Americký miliardář Elon Musk v sobotu oznámil vznik nové politické strany s názvem America Party, čímž završil dramatický rozchod se současným prezidentem Donaldem Trumpem. Rozhodnutí přichází jen den poté, co Trump podepsal kontroverzní zákon o domácí politice, který podle odhadů výrazně navýší federální deficit – právě proti tomu Musk dlouhodobě brojil.
„Když jde o plýtvání a korupci, žijeme v systému jedné strany, ne v demokracii,“ napsal Musk na své sociální síti X. „Dnes vzniká America Party, která vám vrátí svobodu.“
Musk, který byl největším individuálním dárcem Trumpovy kampaně v roce 2024 a po dlouhou dobu i jeho blízkým poradcem, kritizoval prezidentův zákon označovaný za „velký a krásný“ kvůli tomu, že podle odborníků zanechá v rozpočtu díru v hodnotě bilionů dolarů.
Jeho nesouhlas vedl minulý měsíc k prudké roztržce mezi oběma muži, která se zdála být urovnána poté, co Musk smazal své nejostřejší příspěvky. Avšak v posledních dnech, kdy zákon zamířil k podpisu, napětí znovu eskalovalo.
Zatím není jasné, jak daleko Musk ve formálním zakládání nové strany pokročil. Podle posledních údajů Federální volební komise (FEC) zatím nedošlo k žádné registraci. Přesto Musk naznačil, že se America Party chce stát aktivním hráčem již v příštích volbách do Kongresu. V první fázi se chce soustředit na několik vybraných senátorských a kongresových křesel.
Musk v minulosti opakovaně vyzýval k omezení vládních výdajů a sám vedl vládní Úřad pro efektivitu, který měl na starosti snižování byrokracie. Ačkoli se v řadě společenských otázek shoduje s republikánskou linií, fiskální politiku považuje za neudržitelnou. Ve svých příspěvcích označil současnou politiku zadlužování za „dluhové otroctví“.
Prezident Trump na novou výzvu reagoval ostře. Uvedl, že vláda může přehodnotit rozsáhlé smlouvy s Muskovými firmami a zaútočil i na zmíněný Úřad pro efektivitu: „Ten úřad se možná obrátí zpět a sežere Elona.“
Musk se tak připojuje k dlouhé, ale zpravidla neúspěšné řadě podnikatelů a politiků, kteří se pokusili narušit tradiční dvoustranný systém americké politiky. Připomínkou může být miliardář Ross Perot, který v roce 1992 získal téměř 20 % hlasů, ale nepodařilo se mu vyhrát v žádném státě.
Těsný triumf historika Karola Nawrockého v polských prezidentských volbách, ve kterých získal 50,89 % hlasů a porazil varšavského starostu a kandidáta vládní koalice Rafała Trzaskowského, potvrdil hluboké politické rozdělení Polska i posun regionu směrem k nacionalistickému populismu ve stylu Donalda Trumpa.
Tragédie v anglickém Castlefordu znovu varuje před virální „blackout challenge“. Dvanáctiletý Sebastian podlehl výzvě, jejímž cílem je úmyslně se přivést do bezvědomí. Případ, o němž informují Yorkshire Live a People, připomíná, že tato nebezpečná praktika si od roku 2021 vyžádala desítky životů.
Refat Čubarov, předseda krymskotatarského Medžlisu, vyzval národy žijící v područí Moskvy, aby povstaly a bojovaly za svoji nezávislost. V exkluzivním rozhovoru pro britský Express prohlásil, že pouze porážka Ruska na Ukrajině a následný rozpad země může zabránit další světové válce.
Americký prezident Donald Trump v červnu překvapil celý svět, když i přes údajně dohodnutou pauzu v eskalaci napětí podnikl nálet na íránská jaderná zařízení. Na otázku, zda se USA chystají připojit k izraelskému útoku na Írán, Trump odpověděl: „Možná ano, možná ne. Nikdo neví, co udělám.“ Tato věta shrnuje jeho strategii — udělat z nepředvídatelnosti svůj nástroj moci.
Těsně před vypuknutím války mezi Izraelem a Íránem odhalily izraelské bezpečnostní složky rozsáhlou síť občanů své země, kteří byli verbováni Teheránem ke špionáži. Z veřejně dostupných soudních dokumentů vyplývá, že snaha Íránu vytvořit v Izraeli špionážní základnu byla mnohem rozsáhlejší, než se dosud předpokládalo.
Na jídelních lístcích pobaltských restaurací se často objevují ryby, které s Baltským mořem nemají nic společného. Turisté toužící po čerstvém úlovku často dostanou dovážené, mražené a výživově nevhodné druhy. Nejhorší volbou je podle odborníků pangasius. Varuje před špatným kulinářským zážitkem server PolsatNews.
Šíření klimatických hoaxů přetváří současnou krizi v hrozící katastrofu, varuje nejnovější rozsáhlá zpráva Mezinárodního panelu pro informační prostředí (Ipie). Tým vědců analyzoval 300 odborných studií a došel k závěru, že lži a polopravdy šířené zejména fosilním průmyslem, některými pravicovými politiky a vybranými státy zásadně brzdí boj s klimatickou změnou.
Americká stíhačka F-16 v sobotu zasáhla proti civilnímu letadlu, které neoprávněně vniklo do uzavřeného vzdušného prostoru nad golfovým klubem Donalda Trumpa v Bedminsteru. Incident, který se odehrál během Trumpovy přítomnosti na místě, zůstává ze strany Bílého domu bez komentáře.
Český hydrometeorologický ústav dnes vydal aktualizovanou výstrahu před extrémními meteorologickými jevy. Zatímco většinu Moravy a Slezska čekají v neděli večer a v noci na pondělí silné bouřky, v severních Čechách nadále trvá vysoké riziko vzniku a šíření požárů.
Léto s sebou přináší krásné chvíle na procházkách v přírodě nebo večerních posezeních venku. Ovšem s rostoucími teplotami přichází i méně vítané návštěvy – hmyz. Komáři, klíšťata, blechy, pavouci, vosy nebo štěnice mohou z pohodového dne rychle udělat zdravotní komplikaci.
Americký miliardář Elon Musk v sobotu oznámil vznik nové politické strany s názvem America Party, čímž završil dramatický rozchod se současným prezidentem Donaldem Trumpem. Rozhodnutí přichází jen den poté, co Trump podepsal kontroverzní zákon o domácí politice, který podle odhadů výrazně navýší federální deficit – právě proti tomu Musk dlouhodobě brojil.
Generální tajemník NATO Mark Rutte v rozhovoru pro The New York Times upozornil, že Čína by mohla využít Rusko k útoku na státy NATO, aby odvedla pozornost Západu od dění v Indo-Pacifiku. V případě, že by se Peking rozhodl zaútočit na Tchaj-wan, je podle něj vysoce pravděpodobné, že požádá Moskvu, aby destabilizovala Evropu.