Stejně jako Johnny Cash našel v závěru kariéry nový umělecký dech, i Vladimír Mišík zažívá svou nejúspěšnější etapu. Na Cenách Anděl 2025 získal dvě hlavní ocenění včetně alba roku. Cenu si osobně nepřevzal – kvůli zdravotním problémům zůstal doma. Do Síně slávy mezitím vstoupil Ivan Mládek.
Když v devadesátých letech Johnny Cash spolupracoval s producentem Rickem Rubinem, otevřelo mu to cestu k nové generaci posluchačů a přineslo řadu ocenění. Podobně se nyní daří českému zpěvákovi Vladimíru Mišíkovi. Za album Vteřiny, měsíce a roky si z letošního ročníku Cen Anděl odnesl dvě sošky – za nejlepší album a za nejlepšího sólového interpreta.
Mišík pokračuje v úspěšné spolupráci s producentem Petrem Ostrouchovem, se kterým uzavřel trilogii, již začala deskou Jednou tě potkám (2019) a pokračovala nahrávkou Noční obraz (2021). První album mu vyneslo šest Andělů, druhé jednoho, nyní jich má celkem devět. V éře po roce 1989 přitom hudební akademie Mišíka dlouho míjela.
Video: Vladimír Mišík – Vteřiny, měsíce a roky (official video) | Supraphon
Kvůli artróze už dnes osmasedmdesátiletý Mišík nevystupuje a ani na slavnostní ceremoniál do pražských Křižíkových pavilonů nepřišel. Cenu za něj převzaly děti. „Chtěl bych vám vzkázat, abyste si užívali muziky, ať už v klubech, nebo velkých halách,“ řekl v předtočeném videu.
Album Vteřiny, měsíce a roky debutovalo loni na prvním místě žebříčku prodejnosti. Obsahuje zhudebněné básně Jana Skácela a Josefa Kainara, osobní vzpomínky i reflexi stáří. Mišík v písni Metál s nadhledem glosuje, jak v roce 2013 odmítl státní vyznamenání od prezidenta Miloše Zemana a později jej přijal od Petra Pavla: „Na mě je tady dneska ňák živo / Nic proti bublinkám, ale dal bych si pivo.“
Na rozdíl od dříve sevřenějších nahrávek s kapelou Etc… je trilogie s Ostrouchovem volnější, písňovější a žánrově otevřenější – míchá folk, rock i blues. „Chtěl jsem, aby lidi slyšeli každé jeho nadechnutí, aby měli pocit, že jim zpívá přímo do ucha,“ popsal Ostrouchov přístup k produkci.
Večerem provázelo osm moderátorů včetně Libora Boučka či Jakuba Štáfka. Na pódiu vystoupili mimo jiné Ben Cristovao s Davidem Kollerem nebo Ewa Farna s Annet X. Právě tato dvojice si odnesla cenu za nejlepší společný projekt za píseň To je moje holka.
Skupinou roku byli vyhlášeni Monkey Business. „Speciálně si toho vážíme letos, kdy slavíme 25 let,“ uvedl zpěvák Matěj Ruppert. Album Když múzy mlčí je první, které natočili celé v češtině.
Sólovou interpretkou roku se stala Kateřina Marie Tichá za album Plamen. Skladbou roku byla vyhlášena Space od Pam Rabbit, která ji zazpívala naživo s tanečníky a akustickou kytarou. Objevem roku je Magdalena Fendrychová alias Kvietah. „Lidé chodí za kulturou často relaxovat. Ale je fajn glosovat i to, co se děje,“ řekla na pódiu.
Do Síně slávy vstoupil Ivan Mládek, který se ceremoniálu stejně jako Mišík nezúčastnil. Na pódiu zazněla i silná slova od Lazer Vikinga, vítěze v kategorii videoklip roku. „Deset let jsem střízlivý. Jestli to zvládne takový šašek jako já, zvládnete to taky,“ vzkázal publiku.
Album roku: Vladimír Mišík – Vteřiny, měsíce a roky
Sólový interpret: Vladimír Mišík
Sólová interpretka: Kateřina Marie Tichá
Skupina roku: Monkey Business
Skladba roku: Pam Rabbit – Space
Společný projekt: Ewa Farna & Annet X – To je moje holka
Objev roku: Kvietah
Videoklip roku: Lazer Viking – ICU BBY
Síň slávy: Ivan Mládek
Ajatolláh Alí Chameneí, který po téměř čtyřicet let stojí v čele Íránu, se během své vlády musel vypořádat s válkou, ekonomickými krizemi i vnitřním odporem. Ale současná situace, kdy Spojené státy a Izrael uskutečnily přímé a ničivé útoky na íránské území, znamená bezprecedentní výzvu – a možná nejvážnější krizi jeho vlády.
