Kanadská Liberální strana v neděli 9. března představí nového lídra, který převezme otěže po Justinu Trudeauovi. Volba přichází v klíčovém okamžiku, kdy Ottawa čelí napětí v obchodních vztazích s Washingtonem. Informovala o tom Evropská Pravda s odkazem na agenturu Reuters.
Kanada stojí před klíčovým rozhodnutím – nový premiér bude muset čelit tvrdým obchodním tlakům ze strany Donalda Trumpa, který hrozí zavedením dalších cel na kanadské výrobky. To vytváří složité podmínky pro jeho nástup do funkce a testuje diplomatické schopnosti budoucího lídra.
V domácí politice se navíc očekává tvrdý souboj s konzervativní opozicí, která se snaží využít klesající popularity Liberální strany. Očekávaný vítěz v čele strany tak nebude mít jen diplomatickou, ale i silně politickou výzvu – uhájit si pozici ve volbách a získat podporu voličů, kteří se od liberálů odvracejí.
Mezi čtyřmi kandidáty na post předsedy Liberální strany je největším favoritem bývalý bankéř Mark Carney. Ten získal nejen nejvyšší podporu mezi členy strany, ale i nejvíce finančních prostředků na kampaň. Klíčovým soupeřem mu zůstává exministryně financí Chrystia Freelandová, která se však podle posledních průzkumů drží s odstupem.
Carneyho ekonomická strategie zahrnuje tvrdší přístup k americkým obchodním praktikám. Podporuje zavedení odvetných cel proti USA a plánuje stimulovat investice, aby Kanada zmírnila ekonomické dopady Trumpových kroků. Jeho postoj je mezi liberály populární, ale vyvolává obavy z další eskalace obchodních sporů.
Trudeauova vláda již na Trumpovu politiku reagovala tvrdě – po zavedení 25% amerických cel na kanadský a mexický dovoz oznámila obdobnou odpověď na zboží v hodnotě 155 miliard dolarů. Kanadská provincie Ontario se připojila k odvetě s cílem vyvinout tlak na Spojené státy.
Trump nakonec cla dočasně pozastavil do 2. dubna, což dává novému lídrovi Kanady čas na jednání. Očekává se, že první kroky nového premiéra budou klíčové nejen pro vztahy s Washingtonem, ale i pro celkovou stabilitu kanadské ekonomiky v následujících měsících.
V rodině Veroniky Žilkové se v pondělí slavilo. Její dcera Agáta Hanychová oslavila kulaté 40. narozeniny. Vztahy matky s dcerou jsou dobré, proto není pochyb, že došlo i na osobní přání. Známá herečka ale popřála i veřejně.
Česko má po sedmi letech nadvlády třineckých Ocelářů nového extraligového šampiona. Je jím Kometa Brno, která v rozhodujícím sedmém finále i díky čistému kontu brankáře Michala Postavy porazila Pardubice 3:0 na jejich ledě.
České šance na obhajobu titulu mistrů světa na nadcházejícím šampionátu ve Švédsku a Dánsku se nepochybně zvýšily. Nejlepší český hokejista současnosti David Pastrňák v pondělí oznámil, že posílí národní tým, který bude usilovat o obhajobu vítězství.
Už ve čtvrtek začne letošní květen, jehož valnou část už vidí meteorologové v aktuálním výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Počasí by podle předpovědi mělo odpovídat ročnímu období.
Španělsko a Portugalsko zažily největší výpadek elektřiny ve své historii. Až 55 milionů lidí zůstalo bez proudu více než půl dne, přičemž se rychle objevily spekulace, že na vině by mohly být obnovitelné zdroje energie. Obě země jsou evropskými lídry v oblasti solární a větrné energie, přičemž během výpadku tvořily tyto zdroje až 80 % výroby elektřiny. Opravdu však způsobily blackout?
Na výročním brífinku ke 100 dnům druhého funkčního období prezidenta Donalda Trumpa zaútočil Bílý dům na internetového giganta Amazon. Administrativa obvinila společnost ze „zjevně politického“ a „nepřátelského“ aktu kvůli zprávám, že Amazon brzy začne zobrazovat zákazníkům, o kolik jsou produkty dražší kvůli nově zavedeným celním poplatkům.
V srpnu 2011 se devatenáctiletá Kanaďanka Ashley King vydala na vysněnou cestu do jihovýchodní Asie. Společně s nejlepší kamarádkou Kristou z Calgary se po ukončení střední školy rozhodly procestovat svět. Jejich dobrodružství však skončilo tragédií – v jednom z barů v turisticky oblíbeném městě Kuta na Bali dostala koktejl, který obsahoval smrtelně nebezpečný metanol. Ještě druhý den nic netušila. Až když dorazila na Nový Zéland, začala chápat, že něco není v pořádku.
Dne 30. dubna 1975 skončila válka ve Vietnamu, ale její ekologické dědictví přetrvává dodnes. Mangrovy na pobřeží, kdysi bohaté na ryby a ptáky, byly zcela zničeny. Lesy, které kdysi hostily stovky druhů, se změnily v vyprahlé území porostlé invazivními travinami. Válka zanechala Vietnam nejen v troskách politických a hospodářských, ale i ekologických. A právě tyto jizvy přírody jsou výstražným znamením pro dnešní konflikty v Gaze a na Ukrajině.
Žádné divoké večírky, žádní chlapi v pozadí – Agáta Hanychová (40) překvapila fanoušky nečekaně dojemným vyznáním. V den svých kulatin sdílela moment, který o ní řekne víc než tisíc slov. A o chlapech ani slovo…
Americké námořnictvo při operaci v blízkosti Jemenu přišlo o moderní stíhací letoun F/A-18E Super Hornet. Stroj se zřítil do moře během vlečení po palubě letadlové lodi USS Harry S. Truman.
Finský prezident Alexander Stubbs patří k nejtvrdším evropským kritikům Ruska. V rozhovoru pro The New York Times zdůraznil, že Vladimir Putin rozumí pouze síle, a varoval před jeho taktikou zdržování. Stubbsův neústupný postoj vychází z historické zkušenosti Finska se sovětskou agresí i nedávným vstupem do NATO.
Analytička Shada Islam ve svém komentáři pro The Guardian upozorňuje, že i přes otřesy způsobené Donaldem Trumpem v mezinárodních vztazích má Evropská unie šanci vystoupit z amerického stínu a stát se samostatným globálním hráčem. Klíčovou podmínkou ovšem podle ní je, aby EU opustila své zakořeněné eurocentrické postoje, dvojí metr a přežívající koloniální mentalitu.