Kontinentální štít za 175 miliard dolarů. Trump odhalil detaily systému Golden Dome

Golden Dome
Golden Dome, foto: Lockheed Martin
Klára Marková 21. května 2025 18:37
Sdílej:

Americký prezident Donald Trump představil konkrétní podobu svého nejambicióznějšího obranného projektu – protiraketového systému „Zlatá kupole“ (Golden Dome), jehož cílem je vytvořit nepřekonatelný vesmírný štít chránící území Spojených států před útoky hypersonickými střelami a dalšími moderními zbraněmi. Trump při svém vystoupení v Oválné pracovně oznámil, že celý systém bude hotový ještě během jeho druhého funkčního období, tedy do tří let.

Hlavní odpovědnost za výstavbu přebírá generál amerických vesmírných sil Michael A. Guetlein, který je favoritem i pro nově plánovanou pozici „zlatého cara“ – výkonného manažera projektu. Ministerstvo obrany už prezidentovi předložilo několik architektonických variant systému, přičemž Trump potvrdil, že konkrétní koncept už byl vybrán a brzy bude zveřejněn.

Projekt má mít počáteční rozpočet 175 miliard dolarů, avšak nezávislý Rozpočtový úřad Kongresu (CBO) varuje, že skutečné náklady mohou dosáhnout až půl bilionu dolarů během následujících dvaceti let – pouze na vesmírné komponenty systému.

Trump oznámil, že prvních 25 miliard už bylo alokováno v návrhu jeho daňové a rozpočtové reformy, která čeká na schválení v Kongresu. První část investice má být zahrnuta do příštího vojenského rozpočtu a již má politickou podporu části zákonodárců.

Plán však vyvolal i silnou kritiku z odborných i politických kruhů. Bývalý kontradmirál Mark Montgomery prohlásil, že vytvoření takto pokročilého systému by za běžných okolností trvalo sedm až deset let – a i poté by byl schopný chránit maximálně federální budovy a několik velkých měst. Celoplošná ochrana celého kontinentu je podle něj technologicky téměř nemožná.

Odborníci rovněž upozorňují na obrovské výzvy při výstavbě centrálního koordinačního systému, který by musel v reálném čase řídit tisíce družic, senzorů a orbitálních zbraní. Pentagon uvádí, že systém bude tvořen přibližně stovkou propojených projektů, z nichž mnohé již existují nebo se vyvíjejí v rámci americké armády.

Zásadní roli v systému má sehrát i Kanada. Prezident Trump sdělil, že kanadský premiér Mark Carney se osobně obrátil na americkou vládu s žádostí o zapojení své země do Golden Dome a požádal o rozšíření ochrany také nad kanadské území. Obě země podle oficiálního vyjádření vyjednávají novou bezpečnostní a hospodářskou dohodu, která má zahrnovat i posílení spolupráce v rámci systému NORAD.

Přesto projekt provázejí i první zmatky. Podle informací CNN prezident Trump požadoval předložení plánu do konce března, avšak dokumenty dorazily s téměř měsíčním zpožděním. V Bílém domě to údajně vyvolalo frustraci a objevily se úvahy o změně vedení projektu.

Další kontroverzí je možný střet zájmů u firmy SpaceX Elona Muska, která se považuje za nejpravděpodobnějšího hlavního dodavatele nosných raket a družic. Demokraté už vyzvali k vyšetřování, zda nedochází k neférovému zvýhodňování Muskova podniku. Jeho zastánci však tvrdí, že žádná jiná firma v současnosti nemá potřebné kapacity pro realizaci podobného projektu.

Trumpova administrativa nicméně nehodlá zvolnit tempo a tlačí na dosažení první fáze operační schopnosti co nejdříve. Ta má sloužit jako důkaz funkčnosti systému a poskytnout argumenty pro další financování z federálního rozpočtu.

Vojenský plánovač generál Chance Saltzman však varoval, že projekt může být výrazně dražší, než Trumpova čísla naznačují. „Za více než tři desetiletí v armádě jsem nezažil, že by se odhady nákladů ukázaly jako vyšší než skutečnost. Vždycky to stojí víc,“ uvedl skepticky.

Přes tyto námitky prezident Trump trvá na neodkladnosti projektu. „Naši protivníci nás obklopují hypersonickými zbraněmi. Nemůžeme jen sedět se založenýma rukama. Musíme vést. A Zlatá kupole nás ochrání,“ prohlásil s odhodláním.

Zda se Spojeným státům podaří vytvořit největší obranný systém v dějinách, nebo zda půjde o další přehnaný slib, se ukáže až v příštích letech. Projekt Zlaté kupole mezitím zůstává symbolem Trumpovy ambice prosadit americkou dominanci ve vesmíru i obranných technologiích. 

Stalo se