Finský prezident Alexander Stubbs patří k nejtvrdším evropským kritikům Ruska. V rozhovoru pro The New York Times zdůraznil, že Vladimir Putin rozumí pouze síle, a varoval před jeho taktikou zdržování. Stubbsův neústupný postoj vychází z historické zkušenosti Finska se sovětskou agresí i nedávným vstupem do NATO.
Finský prezident Stubbs se profiluje jako jeden z nejvýraznějších hlasů menších evropských států v otázce ruské agrese proti Ukrajině. V nedávném rozhovoru pro americký list The New York Times vystoupil proti ruské politice mimořádně ostře a varoval, že prezident Vladimir Putin bude „hrát na kočku a myš až do hořkého konce“.
„Všichni musí pochopit, že Putin rozumí jedině síle. Finsko má jednu z nejsilnějších armád v Evropě – a není to kvůli Švédsku,“ poznamenal Stubbs ironicky a připomněl tak, že finská obranná politika je dlouhodobě formována hrozbou ze strany Ruska.
Stubbs, rovněž bývalý finský premiér, zdůraznil, že Putin systematicky dělá opak toho, co veřejně deklaruje. „To je podstata a trvalá logika ruského chování v mezinárodních vztazích,“ dodal s jednoznačnou skepsí vůči jakýmkoli projevům ruské diplomacie.
Ačkoli se podle vlastních slov na mírovém procesu podílí jen „skromným způsobem“, prezident Stubbs reflektoval také rostoucí netrpělivost amerického prezidenta Donalda Trumpa. „Prezidentovi dochází trpělivost, což vedlo k novým prohlášením, která jsou vůči Putinovi a Rusku podstatně tvrdší. Doufám, že Kreml konečně pochopí, že s Trumpem si nelze beztrestně zahrávat,“ zdůraznil Stubbs.
Ve svém hodnocení byl prezident jednoznačný: „Trumpova klesající trpělivost by ve skutečnosti mohla posunout situaci správným směrem tím, že donutí Rusko ukončit taktiku zdržování.“
Důvody, proč je prezident Stubbs k Rusku mimořádně tvrdý, jsou hluboce zakořeněné v historické zkušenosti Finska. Klíčovým momentem byla Zimní válka v letech 1939–1940, kdy bylo Finsko napadeno Sovětským svazem. Tento konflikt zanechal v národní paměti hluboké trauma a dlouhodobou nedůvěru vůči východnímu sousedovi.
Dalším formujícím faktorem je politika takzvané „finlandizace“ během studené války, kdy Finsko, pod neustálým tlakem sovětské moci, muselo balancovat mezi loajalitou k Západu a snahou vyhnout se otevřené konfrontaci s Moskvou. Tato zkušenost naučila finskou politickou elitu, že jakýkoli projev slabosti je v očích ruského vedení vnímán jako pozvánka k dalšímu nátlaku.
Významným faktorem je rovněž geografická realita. Finsko sdílí s Ruskem přes 1300 kilometrů dlouhou hranici, což jej činí trvale vystaveným bezpečnostním hrozbám ze strany Moskvy. Tato blízkost se odráží i v charakteru finské společnosti, která si vybudovala jednu z nejlépe připravených obranných struktur v Evropě. Obranná kultura je vnímána nejen jako nutnost, ale jako součást národní identity a odhodlání nepodléhat vnějšímu nátlaku.
Další důležitou součástí současného přístupu je i nedávné přijetí Finska do Severoatlantické aliance (NATO). Tento krok byl přímou reakcí na ruskou agresi vůči Ukrajině a jen posílil finské přesvědčení, že jediná efektivní reakce na ruskou expanzivní politiku je jasná a tvrdá obrana vlastních zájmů.
Stubbsův nekompromisní postoj vůči Rusku tak není otázkou momentální politické nálady či osobní rétoriky. Je výsledkem hlubokého porozumění ruské mentalitě a realistického, historickými zkušenostmi podloženého přístupu, který Finsko opakovaně formoval v těch nejtěžších obdobích jeho moderních dějin.
Červenec je od půlnoci v plném proudu a meteorologové už vidí až téměř do konce sedmého kalendářního měsíce. Podle nejnovějšího výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se po aktuální tropické epizodě vrátí počasí k tomu, co je pro tuto roční dobu nejobvyklejší.
