Američan uvěřil propagandě a utekl za „lepším životem“ do Moskvy. Rusko ho poslalo válčit na frontu

Derek Huffman
Derek Huffman, foto: EuromaidanPress
Pavel Němec VČERA 14:09
Sdílej:

Derek Huffman chtěl pro svou rodinu nový život v zemi, která podle něj chrání „tradiční hodnoty“. Místo bezpečného zázemí a práce svářeče v armádě však skončil v jednotce cizinců směřujících na ukrajinskou frontu. Ruská propaganda mu podle rodiny slíbila mírovou roli, realita se ale ukázala jako cynická past.

Američan Derek Huffman se rozhodl přestěhovat s rodinou z Texasu do Ruska, aby unikl podle něj dekadentnímu Západu. Věřil, že v zemi Vladimira Putina najde „tradiční hodnoty“ a bezpečnější prostředí pro své děti. Místo toho se ale ocitl uprostřed ruské propagandistické mašinérie, která ho po krátkém výcviku poslala na frontu na Ukrajinu. Informoval o tom server Euromaidan Press.

Šestačtyřicetiletý Huffman se stal součástí ruského programu „Sdílené hodnoty“, spuštěného v srpnu 2024. Ten cílí na západní konzervativce nespokojené s liberálními změnami ve svých domovských zemích. V Rusku jim Kreml slibuje kulturní sounáležitost – výměnou za loajalitu a často i vojenskou službu.

„Když se moje dcera od spolužačky dozvěděla o lesbách, pochopili jsme, že musíme pryč,“ vysvětlil Huffman důvody emigrace. Rodina poprvé navštívila Moskvu v roce 2023 a podle vlastních slov byla uchvácena čistotou, pořádkem a hodnotovým ukotvením. Huffman se proto rozhodl přihlásit do armády, aby rychleji získal ruské občanství a dokázal, že do nové společnosti patří.

Podle jeho ženy DeAnny jim ruští náboráři opakovaně slibovali nebojovou roli – nejprve jako válečný korespondent, poté jako mechanik či svářeč. Realita byla jiná, po narychlo vedeném výcviku v ruštině byl Huffman zařazen do pěší jednotky a odeslán na frontovou linii. „Má pocit, jako by ho hodili vlkům na pospas,“ řekla DeAnna v emotivním vzkazu na sociálních sítích podle serveru Telegraph. „Musí se teď spoléhat jen na víru.“

Rodinu navíc zasáhly i finanční potíže. Derek údajně musel odvést 10 tisíc rublů na vlastní výbavu, přičemž slíbený podpisový bonus ani výplata se zatím neobjevily. DeAnna veřejně žádá o modlitby a doufá, že se její muž dostane zpět do nebojové pozice.

Huffman naposledy poslal vzkaz své rodině během oslav Dne otců v červnu. „Vězte, že to, co dělám, je důležité pro naši rodinu. Udělám všechno pro to, abych se vrátil domů v pořádku,“ napsal. Od té doby není jasné, kde přesně se nachází.

Huffmanův případ názorně ilustruje, jak ruská propaganda systematicky využívá frustraci a hodnotovou nespokojenost části západní veřejnosti. Pod záminkou sdílených „tradičních hodnot“ oslovuje konzervativní migranty, kteří se cítí vykořeněni z kulturního vývoje svých domovských společností. Prostřednictvím programů jako „Sdílené hodnoty“ Kreml těmto lidem nabízí nejen nový domov, ale také příslib společenského uznání a smysluplné role ve státě – například prostřednictvím armádní služby.

Ve skutečnosti však jde o promyšlenou strategii, která má dvojí účel. Na jedné straně slouží k mezinárodní propagandě, kdy Rusko samo sebe vykresluje jako morální alternativu „upadajícímu“ Západu. Na straně druhé zároveň zajišťuje doplňování řad ozbrojených sil v situaci, kdy domácí motivace k vojenské službě klesá. Migranti z USA či Evropy, byť bez předchozí vojenské zkušenosti a často neznalí jazyka, jsou v této logice vítaným materiálem – využitelným i v těch nejnebezpečnějších rolích, jak ukazuje Huffmanovo rychlé nasazení na frontu.

Tento mechanismus ukazuje hluboký cynismus, s jakým ruský stát přistupuje k jednotlivcům, kteří v dobré víře a na základě svých vlastních přesvědčení hledají nový začátek. Místo ochrany sdílených hodnot jsou tito lidé zatahováni do válečného konfliktu, k němuž jim nebyly poskytnuty ani potřebné informace, ani dostatečná příprava. Výsledkem je nejen osobní tragédie, ale i varovný signál pro další, kteří by mohli ruské sliby o morální obnově brát doslova.

Stalo se
Novinky
Těžba geotermální energie

Zastaví frakování devastaci počasí? Svět má na dosah svatý grál mezi obnovitelnými zdroji

Hluboko pod vyprahlou půdou státu Utah se letos na jaře roztočila vrtná souprava, která prorážela tvrdou žulu neuvěřitelnou rychlostí – zhruba 90 metrů za hodinu. Vrt, dlouhý téměř pět kilometrů, prorazil až k místům, kde teplota dosahuje 260 °C. Jenže místo hledání ropy či zemního plynu tu firma Fervo Energy míří za něčím jiným: za budoucností bez fosilních paliv.

Novinky
Donald Trump

USA odchází z UNESCO, oznámil Trump

Spojené státy pod vedením prezidenta Donalda Trumpa oznámily, že znovu vystoupí z Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). Tento krok přichází jako důsledek tří měsíce trvajícího přezkumu, který se zaměřil na ideologické směřování organizace a její postoje k Izraeli, Číně a společenským otázkám, jako je diverzita či genderová rovnost. Podle Bílého domu je současné působení UNESCO v rozporu s americkými národními zájmy a s hodnotami, které Trumpova administrativa označuje za klíčové. 

Novinky
Zřícení letu AI171 společnosti Air India

Nespí, nevychází z domu, vidí mrtvé. Jediný přeživší letecké havárie v Indii dodnes prožívá děsivé chvíle

I měsíc po tragické havárii letadla společnosti Air India, při níž zahynulo 241 lidí, je pro jediného přeživšího, čtyřicetiletého Vishwashe Kumara Rameshe, zážitek stále živý. Podle jeho příbuzného Krunala Keshaveho muž trpí nočními můrami a stále znovu prožívá okamžiky hrůzy z osudného dne.

Novinky
Chalífa Haftar

Nepřítel mého nepřítele. EU chce kvůli Rusku jednat s tyranem

Evropská unie musí být připravena obnovit jednání s libyjským vojenským vůdcem Chalífou Haftarem, přestože jej většina evropských lídrů považuje za problematického partnera. Důvodem je obava, že ruský prezident Vladimir Putin by mohl v Libyi zopakovat taktiku „zbraně migrace“, jakou už použil na východě Evropy. To v rozhovoru pro Politico uvedl eurokomisař pro migraci Magnus Brunner.