Devatenáctiletý Oleh si myslel, že má jednoduchou brigádu. Na Telegramu našel inzerát nabízející tisíc dolarů za pouhé posprejování policejní stanice. Místo barvy ale v únoru u policejního velitelství v Rivném otevřel tašku s dráty, mobilním telefonem a podomácku vyrobenou výbušninou. Bez svého vědomí se stal součástí nové ruské sabotážní kampaně, jejímž cílem je destabilizovat Ukrajinu a využít místních mladistvých jako pěšáky v „hybridní válce“.
Téměř tři a půl roku po invazi na Ukrajinu se stále neobjevila na bojišti ruská chlouba – tank T-14 Armata. Nejnovější a údajně nejpokročilejší hlavní bojový tank ruské armády se na frontě objevil jen výjimečně a krátkodobě, což podle analytiků svědčí o tom, že jeho výkon v praxi nedosahuje očekávání.
Navzdory současnému klidu zbraní mezi Izraelem a Íránem zůstává otázka: bylo celé riziko ozbrojené eskalace ospravedlnitelné? A co když se Írán v budoucnu rozhodne znovu intenzivně usilovat o jadernou zbraň? Odpověď na základní otázku – můžeme žít s jaderně vyzbrojeným Íránem? – podle odborníků zní: ano, i když s nelibostí.
Střední a jižní Evropa čelí mimořádně silné vlně veder, která trvá už několik dní a způsobuje vážné dopady v Itálii, Francii i Španělsku. Teploty se pohybují nad hranicí 40 stupňů Celsia, což přináší nárůst pacientů v nemocnicích, vypuknutí požárů a celou řadu nouzových opatření ze strany státních i regionálních úřadů.
Nový výzkum odhalil znepokojivý trend: planeta Země zadržuje stále více tepla, a to tempem, které výrazně překonává předpovědi klimatických modelů. Míra tzv. energetické nerovnováhy – rozdílu mezi teplem přicházejícím od Slunce a teplem odcházejícím zpět do vesmíru – se za posledních 20 let více než zdvojnásobila. Vědci tak varují, že oteplování Země by mohlo v příštích letech výrazně zrychlit.
Velká část Evropy je dnes opět sevřena silnou vlnou veder, která sužuje zejména jižní státy. Teploty se pohybují mezi 35 a 42 °C a úřady v několika zemích vydaly zdravotní i ekologická varování. V Itálii bylo v neděli na nejvyšší stupeň pohotovosti kvůli vedru uvedeno 27 měst, ve Francii je na druhý nejvyšší „oranžový“ stupeň výstrahy více než 80 ze 96 departementů.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un osobně přestřihl pásku u nového luxusního letoviska na pobřeží, které státní média označují za „turistické město národní hodnoty“. Tento rozsáhlý komplex v oblasti Wonsan-Kalma, postavený na východním pobřeží země, nabízí vodní parky, výškové hotely a kapacitu pro téměř 20 tisíc hostů.
Předpovídaná ruská letní ofenziva, která měla zásadně změnit situaci na východní frontě, zatím působí spíše rozpačitě. Přestože ruské síly zaznamenaly určitý postup a výrazně navýšily počet vojáků na vybraných úsecích fronty, zdaleka nejde o bleskový průlom, jaký se možná v Moskvě očekával.
Rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa bombardovat íránská jaderná zařízení bylo tvrdým vojenským zásahem proti Teheránu — a zároveň potupou pro evropskou diplomacii. Zatímco klíčové evropské státy vyzývaly k umírněnosti, Washington jednal bez ohledu na své tradiční spojence. Evropa se tak probudila do reality své rostoucí mezinárodní bezvýznamnosti.
Vlna veder, která zasáhla velkou část Evropy, nepolevuje. Nejhůře postiženým regionem je jih Španělska, kde byly zaznamenány teploty přesahující 45 stupňů Celsia. Ve městě El Granado padl v sobotu nový červnový teplotní rekord – 46 °C. Podle španělské meteorologické služby je velmi pravděpodobné, že letošní červen bude nejteplejším v historii měření.
Již příští týden začne letošní MFF Karlovy Vary. 59. ročník festivalu bude po mnoha letech prvním bez dlouholetého prezidenta Jiřího Bartošky, který na začátku května zemřel ve věku 78 let. Prakticky od té chvíle se řešilo, jak si ho organizátoři filmové přehlídky připomenou. Nyní už jsou detaily festivalové pocty známé.