Východní Evropa a západní části Ruska zažívají další vlnu nezvykle teplého počasí, která navazuje na minulý týden, kdy padaly teplotní rekordy. V polovině týdne vystoupaly teploty ve východním Německu a Polsku až k 28–29 °C, přičemž v polském pobřežním městě Łeba bylo v pátek naměřeno 29,6 °C – téměř o 20 °C více, než je pro duben obvyklé.
Na konci týdne se teplý vzduch rozšířil dál na východ do pobaltských států a západního Ruska. V Litvě byly v pátek naměřeny teploty nad 29 °C na čtyřech stanicích, čímž byl překonán národní dubnový rekord z roku 1959 (23,1 °C). Nové teplotní rekordy pro duben zaznamenaly také Lotyšsko (28,4 °C) a Estonsko (28,8 °C).
I přes mírné víkendové ochlazení by se díky rozsáhlé oblasti vysokého tlaku nad Ruskem měly nadprůměrné teploty udržet i během většiny tohoto týdne. V Bělorusku a západním Rusku včetně Moskvy se očekávají hodnoty o 10 až 15 °C vyšší, než je běžné pro tuto roční dobu.
Do víkendu se ale situace zřejmě obrátí. Příliv studeného vzduchu z severu v důsledku tlaku nad severozápadní Evropou by mohl výrazně ochladit region. Podle některých předpovědních modelů by denní teploty v Moskvě mohly sotva přesáhnout 10 °C, což by znamenalo hodnoty až o 5–10 °C pod normálem.
Po krátkém období úlevy od veder, která zasáhla severní a střední Indii začátkem měsíce, se očekává návrat extrémních teplot. Jakmile ustoupí bouřky a srážky, mohou teploty v oblastech jako Rádžasthán, Gudžarát, Madhjapradéš či části Uttarpradéše vystoupit až k 45 °C, což je o 5–10 °C více než obvyklý dubnový průměr.
Extrémní teploty na aktuální roční období zažívá také Asie. Indický meteorologický ústav již vydal nová varování před vlnami veder. Přestože bouřky přinesly krátkodobé ochlazení v Dillí, Paňdžábu a Harijáně, jejich vliv rychle slábne, zatímco zesilují horké a suché větry.
Předmonzunové období v Indii, které trvá od března do května, běžně zahrnuje bouřkovou činnost, která pomáhá mírnit růst teplot. Letos ale v mnoha oblastech došlo k poklesu bouřkové aktivity, což umožňuje pozvolný, ale setrvalý nárůst teplot a rozvoj veder.
Zdravotníci proto nabádají obyvatele k opatrnosti a k vyhýbání se pobytu venku během nejteplejších odpoledních hodin.
Ruský prezident Vladimir Putin se podle svého poradce Jurije Ušakova setkal v Moskvě se zvláštním vyslancem USA Stevem Witkoffem. Tříhodinová schůzka byla podle Ušakova „konstruktivní“ a přiblížila postoje obou zemí nejen ohledně Ukrajiny, ale i dalších otázek.
Na Mount Everestu, kde dosud vládly ticho, led a lidská vytrvalost, se letos objevuje nový prvek: drony. Ty by na vysoké osmitisícovce čekal jen málokdo, přesto by mohly navždy změnit způsob, jakým se zdolává nejvyšší hora světa.
Bývalá první dáma Michelle Obama v novém díle svého podcastu IMO vysvětlila, proč se v lednu nezúčastnila druhé inaugurace prezidenta Donalda Trumpa. Jak řekla, rozhodla se tak vědomě, přestože musela sama sebe „přesvědčit“, aby neustoupila tlaku a nedorazila.
Proč ty špinavé talíře nikdy nejdou rovnou do myčky? Kdo má dnes vyzvednout děti? A proč to pořád děláš, když víš, jak mě to štve? Pokud jste součástí dlouhodobého vztahu, možná vám to zní povědomě. Anebo jste jako George a Amal Clooneyovi – ti totiž tento týden prohlásili, že se za téměř 12 let manželství nikdy nepohádali.
Prezident Spojených států Donald Trump uvedl, že jeho administrativa již uzavřela 200 obchodních dohod po celém světě. S kým konkrétně byly dohody sjednány, však odmítl prozradit. V rozhovoru pro časopis Time, který byl zveřejněn v pátek, prezident pouze řekl: „Uzavřel jsem 200 dohod. Na 100 %.“
Ve Vatikánu vrcholí přípravy na pohřeb papeže Františka. Jak uvedla agentura AFP, do čtvrtečního večera již jeho památku v Bazilice svatého Petra přišlo uctít kolem 150 tisíc lidí. Poutníci z celého světa však mají už jen několik hodin, než se bazilika uzavře veřejnosti před pátečním pohřebním obřadem.
Americký ministr obrany Pete Hegseth se ocitl v centru závažného bezpečnostního skandálu poté, co vyšlo najevo, že si nechal nainstalovat nechráněné internetové připojení přímo ve své kanceláři v Pentagonu. Podle informací agentury Associated Press, která se odvolává na dva důvěryhodné zdroje, mělo jít o záměrný krok, jak obejít bezpečnostní filtry ministerstva a používat komunikační aplikaci Signal na svém osobním zařízení.
Agentura Reuters dnes zveřejnila podrobnosti o návrhu rámcové dohody, který Spojené státy předložily jako údajně „konečnou nabídku oběma stranám“ v konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou. Dokument obsahuje rozsáhlé návrhy na ukončení války, nové bezpečnostní záruky a vymezení teritoriálního uspořádání. Zároveň ale přináší řadu kontroverzních bodů, především v otázce uznání ruské kontroly nad některými ukrajinskými územími. Krátce po zveřejnění amerického návrhu přichází protinávrh z ukrajinské strany, podpořený evropskými partnery, který zdůrazňuje tvrdší podmínky především ve vztahu k ruské odpovědnosti a otázkám spravedlnosti.
Prezident Petr Pavel podepsal dlouho diskutovanou novelu zákona, která přináší zásadní změny v systému financování veřejnoprávních médií. Od května se totiž zvýší rozhlasové i televizní poplatky a nově se rozšíří i okruh lidí, kteří budou muset tyto poplatky hradit. Největší novinkou je, že se nová pravidla dotknou i domácností, které sice nevlastní televizi ani rádio, ale mají přístup k internetu.
Donald Trump touží po mezinárodním úspěchu – bez ohledu na to, co za něj bude muset obětovat. V jednáních s Kremlem vystupuje spíš jako prosebník než jako lídr svobodného světa. Odpouští válečné zločiny, legitimizuje agresi a Vladimira Putina žádá, aby „přestal“. Hlavní není výsledek – hlavní je, jak on sám nakonec bude vypadat.
V ruském městě Balašicha, ležícím východně od Moskvy, došlo k vážnému incidentu, který podle místních médií skončil smrtí vysoce postaveného ruského armádního důstojníka. Server The Guardian s odkazem na ruské zdroje informoval, že exploze automobilu připravila o život generálmajora Jaroslava Moskalika, zástupce šéfa Hlavního operačního ředitelství Generálního štábu ozbrojených sil Ruské federace.
Příběh pětadvacetileté Kate Drummond otřásl britskou veřejností. Mladá žena, která byla podle své rodiny „fit a zdravá“, začala v roce 2020 pociťovat bolesti zad. Nejprve si myslela, že jde o špatné držení těla nebo následky cvičení. Její obtíže však postupně zesílily a v květnu 2021, když bolest vystřelovala až do kyčle, vyhledala pomoc na pohotovosti. Lékaři jí tehdy diagnostikovali pravděpodobný ischias.