky z evropských fondů, loni hrozilo pozastavení části finanční pomoci kvůli sporné reformě trestního zákoníku. Po následných úpravách byla hrozba odvrácena.
V tomto týdnu se navíc v zemi nachází delegace Evropského parlamentu, která zkoumá využívání evropských financí. Její šéf Tomáš Zdechovský upozornil, že obdrželi informace o podezření na zneužívání prostředků vysokými státními představiteli, což bude předmětem podrobného šetření.
Merz v projevu připomněl, že Unie musí být jednotná, a varoval, že pokud se bude malá skupina států pokoušet brzdit společná rozhodnutí, může dojít ke zhoršení vztahů a případným tvrdším zásahům. Zdůraznil, že konfrontaci nechce, ale v případě potřeby se jí Německo nevyhne. Dodal také, že již otevřel toto téma i s maďarským premiérem Orbánem.
V Maďarsku se navíc aktuálně projednává kontroverzní zákon namířený proti neziskovým organizacím a médiím financovaným ze zahraničí. Kritici tvrdí, že zákon připomíná postupy autoritářských režimů, především Ruska.
Slovenský ministr zahraničí Juraj Blanár se snažil Merzovy výroky zlehčit a označil je za „čistě teoretické úvahy“, které podle něj některá média neoprávněně prezentují jako realitu.
Čas letí, takže to v příštím týdnu budou už dva měsíce, co nás navždy opustila Anna Julie Slováčková. Pod její poslední písničku Jsi ve mně napořád bude už navždy podepsaný rapper Lipo, který dceru slavných rodičů oslovil ke spolupráci. Jak na ni vzpomíná?
Do Prahy dorazila jedna ze světových popových hvězd Dua Lipa a pořádně překvapila české fanoušky. Během koncertu totiž zazněla píseň Na ostří nože z repertoáru Ewy Farne. Od té chvíle všechny zajímalo, jak reagovala samotná Slavice. Nyní už to víme.
Již v příštím týdnu by se mohlo uskutečnit další kolo jednání mezi Ruskem a Ukrajinou. Podle šéfa ruské diplomacie Sergeje Lavrova vypracovala Moskva memorandum, které by na něm delegace diplomatů představila Ukrajincům.
Pomyslné bezvládí v České televizi po květnovém odvolání generálního ředitele Jana Součka pokračuje, ale pomalu se chýlí ke konci. Dnes vyprší lhůta pro doručení přihlášek do boje o post šéfa veřejnoprávní televize. Podle mediálních informací se jím chce stát nejméně pět osob.
Válka mezi bývalými partnery Agátou Hanychovou a Jaromírem Soukupem ve středu pokračovalo dalším dějstvím, které bylo netrpělivě očekáváno. Dopředu se totiž vědělo, že mohou zaznít pikantní svědectví. Co se dělo za zavřenými dveřmi?
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že při nedávném leteckém úderu v Gaze byl zabit Muhammad Sinvár, jeden z nejvýše postavených a nejhledanějších velitelů Hamásu. Podle Netanjahua jde o další z řady úspěšných likvidací, které zasáhly vedení této islamistické organizace. Zatím však nevedly k jejímu definitivnímu oslabení.
Evropská komise se chystá navrhnout ambiciózní, ale politicky realistický klimatický cíl: do roku 2040 snížit emise skleníkových plynů o 90 % ve srovnání s úrovní z roku 1990. Cíl bude doplněn o tzv. flexibility — ústupky, které mají členským státům usnadnit jeho dosažení. Informovala o tom místopředsedkyně Komise pro klima Teresa Ribera v rozhovoru pro Politico.
Slovensko se pod vedením současné vlády stále zřetelněji profiluje jako systémově nestabilní článek, jenž může reálně narušovat integritu a soudržnost obranného i politického rámce euroatlantického prostoru. Kabinet Roberta Fica dovedl zemi do situace, v níž se Německo coby jeden z klíčových aktérů evropské integrace uchýlilo k hrozbě pozastavení evropských fondů. Pro premiéra Fica je taková perspektiva krajně nepřijatelná, neboť právě finanční transfery z Bruselu představují hlavní a v podstatě jedinou motivaci pro setrvávání Slovenska v západních strukturách.
Nejméně jeden civilista přišel o život a dalších 48 lidí bylo zraněno poté, co izraelští vojáci v úterý zahájili palbu na dav Palestinců, kteří se shromáždili u nového místa pro distribuci potravin v Rafahu. Místo bylo zřízeno organizací Gaza Humanitarian Foundation (GHF), kterou k tomu nedávno zmocnily izraelské úřady.
Slovenská vláda schválila plán, podle něhož bude možné prodávat maso z medvěda hnědého veřejnosti. Tento krok vyvolal ostrou kritiku ekologických organizací i opozičních politiků, protože medvěd hnědý je v rámci Evropské unie chráněným druhem a jeho maso se v Evropě konzumuje jen zřídka.
V pondělí večer zaplavily centrum Liverpoolu stovky tisíc fanoušků místního fotbalového klubu, aby oslavili vítězství svého týmu v anglické Premier League. Oslavy se však změnily v tragédii poté, co krátce po 18. hodině místního času vjel do davu šedý Ford Galaxy – jen pár minut poté, co místem projel slavnostní autobus s hráči.
Harvardova univerzita podala žalobu na administrativu prezidenta Donalda Trumpa kvůli snaze zakázat vstup zahraničním studentům na své kampusy. Bílý dům za to zrušil všechny federální dotace pro Harvard, které dosahují částky 100 milionů dolarů (přibližně 74 milionů liber). Ačkoli federální soudce prozatím nařízení o zákazu zablokoval, mnozí pozorovatelé vyjadřují obavy, že tento spor poškodí globální pověst Spojených států.