Miliardář Elon Musk znovu rozvířil geopolitickou debatu, když vyzval Spojené státy k odchodu z NATO a ukončení financování obrany Evropy. Podle něj by se USA měly soustředit na vlastní zájmy a přestat nést hlavní tíhu vojenských výdajů aliance.
Elon Musk, zakladatel společností Tesla a SpaceX, veřejně podpořil myšlenku, aby Spojené státy vystoupily z NATO. Na sociální síti X (dříve známé jako Twitter) reagoval na příspěvek, který vyzýval USA k okamžitému odchodu z aliance, slovy: "Opravdu bychom měli."
Musk dále uvedl, že "nedává smysl, aby Amerika platila za obranu Evropy".
Tato prohlášení přicházejí podle WSJ v době rostoucího napětí uvnitř NATO, kdy někteří američtí politici, včetně bývalého prezidenta Donalda Trumpa, kritizují nedostatečné finanční příspěvky evropských členů na společnou obranu.
Je důležité poznamenat, že jakýkoli pokus o vystoupení USA z NATO by čelil významným legislativním překážkám, informuje BusinessInsider. Marco Rubio ještě než byl jmenován ministrem zahraničí spolupředložil zákon, který vyžaduje dvoutřetinovou většinu Senátu nebo samostatný akt Kongresu ke schválení takového kroku, což činí vystoupení z NATO nepravděpodobným vzhledem k silné bipartisánské podpoře aliance.
Elon Musk tímto 3. března na platformě X reagoval na příspěvek konzervativního komentátora, který kritizoval americké závazky vůči těmto mezinárodním organizacím. „Opravdu bychom měli,“ napsal Musk v odpovědi na návrh, že USA by měly okamžitě opustit Severoatlantickou alianci.
Otázky ohledně amerického závazku k alianci znovu otevřel bývalý a současný prezident Donald Trump, který opakovaně kritizuje evropské členy za nedostatečné finanční příspěvky na obranu. Někteří američtí zákonodárci se proto obávají, že v případě Trumpova návratu do Bílého domu by mohlo dojít k oslabení či dokonce ukončení americké účasti v NATO.
Muskova slova vyvolala smíšené reakce. Zatímco někteří jeho podporovatelé sdílejí jeho postoj k omezení amerických závazků v zahraničí, kritici varují před destabilizací mezinárodní bezpečnosti. Navzdory těmto diskuzím však jakékoliv vystoupení USA z NATO či OSN naráží na významné legislativní překážky a vyžadovalo by širokou politickou shodu.
Musk přitom své pochybnosti o Severoatlantické alianci vyjádřil už loni. Tehdy uvedl, že nechápe, proč NATO existuje.
„Vždy jsem se divil, proč NATO nadále existuje, i když se už rozpustil její nepřítel a důvod existence – Varšavská smlouva,“ napsal tehdy Musk v reakci na příspěvek investora Davida Sackse, který se stejně jako majitel sociální sítě X narodil v Jihoafrické republice.
„V roce 1991 se Sovětský svaz rozpadl a NATO čelilo existenční krizi: důvod, proč existovalo, již pominul. Ale než aby se rozpadlo, přišlo s novým posláním: expandovat. A v autoreferenční smyčce by expanze NATO vytvořila nepřátelství potřebné k ospravedlnění sebe sama,“ napsal Sacks, který tento příspěvek později smazal.
„To je pravda,“ souhlasil s ním Musk.
Když udeří hurikány, vlny veder, povodně nebo lesní požáry, většina obětí často pochází z řad seniorů. Zkušenosti z posledních let potvrzují, že právě starší lidé nejčastěji podléhají extrémním klimatickým jevům – a to především kvůli svému zdravotnímu stavu, omezené pohyblivosti a závislosti na pomoci druhých.
V úterý otřásl indickým spravovaným Kašmírem jeden z nejhorších útoků posledních let. V Pahalgamu, jednom z nejmalebnějších turistických míst oblasti, ozbrojenci postříleli nejméně 26 civilistů – převážně turistů, kteří si přijeli odpočinout do údolí, které indická vláda dlouhodobě prezentuje jako bezpečné a stabilizované. Tento čin byl brutální nejen svým rozsahem, ale i symbolikou – narušil obraz návratu k normálnosti, který se Indie snaží o Kašmíru vysílat do světa, píše BBC.