Hned první červencový den má svého slavného oslavence, který navíc letos slaví kulatiny. Karlosi Vémolovi je právě dnes 40 let. Nejlepší dárek si zřejmě nadělil sám na červnovém turnaji Oktagonu, kde definitivně porazil úhlavního rivala Attilu Végha. Nakonec ho ale potěšilo i něco, co je hmotné.
Červenec, který právě dnes začal, v sobě skrývá dva státní svátky. Na řadu přijdou již tento týden, konkrétně o víkendu. I proto si lidé nejsou jistí, zdali budou otevřené větší obchody. Česká obchodní inspekce (ČOI) potvrdila, že lidé si bez problémů nakoupí.
Na summitu NATO v Haagu se podařilo dosáhnout něčeho, co bylo ještě před pár lety nemyslitelné: prezident Donald Trump odjel s pocitem spokojenosti a chválil alianci, kterou dříve opakovaně kritizoval jako „zastaralou“ a „nefér“. Jak se to stalo? Podle evropských diplomatů za to může především dobře promyšlená strategie lichotek, ústupků a důrazu na „dobré vibrace“ místo obtížných jednání o konkrétních závazcích.
Administrativa prezidenta Donalda Trumpa opět čelí tvrdé kritice vědecké komunity poté, co v návrhu federálního rozpočtu navrhla ukončení provozu slavné observatoře Mauna Loa na Havaji. Právě zde vědci od roku 1958 měří koncentraci oxidu uhličitého v atmosféře – čímž vznikl takzvaný Keelingův graf, považovaný za jeden z nejvýznamnějších důkazů o lidském vlivu na změnu klimatu.
Více než tři a půl roku od začátku tzv. „speciální vojenské operace“ překročily ruské ztráty hranici jednoho milionu. Přitom se předpokládalo, že Kyjev padne během tří dnů. A navzdory drtivé vojenské převaze Ruska se Kremlu podařilo ovládnout jen necelou pětinu Ukrajiny. Jak je možné, že země s tak obrovskou vojenskou silou je opakovaně tak neefektivní? Na to odpověděli serveru The Telegraph plukovník Hamish de Bretton-Gordon (bývalý příslušník britského tankového pluku) a vojenský historik James Holland.
Polsko oznámilo, že od 7. července obnoví dočasné kontroly na hranicích s Německem a Litvou. Podle premiéra Donalda Tuska je důvodem rostoucí napětí ohledně nelegální migrace v rámci Schengenského prostoru, kde jinak platí volný pohyb osob.
Počátkem června zahájil Izrael leteckou kampaň proti íránskému jadernému programu a provedl cílené atentáty na významné vědce a vojenské činitele. Dne 22. června se k útoku přidaly i Spojené státy, které zasáhly tři íránská jaderná zařízení. Izrael útok odůvodnil tím, že Írán se nebezpečně přiblížil k výrobě jaderné zbraně.
Léto je v plném proudu, ale spolu s ním přicházejí i extrémní teploty, které mohou ohrozit zdraví i život. Evropa se potýká s vlnami veder, které překonávají historické rekordy. V některých oblastech Itálie a Řecka teploty překročily 40 °C a úřady varují před zvýšeným rizikem požárů i úmrtí z přehřátí. Teploty budou v následujících dnech rapidně stoupat i v Česku a v takových podmínkách už nestačí jen obyčejný větrák nebo zmrzlina – je potřeba jednat systematicky.
Čína zveřejnila záběry nové zbraně označované jako „grafitová bomba“, která může způsobit kompletní výpadek elektřiny v oblasti o rozloze až 10 000 metrů čtverečních, případně vyřadit celé elektrárny. Informovala o tom 29. června televize CCTV, jejíž zprávu převzal list South China Morning Post.
Prezident Vladimir Putin sice v roce 2022 vtrhl na Ukrajinu s tanky, ale v roce 2024 zaútočil na Rumunsko jinými zbraněmi – dezinformacemi a manipulacemi na sociálních sítích. Tato nová forma války ohrožuje nejen jednotlivé státy, ale i samotné základy demokracie.
Veřejné i soukromé plavecké bazény jsou v létě oblíbeným místem pro relaxaci i sport, přesto mohou být zdrojem zdravotních rizik, pokud nejsou správně udržovány. Ačkoliv plavání má mnoho přínosů – je šetrné k pohybovému aparátu, posiluje celé tělo i srdce – voda v bazénech může ukrývat více, než by si kdo přál. Paraziti, bakterie, viry i chemické látky mohou být neviditelnými "spoluplavci".