Stejně jako Johnny Cash našel v závěru kariéry nový umělecký dech, i Vladimír Mišík zažívá svou nejúspěšnější etapu. Na Cenách Anděl 2025 získal dvě hlavní ocenění včetně alba roku. Cenu si osobně nepřevzal – kvůli zdravotním problémům zůstal doma. Do Síně slávy mezitím vstoupil Ivan Mládek.
Když v devadesátých letech Johnny Cash spolupracoval s producentem Rickem Rubinem, otevřelo mu to cestu k nové generaci posluchačů a přineslo řadu ocenění. Podobně se nyní daří českému zpěvákovi Vladimíru Mišíkovi. Za album Vteřiny, měsíce a roky si z letošního ročníku Cen Anděl odnesl dvě sošky – za nejlepší album a za nejlepšího sólového interpreta.
Mišík pokračuje v úspěšné spolupráci s producentem Petrem Ostrouchovem, se kterým uzavřel trilogii, již začala deskou Jednou tě potkám (2019) a pokračovala nahrávkou Noční obraz (2021). První album mu vyneslo šest Andělů, druhé jednoho, nyní jich má celkem devět. V éře po roce 1989 přitom hudební akademie Mišíka dlouho míjela.
Video: Vladimír Mišík – Vteřiny, měsíce a roky (official video) | Supraphon
Kvůli artróze už dnes osmasedmdesátiletý Mišík nevystupuje a ani na slavnostní ceremoniál do pražských Křižíkových pavilonů nepřišel. Cenu za něj převzaly děti. „Chtěl bych vám vzkázat, abyste si užívali muziky, ať už v klubech, nebo velkých halách,“ řekl v předtočeném videu.
Album Vteřiny, měsíce a roky debutovalo loni na prvním místě žebříčku prodejnosti. Obsahuje zhudebněné básně Jana Skácela a Josefa Kainara, osobní vzpomínky i reflexi stáří. Mišík v písni Metál s nadhledem glosuje, jak v roce 2013 odmítl státní vyznamenání od prezidenta Miloše Zemana a později jej přijal od Petra Pavla: „Na mě je tady dneska ňák živo / Nic proti bublinkám, ale dal bych si pivo.“
Na rozdíl od dříve sevřenějších nahrávek s kapelou Etc… je trilogie s Ostrouchovem volnější, písňovější a žánrově otevřenější – míchá folk, rock i blues. „Chtěl jsem, aby lidi slyšeli každé jeho nadechnutí, aby měli pocit, že jim zpívá přímo do ucha,“ popsal Ostrouchov přístup k produkci.
Večerem provázelo osm moderátorů včetně Libora Boučka či Jakuba Štáfka. Na pódiu vystoupili mimo jiné Ben Cristovao s Davidem Kollerem nebo Ewa Farna s Annet X. Právě tato dvojice si odnesla cenu za nejlepší společný projekt za píseň To je moje holka.
Skupinou roku byli vyhlášeni Monkey Business. „Speciálně si toho vážíme letos, kdy slavíme 25 let,“ uvedl zpěvák Matěj Ruppert. Album Když múzy mlčí je první, které natočili celé v češtině.
Sólovou interpretkou roku se stala Kateřina Marie Tichá za album Plamen. Skladbou roku byla vyhlášena Space od Pam Rabbit, která ji zazpívala naživo s tanečníky a akustickou kytarou. Objevem roku je Magdalena Fendrychová alias Kvietah. „Lidé chodí za kulturou často relaxovat. Ale je fajn glosovat i to, co se děje,“ řekla na pódiu.
Do Síně slávy vstoupil Ivan Mládek, který se ceremoniálu stejně jako Mišík nezúčastnil. Na pódiu zazněla i silná slova od Lazer Vikinga, vítěze v kategorii videoklip roku. „Deset let jsem střízlivý. Jestli to zvládne takový šašek jako já, zvládnete to taky,“ vzkázal publiku.
Album roku: Vladimír Mišík – Vteřiny, měsíce a roky
Sólový interpret: Vladimír Mišík
Sólová interpretka: Kateřina Marie Tichá
Skupina roku: Monkey Business
Skladba roku: Pam Rabbit – Space
Společný projekt: Ewa Farna & Annet X – To je moje holka
Objev roku: Kvietah
Videoklip roku: Lazer Viking – ICU BBY
Síň slávy: Ivan Mládek
Ve Spojených státech se opět rozhořela debata o tom, kdo byl nejhorším prezidentem v historii země. V nově zveřejněném přehledu pěti nejhorších hlav státu, který zveřejnil portál The National Interest, překvapivě nefigurují žádní současní nebo nedávní prezidenti, jako Donald Trump nebo Joe Biden. Místo toho odborníci varují, že skutečné historické selhání lze najít u jiných mužů, jejichž rozhodnutí přispěla k občanské válce, úpadku ekonomiky nebo rozkladu ústavních principů.
