Německý kancléř Friedrich Merz otevřeně pohrozil Slovensku a Maďarsku, že v případě dalšího odklonu od základních hodnot a směřování Evropské unie může dojít ke zmrazení evropských fondů. Na pondělní konferenci WDR Europaforum Merz prohlásil, že Unie má nástroje, jak reagovat na porušování právního státu, a jedním z nich je právě možnost zastavit financování.
Zatímco Maďarsko již čelí omezení čerpání unijních prostředků kvůli problémům s dodržováním demokratických zásad, Slovensko se podle Merze může ocitnout v podobné situaci. Jeho výroky znamenají první výraznější signál, že nová německá vláda je připravena tvrději postupovat vůči členským státům, které podle ní oslabují jednotu Unie.
Slovenský premiér Robert Fico na Merzova slova ostře zareagoval. Označil je za „naprosto nepřijatelná“ a dodal, že „Evropa by neměla fungovat na základě trestání neposlušných“. Odmítl, aby bylo Slovensko považováno za „školáka, kterého je třeba vychovávat“.
Fico je často řazen po bok Viktora Orbána jako jeden z nejvíce proruských představitelů v rámci EU. Odmítá vojenskou i finanční podporu Ukrajině, kritizuje sankce proti Rusku a v květnu se jako jediný lídr Unie vydal do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války. Jeho kabinet také čelí rostoucí kritice kvůli snahám oslabit nezávislost soudů a omezit svobodu médií.
Přestože v současnosti Slovensko nemá žádné zmrazené prostředky z evropských fondů, loni hrozilo pozastavení části finanční pomoci kvůli sporné reformě trestního zákoníku. Po následných úpravách byla hrozba odvrácena.
V tomto týdnu se navíc v zemi nachází delegace Evropského parlamentu, která zkoumá využívání evropských financí. Její šéf Tomáš Zdechovský upozornil, že obdrželi informace o podezření na zneužívání prostředků vysokými státními představiteli, což bude předmětem podrobného šetření.
Merz v projevu připomněl, že Unie musí být jednotná, a varoval, že pokud se bude malá skupina států pokoušet brzdit společná rozhodnutí, může dojít ke zhoršení vztahů a případným tvrdším zásahům. Zdůraznil, že konfrontaci nechce, ale v případě potřeby se jí Německo nevyhne. Dodal také, že již otevřel toto téma i s maďarským premiérem Orbánem.
V Maďarsku se navíc aktuálně projednává kontroverzní zákon namířený proti neziskovým organizacím a médiím financovaným ze zahraničí. Kritici tvrdí, že zákon připomíná postupy autoritářských režimů, především Ruska.
Slovenský ministr zahraničí Juraj Blanár se snažil Merzovy výroky zlehčit a označil je za „čistě teoretické úvahy“, které podle něj některá média neoprávněně prezentují jako realitu.
Premiér Petr Fiala (ODS) v sobotu napsal dopis adresovaný slovenskému protějšku Robertu Ficovi (Smer-SD). Předseda české vlády jej vyzval k podpoře 18. balíčku protiruských sankcí. Fico v posledních dnech naznačil, že Slovensko je připraveno sankce podpořit za určitých podmínek.
Jiří Krampol měl v pátek přijímat gratulace k 87. narozeninám, ale nakonec především pořádně vyděsil své příznivce. Skončil totiž opět v nemocnici, takže narozeninová přání pevného zdraví byla opravdu namístě. Nyní se naštěstí sám ozval, aby uklidnil situaci.
Rusko se může spolehnout na bezpodmínečnou podporu Severní Koreji ve válce na Ukrajině, řekl diktátor Kim Čong-un ruskému ministrovi zahraničí Sergeji Lavrovovi. Šéf ruské diplomacie se nachází na návštěvě v KLDR.
Agáta Hanychová si letos nechala ujít celý karlovarský filmový festival, kde se jinak schází celá česká šoubyznysová smetánka. Podruhé za sebou vyrazila s manželem Mirkem Dopitou na Bali. Nyní už se ale opravdu těší domů. Proč?
Počasí v Česku, tedy především na Moravě a ve Slezsku, si žádá vydání dvou varování. Od nedělní 13. hodiny vstoupí v platnost výstraha před silnými bouřkami. Pro pondělní odpoledne varují meteorologové před vysokými teplotami.
Unijním úředníkům pokazil tento červencový víkend americký prezident Donald Trump, když oznámil, že od srpna uvalí třicetiprocentní clo na dovezené zboží z Evropské unie. V Bruselu se dnes narychlo sejdou velvyslanci členských zemí. Unijní diplomaté každopádně stále věří, že je možná dohoda s Američany.
Poprvé bez manžela po svém boku dorazila Andrea Bartošková v sobotu na slavnostní zakončení karlovarského filmového festivalu. Doprovod ale měla více než na úrovni. Společnost jí totiž dělal prezident Petr Pavel, který navštívil závěr 59. ročníku filmové přehlídky.
První polovina probíhajícího víkendu byla na řadě míst propršená. Třetí červencový víkend by snad mohl přinést lepší počasí. Naznačuje to předběžná předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Po šéfce Evropské komise Ursule von der Leyenové přišly i první reakce českých politiků na záměr amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalit od srpna třicetiprocentní clo na zboží z Evropské unie, tedy i z Česka. Podle ministra průmyslu Lukáše Vlčka (STAN) je Unie připravena hájit vlastní zájmy.
59. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary je minulostí. Nejvyšší cenu, tedy Křišťálový glóbus, po osmi letech opět obdržel domácí zástupce. Uspěl totiž česko-slovenský dokument Raději zešílet v divočině slovenského dokumentaristy Mira Rema.
Snad jen Jiří Bartoška byl větší tváří karlovarského festivalu než Marek Eben. Právě slavný moderátor se letos opakovaně chopil slova, aby hereckého kolegu připomněl. Organizátorům sice složil poklonu, ale přiznal, že bez Bartošky to není úplně ono.
Evropská unie chce s Washingtonem nadále jednat o obchodní dohodě. Pokud Spojené státy od srpna opravdu uvalí třicetiprocentní clo na dovoz zboží z unijního trhu, Brusel je podle Ursuly von der Leyenové připraven chránit zájmy členských zemí a přijít s protiopatřeními.