Australský pacient, který jako první na světě obdržel revoluční titanové srdce BiVACOR a přežil s ním více než 100 dní, byl propuštěn z nemocnice. Jde o dvojitý světový unikát – nejenže překonal dosavadní rekord v délce přežití s umělým srdcem, ale stal se i prvním pacientem, který byl s tímto implantátem propuštěn do domácí péče.
Muž ve svých 40 letech trpěl těžkým srdečním selháním, což je stav, kdy srdce není schopno dostatečně pumpovat krev, aby uspokojilo potřeby těla. V takových případech je často jediným řešením transplantace srdce. Vzhledem k omezenému množství dárcovských srdcí však musí pacienti často čekat měsíce, ne-li roky. Jen ve Spojených státech trpí srdečním selháním přibližně 6,7 milionu lidí, zatímco v roce 2023 podstoupilo transplantaci pouze 4 545 pacientů.
Umělá srdce jako BiVACOR nabízejí dočasné řešení pro pacienty čekající na transplantaci. Toto inovativní zařízení, poprvé implantované člověku v červenci 2024, využívá magneticky zavěšený rotor k čerpání krve skrze tělo. Na rozdíl od tradičních mechanických srdečních čerpadel je BiVACOR navrženo tak, aby napodobovalo funkci přirozeného srdce s menším rizikem mechanického selhání.
Australský pacient podstoupil zákrok v listopadu 2024 v nemocnici St Vincent’s v Sydney. Operaci, která trvala šest hodin, vedl chirurg Paul Jansz. „Samozřejmě jsme byli nervózní, zejména když Daniel Timms [vynálezce BiVACOR] přepnul spínač a srdce začalo pracovat,“ řekl Jansz stanici ABC News.
Video: Muž s titanovým srdcem | YouTube
Operace však dopadla úspěšně a pacient se zotavoval až do února 2025, kdy jako první na světě opustil nemocnici s tímto umělým srdcem stále v těle.
I když BiVACOR bylo dosud využíváno pouze jako dočasné řešení, vědci doufají, že jednoho dne by mohlo zcela nahradit potřebu lidských transplantací. V případě australského pacienta se však podařilo nalézt vhodného dárce, a tak v únoru podstoupil úspěšnou transplantaci lidského srdce. Nemocnice St Vincent’s potvrdila, že pacient se nyní dobře zotavuje.
Tento případ představuje významný milník na cestě k plně funkčním umělým srdcím, která by mohla v budoucnu nabídnout trvalé řešení pacientům s těžkým srdečním selháním. Díky technologickým pokrokům, jako je BiVACOR, se může stát realitou svět, kde transplantace lidského srdce již nebudou nezbytné.
Evropská unie se chce stát globálním lídrem v ochraně dětí před negativními dopady sociálních sítí. Podle dokumentu, který získal server Politico, se několik členských států v čele s Řeckem, Francií a Španělskem připojilo k iniciativě, jež by mohla vést k přijetí celoevropských pravidel pro omezení přístupu dětí na platformy jako TikTok, Instagram či Snapchat.
V luxusní čtvrti u Madridu došlo v úterý ráno k závažné události, která okamžitě vzbudila mezinárodní pozornost. Podle informací serveru The Guardian byl právě zde zastřelen bývalý ukrajinský politik a právník Andrij Portnov. K útoku došlo před prestižní American School of Madrid v obci Pozuelo de Alarcón. Zatím neidentifikovaný střelec, nebo více střelců, Portnova zasáhl smrtelně v 9:15 místního času.
Personalizovaná medicína už není hudbou budoucnosti – stala se realitou, která zásadně proměňuje způsob, jakým léčíme rakovinu. Jednou z nejslibnějších technologií této nové éry je terapie CAR-T, která využívá geneticky upravené buňky imunitního systému k cílenému útoku na nádorové buňky. Jak ale přesně tato průlomová metoda funguje a proč je kolem ní tolik nadšení?
Na východním křídle Evropy vyrůstají dvě nové vojenské mocnosti – Polsko a Ukrajina. Spolu s odhodlaně se probouzejícím Německem mohou vytvořit bezpečnostní štít, který přinutí Moskvu, aby si každou agresivní akci rozmyslela ne dvakrát, ale stokrát. Z Evropy se může do pár let stát nedobytná pevnost, pokud bude existovat politická vůle. A ta se postupně probouzí.
Zatímco na první pohled mohou mohutnější mořské vlny působit jako malebný přírodní úkaz nebo výzva pro surfaře, vědci bijí na poplach. Vlny v jižním oceánu – jednom z nejméně dotčených, ale zároveň nejmocnějších oceánských pásem na planetě – jsou podle nových výzkumů vyšší, silnější a rychlejší než kdy dříve. A co víc, jejich energie se šíří do všech světových oceánů a má vážné dopady na pobřežní oblasti i globální ekonomiku.
Evropská komise plánuje zavést nový manipulační poplatek za zásilky ze zemí mimo EU, které proudí na kontinent především prostřednictvím e-shopů Temu a Shein. Cílem opatření je čelit záplavě levných balíků, která podle Bruselu nejen podkopává evropské výrobce, ale také přináší problémy v oblasti bezpečnosti, kontroly kvality a životního prostředí.
Ruský prezident Vladimir Putin se podle webu Politico nehodlá vzdát. Jak potvrdil jeho důvěrník a dřívější ministr kultury Vladimir Medinskij, Rusko je připraveno bojovat s Ukrajinou tak dlouho, jak to bude nutné – třeba i navždy. Signály z Moskvy jsou jednoznačné: příměří nebude. A pokud ano, pak jen za podmínek, které by znamenaly de facto kapitulaci Kyjeva.
Zástupy lidí proudily od úterního dopoledne do pražského Rudolfina, aby se rozloučili s Jiřím Bartoškou. Přítomní měli možnost zanechat vzkaz v kondolenční knize, která bude následně předána rodině zesnulého herce. Co bylo nejčastěji zmiňováno?
Poprvé se Dagmar Patrasová ozvala z psychiatrické léčebny, kde se už déle než týden snaží dostat z problémů, které ji potkaly po dubnové smrti milované dcery Aničky, která podlehla zákeřné rakovině.
Až na závěr skupinové fáze zaznamenali Češi první porážku na letošním mistrovství světa v hokeji ve Švédsku a Dánsku. Má to neblahé důsledky. Národní tým končí ve skupině až na třetím místě a ve čtvrtfinále ho čeká konfrontace s jedním z favoritů turnaje. O soupeři ve čtvrtečním duelu bude jasno po úterních večerních duelech.
Jiřího Bartošku si všichni budou pamatovat zejména jako skvělého herce a dlouholetého prezidenta karlovarského filmového festivalu. Bartoška ale také řadu let namlouval populární televizní cestopis. Navzdory špatné predispozici.
Velmi smutnou zprávu v pondělí oznámil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Ve věku 48 let tragicky zahynul meteorolog Jan Šrámek, jehož mohli znát i televizní diváci z České televize.