Zatímco svět dál předstírá normalitu a diplomaté pečlivě váží slova, realita je možná mnohem temnější. Konflikty dnes zuří na všech kontinentech kromě Antarktidy, starý řád se rozpadá a nové mocnosti si bez ostychu nárokují svůj prostor. Mluvíme o tom, co přijde, ale možná už jsme uprostřed toho, čeho se nejvíc obáváme. Třetí světová válka se možná už dávno vede, jen v roztříštěné, nepřiznané a hybridní podobě.
Nejnovější vědecký výzkum přináší znepokojivé zprávy o budoucnosti ikonických obyvatel Antarktidy – císařských tučňáků. Tito majestátní ptáci, kteří si své životy už milion let přizpůsobovali extrémním podmínkám nejchladnějšího kontinentu světa, se nyní kvůli změně klimatu ocitají na pokraji existenční krize.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu ostře obvinil některé západní firmy, že i přes platný sankční režim nadále dodávají Rusku zařízení a technologie, které Kreml využívá při výrobě vojenské techniky. Podle jeho slov má Ukrajina k dispozici konkrétní důkazy o těchto dodávkách a již je předala partnerským státům. Vyzval rovněž k přijetí tvrdých sankcí vůči firmám, které se na těchto aktivitách podílejí.
Ruská armáda úmyslně manipuluje s těly padlých vojáků, aby skryla skutečný rozsah svých ztrát. Tvrdí to ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který během tiskové konference v Kyjevě obvinil Moskvu z toho, že některá těla vrací Ukrajině s tím, že jde o padlé Ukrajince – přestože jde ve skutečnosti o ruské vojáky.
Ruský prezident Vladimir Putin opět vyvolal mezinárodní rozruch, když během vystoupení na Petrohradském mezinárodním ekonomickém fóru pronesl zatím nejválečnější komentáře za dlouhou dobu. Navzdory tomu, že šlo o ekonomické fórum, Putin se věnoval hlavně válce na Ukrajině – a jeho slova byla jednoznačná.
Pákistán oznámil, že plánuje nominovat amerického prezidenta Donalda Trumpa na Nobelovu cenu za mír za jeho roli při urovnání nedávného ozbrojeného střetu s Indií. Podle oficiálního prohlášení Trump sehrál klíčovou roli při deeskalaci situace, která hrozila přerůst v otevřený válečný konflikt mezi dvěma jadernými mocnostmi.
Americký prezident Donald Trump se rozhodl odložit rozhodnutí o případném útoku na Írán o dva týdny a doufá, že se v tomto časovém okně otevře prostor pro diplomatické řešení. Jeho zdrženlivost přichází v době, kdy Izrael pokračuje v leteckých úderech proti íránským cílům, včetně údajného útoku na jaderné zařízení Fordo, a kdy se napětí v regionu vyhrocuje.
Nová data z NASA ukazují dramatické zhoršení extrémních klimatických jevů, jako jsou záplavy a sucha, za posledních pět let. Tyto události jsou nejen častější, ale také trvají déle a mají výrazně ničivější dopad. Loňské hodnoty byly podle výzkumníků dokonce dvojnásobné oproti průměru z let 2003 až 2020.
Herečka Jiřina Bohdalová (94) dokazuje, že věk pro ni není překážkou. Navzdory tomu, že se mnozí lidé i o desítky let mladší takovým zákrokům vyhýbají, ona se s odvahou rozhodla pro operaci srdeční chlopně metodou katetrizace. Zákrok byl úspěšný a podle lékařů se známá herečka zotavuje velmi dobře.
V roce 2026 má začít fungovat nový mezinárodní zvláštní tribunál, jehož cílem bude vyšetřování a případné potrestání ruské agrese vůči Ukrajině z roku 2022. Jeho zřízení letos potvrdily Evropská unie, Rada Evropy, Ukrajina a další státy tvořící mezinárodní koalici. Vznik tohoto orgánu je vnímán jako historický krok směrem k mezinárodní spravedlnosti, otázkou však zůstává, zda bude skutečně účinný.
Italský ministr obrany Guido Crosetto vzbudil pozornost mezinárodního společenství svými ostrými výroky na adresu Severoatlantické aliance (NATO), kterou označil za organizaci, jež „v současné podobě nemá důvod k existenci“. Jeho komentáře přicházejí jen několik dní před očekávaným summitem NATO v Haagu, který se uskuteční příští týden.