Válečné plány přes Signal? Rovnou je Číně dejte, nebo je pošlete na seznamku, vzkazují experti

Ilustrační foto
Ilustrační foto, foto: Pixabay
Klára Marková 25. března 2025 19:37
Sdílej:

Zprávy o tom, že vysocí členové administrativy Donalda Trumpa používali šifrovanou komunikační aplikaci Signal k plánování vojenských úderů, vyvolaly v USA bouřlivé reakce. Bezpečnostní experti varují, že i přes silné šifrování aplikace představuje taková komunikace obrovské bezpečnostní riziko.

Investigativní novinář Jeffrey Goldberg z magazínu The Atlantic v pondělí odhalil, že byl omylem přidán do skupinového chatu na Signalu, kde Trumpovi ministři diskutovali o podrobnostech vojenských operací v Jemenu. Podle Goldberga si vysocí vládní činitelé vyměňovali „přesné informace o zbraňových systémech, cílech a načasování útoků“.

„Použití Signalu k takovým účelům je neuvěřitelně nezodpovědné. Je to jen o pár stupňů lepší než nechat válečné plány ležet na recepci čínského velvyslanectví,“ prohlásil podle webu Politico Mark Montgomery, expert na národní bezpečnost z organizace Foundation for Defense of Democracies.

Opozice i bezpečnostní experti označují situaci za „největší narušení národní bezpečnosti v nedávné historii“. Demokraté žádají vyšetřování, zda se Trumpova administrativa dopustila závažného porušení bezpečnostních pravidel.

Podle bývalého vysokého činitele Bílého domu, který se vyjádřil anonymně, je naprosto absurdní, že členové Trumpova kabinetu – včetně viceprezidenta JD Vanceho, ministra obrany Petea Hegsetha a ředitelky národního zpravodajství Tulsi Gabbardové – používali k tak citlivým diskusím osobní telefony.

„Každý z nich má přidělený bezpečnostní tým, který jim kdekoliv na světě zajistí šifrovanou komunikaci. Přesto píší vojenské plány přes aplikaci, která běžně běží na osobních telefonech, které jsou snadno hacknutelné,“ uvedl bývalý vládní činitel.

Demokratický kongresman Bennie Thompson z Výboru pro vnitřní bezpečnost označil použití Signalu pro vojenské plánování za „nepřijatelný amatérismus“. Jeho kolega Gregory Meeks vyzval k mimořádnému slyšení v Kongresu.

Aplikace Signal je obecně považována za jednu z nejbezpečnějších platforem pro osobní komunikaci díky end-to-end šifrování, minimálnímu sběru dat a možnosti automatického mazání zpráv. Nicméně bezpečnostní expert Jacob Williams, bývalý hacker NSA, upozorňuje, že aplikace není certifikována pro přenos utajovaných informací.

„Největší riziko je v tom, kde se data ukládají. Signal lze propojit s desktopovou aplikací, což znamená, že citlivé informace mohou skončit na osobních počítačích, které mohou být infikovány malwarem,“ varoval Williams.

Prezident Trump se od celé aféry distancoval. „Nevím o tom nic,“ prohlásil při dotazu novinářů. Avšak mezi členy jeho kabinetu, kteří se do chatu zapojili, figuruje i ministr zahraničí Marco Rubio.

Podle bývalého bezpečnostního experta, který rovněž mluvil pod podmínkou anonymity, by se podobným problémům předešlo, kdyby americká vláda měla certifikovanou chatovací platformu pro utajované informace.

„Bez takového řešení budou úředníci vždy hledat kompromisy mezi bezpečností a operativními potřebami,“ uvedl.

Přesto experti varují, že plánování vojenských útoků v nechráněném prostředí představuje obrovské bezpečnostní riziko.

„Jestli už chcete sdílet válečné plány na civilní platformě, klidně to udělejte přes seznamovací aplikaci. Bylo by to stejně bezpečné,“ ironizoval bývalý představitel Bílého domu.

Stalo se
Novinky
Ilustrační fotografie

Experti: Rusko jednoduše neumí vést války

Více než tři a půl roku od začátku tzv. „speciální vojenské operace“ překročily ruské ztráty hranici jednoho milionu. Přitom se předpokládalo, že Kyjev padne během tří dnů. A navzdory drtivé vojenské převaze Ruska se Kremlu podařilo ovládnout jen necelou pětinu Ukrajiny. Jak je možné, že země s tak obrovskou vojenskou silou je opakovaně tak neefektivní? Na to odpověděli serveru The Telegraph plukovník Hamish de Bretton-Gordon (bývalý příslušník britského tankového pluku) a vojenský historik James Holland.

Novinky
Ilustrační foto

Polsko kvůli migrantům dočasně obnoví kontroly na hranicích

Polsko oznámilo, že od 7. července obnoví dočasné kontroly na hranicích s Německem a Litvou. Podle premiéra Donalda Tuska je důvodem rostoucí napětí ohledně nelegální migrace v rámci Schengenského prostoru, kde jinak platí volný pohyb osob.

Novinky
Jižní Korea

Útok na íránský jaderný program je varováním pro Koreu. Paradoxně pro tu Jižní

Počátkem června zahájil Izrael leteckou kampaň proti íránskému jadernému programu a provedl cílené atentáty na významné vědce a vojenské činitele. Dne 22. června se k útoku přidaly i Spojené státy, které zasáhly tři íránská jaderná zařízení. Izrael útok odůvodnil tím, že Írán se nebezpečně přiblížil k výrobě jaderné zbraně.

Počasí
Ilustrační foto

Jak přežít extrémní počasí? Velký přehled tipů, jak se ochladit a chránit zdraví

Léto je v plném proudu, ale spolu s ním přicházejí i extrémní teploty, které mohou ohrozit zdraví i život. Evropa se potýká s vlnami veder, které překonávají historické rekordy. V některých oblastech Itálie a Řecka teploty překročily 40 °C a úřady varují před zvýšeným rizikem požárů i úmrtí z přehřátí. Teploty budou v následujících dnech rapidně stoupat i v Česku a v takových podmínkách už nestačí jen obyčejný větrák nebo zmrzlina – je potřeba jednat systematicky.