Globální krize a výrazný růst cen je jen začátek. Co může rozpoutat americký útok v Íránu?

B-2
B-2, foto: Volné dílo
Klára Marková 22. června 2025 10:29
Sdílej:

Americký útok na klíčová íránská jaderná zařízení způsobil okamžitou geopolitickou bouři. Íránské ministerstvo zahraničí ostře odsoudilo akci Spojených států, které podle něj „zahájily nebezpečnou válku proti Íránu“, a vyzvalo světové společenství, aby okamžitě zareagovalo. Podle Íránu šlo o „hanebný zločin“ a „zločin proti mezinárodnímu právu“, za který Spojené státy ponesou „plnou odpovědnost za závažné důsledky“.

V prohlášení, které zveřejnila polostátní agentura Tasnim, Teherán uvedl, že Washington zradil diplomacii uprostřed diplomatického procesu a opět ukázal, že se spíše spoléhá na sílu než na vyjednávání. Íránská vláda zároveň obvinila Izrael z genocidy a bezpráví a označila Spojené státy za spoluviníka válečných zločinů.

Zároveň Teherán varoval, že má právo se bránit „všemi nezbytnými prostředky“. Íránský režim vyzval Radu bezpečnosti OSN k okamžitému mimořádnému zasedání a apeloval na Mezinárodní agenturu pro atomovou energii (MAAE), aby odsoudila „tento zjevný a kriminální akt bezpráví“.

Znepokojení vyjádřil také Irák. Oficiální mluvčí irácké vlády Basim Alawadi označil americké útoky za „vážné ohrožení míru a stability v celém regionu“. Varoval, že pokračování tohoto konfliktu může mít ničivé dopady nejen na Blízký východ, ale i na celý svět. Irák vyzval k okamžité deeskalaci a připomněl, že války přinášejí jen „zmar a zkázu“.

Napětí v regionu tak prudce narůstá a analytici varují, že Teherán nyní čelí složitému rozhodování. Jaká bude odpověď? Vrátí se Írán k diplomacii, nebo sáhne po odvetě?

Podle bývalého šéfa izraelské vojenské rozvědky Amose Jadlina by útok mohl Írán motivovat k návratu k jednacímu stolu. „Je to obrovská motivace ukončit válku a zachránit režim,“ uvedl. Možnou cestou by mohlo být i přerušení závazků v rámci Smlouvy o nešíření jaderných zbraní (NPT), přestože Írán prý aktuálně nemá kapacitu na výrobu bomby během příštích dvou let.

Realitou ale zůstává, že mezi konzervativními tvrdoliníky v Teheránu by čistě diplomatická odpověď mohla být vnímána jako slabost. Proto se zvyšuje pravděpodobnost ozbrojené odvety.

CNN připomněla, že Írán několikrát prohlásil, že v případě amerického útoku na jeho území zaútočí na americké základny a zájmy v regionu. Možností je i uzavření strategického Hormuzského průlivu – důležitého ropného koridoru, jehož zablokování by mohlo způsobit globální energetickou krizi a výrazný růst cen ropy. Právě tato karta by mohla být silnou zbraní proti Trumpově ekonomickému programu.

Tvrdá slova přišla i od jednoho z hlavních poradců ajatolláha Chameneího, Hosseina Šaríatmadarího, který ve státních novinách Kayhán varoval, že „nyní je řada na nás“. Volal po raketových úderech a uzavření průlivu. Íránský vliv na světový ropný trh podle odborníků může způsobit inflační šok a vyvolat globální ekonomické otřesy.

Podle amerického analytika Aarona Davida Millera Chameneí téměř jistě odpoví. „Je téměř nemožné si představit, že by tento 86letý vůdce, jehož hlavním cílem je zachovat revoluci a předat ji svému nástupci, neudělal vůbec nic,“ uvedl Miller. 

Stalo se
Novinky
Vladimir Putin a Donald Trump

Putin řekl Trumpovi, že Rusko neustoupí. Na Ukrajině dosáhne svých cílů

Prezidenti Vladimir Putin a Donald Trump spolu vedli téměř hodinový telefonát, během kterého dominovala otázka ukončení války na Ukrajině. Jak uvedl poradce ruského prezidenta Jurij Ušakov, obě strany vyjádřily ochotu hledat vyjednané řešení, nicméně ruský prezident znovu potvrdil, že Moskva se svých původních cílů nevzdá.

Novinky
Ilustrační foto

Droga zkázy jménem kush ničí životy: Lidé po ní nemohou chodit, děti se rodí s vyrážkami

Zfetovaní teenageři neschopní chůze, matky s vyrážkami pokrytými miminky a „rodiny pod mostem“, které spojuje jediná věc – závislost na droze zvané kush. Tato extrémně návyková a smrtící syntetická látka devastuje nejen Sierru Leone, ale i sousední země západní Afriky jako Libérii, Guineu, Guineu-Bissau a Gambii. Podle zjištění Sky News sahají její kořeny mnohem dál – až do Evropy a Velké Británie, odkud do oblasti proudí klíčové ingredience.

Novinky
NATO

Zvýšení výdajů na obranu jako cena za mír? NATO pod tlakem Trumpa mění priority, odborníci varují

Lídři členských států NATO se na červnovém summitu v nizozemském Haagu zavázali k zásadnímu navýšení výdajů na obranu – konkrétně až na 5 % HDP do roku 2035. Prezident Spojených států Donald Trump označil dohodu za „monumentální vítězství pro USA“ a „velké vítězství pro západní civilizaci“. Podle kritiků však nejde o vítězství, nýbrž o drahou cestu, která s sebou nese obrovská geopolitická a ekonomická rizika.

Počasí
Ilustrační foto

Smrtící počasí dál zabíjí. Evropa hlásí už devět mrtvých

Téměř celá Evropa se tento týden ocitla v sevření extrémních veder, která meteorologové označují za „tichého zabijáka“. Zatímco teploty stoupají k 40 stupňům Celsia, podle dostupných zpráv si žhavá vlna vyžádala už nejméně devět obětí napříč kontinentem.