Finský prezident si ostře podal Putina

Vladimir Putin
Vladimir Putin, foto: Depositphotos
Pavel Němec 29. dubna 2025 13:34
Sdílej:

Finský prezident Alexander Stubbs patří k nejtvrdším evropským kritikům Ruska. V rozhovoru pro The New York Times zdůraznil, že Vladimir Putin rozumí pouze síle, a varoval před jeho taktikou zdržování. Stubbsův neústupný postoj vychází z historické zkušenosti Finska se sovětskou agresí i nedávným vstupem do NATO.

Finský prezident Stubbs se profiluje jako jeden z nejvýraznějších hlasů menších evropských států v otázce ruské agrese proti Ukrajině. V nedávném rozhovoru pro americký list The New York Times vystoupil proti ruské politice mimořádně ostře a varoval, že prezident Vladimir Putin bude „hrát na kočku a myš až do hořkého konce“.

„Všichni musí pochopit, že Putin rozumí jedině síle. Finsko má jednu z nejsilnějších armád v Evropě – a není to kvůli Švédsku,“ poznamenal Stubbs ironicky a připomněl tak, že finská obranná politika je dlouhodobě formována hrozbou ze strany Ruska.

Stubbs, rovněž bývalý finský premiér, zdůraznil, že Putin systematicky dělá opak toho, co veřejně deklaruje. „To je podstata a trvalá logika ruského chování v mezinárodních vztazích,“ dodal s jednoznačnou skepsí vůči jakýmkoli projevům ruské diplomacie.

Ačkoli se podle vlastních slov na mírovém procesu podílí jen „skromným způsobem“, prezident Stubbs reflektoval také rostoucí netrpělivost amerického prezidenta Donalda Trumpa. „Prezidentovi dochází trpělivost, což vedlo k novým prohlášením, která jsou vůči Putinovi a Rusku podstatně tvrdší. Doufám, že Kreml konečně pochopí, že s Trumpem si nelze beztrestně zahrávat,“ zdůraznil Stubbs.

Ve svém hodnocení byl prezident jednoznačný: „Trumpova klesající trpělivost by ve skutečnosti mohla posunout situaci správným směrem tím, že donutí Rusko ukončit taktiku zdržování.“

Důvody, proč je prezident Stubbs k Rusku mimořádně tvrdý, jsou hluboce zakořeněné v historické zkušenosti Finska. Klíčovým momentem byla Zimní válka v letech 1939–1940, kdy bylo Finsko napadeno Sovětským svazem. Tento konflikt zanechal v národní paměti hluboké trauma a dlouhodobou nedůvěru vůči východnímu sousedovi.

Dalším formujícím faktorem je politika takzvané „finlandizace“ během studené války, kdy Finsko, pod neustálým tlakem sovětské moci, muselo balancovat mezi loajalitou k Západu a snahou vyhnout se otevřené konfrontaci s Moskvou. Tato zkušenost naučila finskou politickou elitu, že jakýkoli projev slabosti je v očích ruského vedení vnímán jako pozvánka k dalšímu nátlaku.

Významným faktorem je rovněž geografická realita. Finsko sdílí s Ruskem přes 1300 kilometrů dlouhou hranici, což jej činí trvale vystaveným bezpečnostním hrozbám ze strany Moskvy. Tato blízkost se odráží i v charakteru finské společnosti, která si vybudovala jednu z nejlépe připravených obranných struktur v Evropě. Obranná kultura je vnímána nejen jako nutnost, ale jako součást národní identity a odhodlání nepodléhat vnějšímu nátlaku.

Další důležitou součástí současného přístupu je i nedávné přijetí Finska do Severoatlantické aliance (NATO). Tento krok byl přímou reakcí na ruskou agresi vůči Ukrajině a jen posílil finské přesvědčení, že jediná efektivní reakce na ruskou expanzivní politiku je jasná a tvrdá obrana vlastních zájmů.

Stubbsův nekompromisní postoj vůči Rusku tak není otázkou momentální politické nálady či osobní rétoriky. Je výsledkem hlubokého porozumění ruské mentalitě a realistického, historickými zkušenostmi podloženého přístupu, který Finsko opakovaně formoval v těch nejtěžších obdobích jeho moderních dějin.

Stalo se
Novinky
Ilustrační foto

Polsko kvůli migrantům dočasně obnoví kontroly na hranicích

Polsko oznámilo, že od 7. července obnoví dočasné kontroly na hranicích s Německem a Litvou. Podle premiéra Donalda Tuska je důvodem rostoucí napětí ohledně nelegální migrace v rámci Schengenského prostoru, kde jinak platí volný pohyb osob.

Novinky
Jižní Korea

Útok na íránský jaderný program je varováním pro Koreu. Paradoxně pro tu Jižní

Počátkem června zahájil Izrael leteckou kampaň proti íránskému jadernému programu a provedl cílené atentáty na významné vědce a vojenské činitele. Dne 22. června se k útoku přidaly i Spojené státy, které zasáhly tři íránská jaderná zařízení. Izrael útok odůvodnil tím, že Írán se nebezpečně přiblížil k výrobě jaderné zbraně.

Počasí
Ilustrační foto

Jak přežít extrémní počasí? Velký přehled tipů, jak se ochladit a chránit zdraví

Léto je v plném proudu, ale spolu s ním přicházejí i extrémní teploty, které mohou ohrozit zdraví i život. Evropa se potýká s vlnami veder, které překonávají historické rekordy. V některých oblastech Itálie a Řecka teploty překročily 40 °C a úřady varují před zvýšeným rizikem požárů i úmrtí z přehřátí. Teploty budou v následujících dnech rapidně stoupat i v Česku a v takových podmínkách už nestačí jen obyčejný větrák nebo zmrzlina – je potřeba jednat systematicky.

Novinky
Grafitová bomba

Čína představila novou „grafitovou bombu“ schopnou vyřadit elektrické sítě

Čína zveřejnila záběry nové zbraně označované jako „grafitová bomba“, která může způsobit kompletní výpadek elektřiny v oblasti o rozloze až 10 000 metrů čtverečních, případně vyřadit celé elektrárny. Informovala o tom 29. června televize CCTV, jejíž zprávu převzal list South China Morning Post.