Stojí svět stojí na prahu nové světové války? Názory americké veřejnosti se v posledních letech výrazně proměnily a z původního odhodlání chránit evropskou bezpečnost a bránit Ukrajinu před ruskou agresí se vyvinula lhostejnost, která hraničí s rezignací. Zatímco ještě před deseti lety většina Američanů podporovala NATO a viděla v transatlantické alianci klíčový pilíř vlastní bezpečnosti, dnes se stále častěji mluví o tom, že „Evropu si ať si hlídá sama“.
Papež František zemřel. Muž, který během svého pontifikátu opakovaně cestoval do míst, kam se většina světových lídrů neodvažuje ani podívat na mapě. Nevrátí se do Karakoše, kde naslouchal příběhům lidí, kterým se rozpadl svět. Nepřejde pěšky trosky Mosulu, kde to ještě doutnalo po zvěrstvech Islámského státu. Už nevstoupí do Jižního Súdánu ani do Konga, které mír v novodobé historii prakticky ještě nezažily.
Čínský technologický gigant Contemporary Amperex Technology (CATL), který již osmý rok dominuje globálnímu trhu s bateriemi pro elektromobily, oznámil převratný průlom. Během technologického dne v Šanghaji firma představila novou generaci své supernabíjecí baterie Shenxing, která slibuje nejen mimořádný dojezd až 800 kilometrů, ale i schopnost extrémně rychlého nabití – pouhých pět minut stačí na zajištění dojezdu přes 500 kilometrů.
Napětí kolem mírových jednání mezi Ruskem a Ukrajinou roste. Americký prezident Donald Trump dal zřetelně najevo, že ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského považuje za překážku na cestě k dohodě. Během dubna dokonce Zelenského obvinil ze zahájení války a při probíhajících jednáních v Londýně se od něj Spojené státy demonstrativně distancovaly, když odřekly účast svých zástupců.
Americký prezident Donald Trump ve středu překvapil svět, když oznámil, že podle jeho slov existuje dohoda mezi Ruskem a Ukrajinou, která by mohla ukončit válku trvající od února 2022. „Myslím, že máme dohodu s oběma. Doufám, že to udělají,“ řekl Trump novinářům v Oválné pracovně.
Prezident Spojených států Donald Trump oznámil, že během dvou až tří týdnů může znovu zavést vysoká cla na dovoz z desítek zemí, pokud se nepodaří dojednat nové obchodní dohody. Tento krok by mohl znamenat další eskalaci globální obchodní války, která již nyní vyvolává obavy z příchodu recese ve Spojených státech i po celém světě.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterý oznámil, že by se rád osobně setkal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem ve Vatikánu během sobotního pohřbu papeže Františka. Uvedl to podle agentury Bloomberg během tiskové konference v Kyjevě, kde zdůraznil připravenost svého týmu jednat o možném „nepodmíněném nebo částečném příměří“, a to v rámci nadcházejících jednání v Londýně.
Ztráta či krádež telefonu není jen finanční ztrátou. V moderním světě obsahuje mobil prakticky celý náš život – osobní vzpomínky, kontakty, přístup k bankovnictví, pracovní nástroje i digitální identitu. Rychlá reakce je proto zásadní k ochraně citlivých dat i prevenci podvodů, upozornil server The Guardian.
Silné bouřky s přívalovým deštěm zasáhnou ve čtvrtek východní část Česka. Meteorologové varují před intenzivními srážkami až do 50 milimetrů a upozorňují na možná rizika spojená s bleskovými povodněmi. Výstraha platí pro šest krajů a zahrnuje i možnost krátkodobého silného větru.
Odstoupení Marca Rubia a Steva Witkoffa z účasti na summitu o příměří na Ukrajině snížilo význam této události, napsala BBC. Portál popisoval okolnosti, za kterých se to stalo.