Finský prezident Alexander Stubbs patří k nejtvrdším evropským kritikům Ruska. V rozhovoru pro The New York Times zdůraznil, že Vladimir Putin rozumí pouze síle, a varoval před jeho taktikou zdržování. Stubbsův neústupný postoj vychází z historické zkušenosti Finska se sovětskou agresí i nedávným vstupem do NATO.
Finský prezident Stubbs se profiluje jako jeden z nejvýraznějších hlasů menších evropských států v otázce ruské agrese proti Ukrajině. V nedávném rozhovoru pro americký list The New York Times vystoupil proti ruské politice mimořádně ostře a varoval, že prezident Vladimir Putin bude „hrát na kočku a myš až do hořkého konce“.
„Všichni musí pochopit, že Putin rozumí jedině síle. Finsko má jednu z nejsilnějších armád v Evropě – a není to kvůli Švédsku,“ poznamenal Stubbs ironicky a připomněl tak, že finská obranná politika je dlouhodobě formována hrozbou ze strany Ruska.
Stubbs, rovněž bývalý finský premiér, zdůraznil, že Putin systematicky dělá opak toho, co veřejně deklaruje. „To je podstata a trvalá logika ruského chování v mezinárodních vztazích,“ dodal s jednoznačnou skepsí vůči jakýmkoli projevům ruské diplomacie.
Ačkoli se podle vlastních slov na mírovém procesu podílí jen „skromným způsobem“, prezident Stubbs reflektoval také rostoucí netrpělivost amerického prezidenta Donalda Trumpa. „Prezidentovi dochází trpělivost, což vedlo k novým prohlášením, která jsou vůči Putinovi a Rusku podstatně tvrdší. Doufám, že Kreml konečně pochopí, že s Trumpem si nelze beztrestně zahrávat,“ zdůraznil Stubbs.
Ve svém hodnocení byl prezident jednoznačný: „Trumpova klesající trpělivost by ve skutečnosti mohla posunout situaci správným směrem tím, že donutí Rusko ukončit taktiku zdržování.“
Důvody, proč je prezident Stubbs k Rusku mimořádně tvrdý, jsou hluboce zakořeněné v historické zkušenosti Finska. Klíčovým momentem byla Zimní válka v letech 1939–1940, kdy bylo Finsko napadeno Sovětským svazem. Tento konflikt zanechal v národní paměti hluboké trauma a dlouhodobou nedůvěru vůči východnímu sousedovi.
Dalším formujícím faktorem je politika takzvané „finlandizace“ během studené války, kdy Finsko, pod neustálým tlakem sovětské moci, muselo balancovat mezi loajalitou k Západu a snahou vyhnout se otevřené konfrontaci s Moskvou. Tato zkušenost naučila finskou politickou elitu, že jakýkoli projev slabosti je v očích ruského vedení vnímán jako pozvánka k dalšímu nátlaku.
Významným faktorem je rovněž geografická realita. Finsko sdílí s Ruskem přes 1300 kilometrů dlouhou hranici, což jej činí trvale vystaveným bezpečnostním hrozbám ze strany Moskvy. Tato blízkost se odráží i v charakteru finské společnosti, která si vybudovala jednu z nejlépe připravených obranných struktur v Evropě. Obranná kultura je vnímána nejen jako nutnost, ale jako součást národní identity a odhodlání nepodléhat vnějšímu nátlaku.
Další důležitou součástí současného přístupu je i nedávné přijetí Finska do Severoatlantické aliance (NATO). Tento krok byl přímou reakcí na ruskou agresi vůči Ukrajině a jen posílil finské přesvědčení, že jediná efektivní reakce na ruskou expanzivní politiku je jasná a tvrdá obrana vlastních zájmů.
Stubbsův nekompromisní postoj vůči Rusku tak není otázkou momentální politické nálady či osobní rétoriky. Je výsledkem hlubokého porozumění ruské mentalitě a realistického, historickými zkušenostmi podloženého přístupu, který Finsko opakovaně formoval v těch nejtěžších obdobích jeho moderních dějin.
České šance na obhajobu titulu mistrů světa na nadcházejícím šampionátu ve Švédsku a Dánsku se nepochybně zvýšily. Nejlepší český hokejista současnosti David Pastrňák v pondělí oznámil, že posílí národní tým, který bude usilovat o obhajobu vítězství.
Už ve čtvrtek začne letošní květen, jehož valnou část už vidí meteorologové v aktuálním výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Počasí by podle předpovědi mělo odpovídat ročnímu období.
Španělsko a Portugalsko zažily největší výpadek elektřiny ve své historii. Až 55 milionů lidí zůstalo bez proudu více než půl dne, přičemž se rychle objevily spekulace, že na vině by mohly být obnovitelné zdroje energie. Obě země jsou evropskými lídry v oblasti solární a větrné energie, přičemž během výpadku tvořily tyto zdroje až 80 % výroby elektřiny. Opravdu však způsobily blackout?
Na výročním brífinku ke 100 dnům druhého funkčního období prezidenta Donalda Trumpa zaútočil Bílý dům na internetového giganta Amazon. Administrativa obvinila společnost ze „zjevně politického“ a „nepřátelského“ aktu kvůli zprávám, že Amazon brzy začne zobrazovat zákazníkům, o kolik jsou produkty dražší kvůli nově zavedeným celním poplatkům.
V srpnu 2011 se devatenáctiletá Kanaďanka Ashley King vydala na vysněnou cestu do jihovýchodní Asie. Společně s nejlepší kamarádkou Kristou z Calgary se po ukončení střední školy rozhodly procestovat svět. Jejich dobrodružství však skončilo tragédií – v jednom z barů v turisticky oblíbeném městě Kuta na Bali dostala koktejl, který obsahoval smrtelně nebezpečný metanol. Ještě druhý den nic netušila. Až když dorazila na Nový Zéland, začala chápat, že něco není v pořádku.
Dne 30. dubna 1975 skončila válka ve Vietnamu, ale její ekologické dědictví přetrvává dodnes. Mangrovy na pobřeží, kdysi bohaté na ryby a ptáky, byly zcela zničeny. Lesy, které kdysi hostily stovky druhů, se změnily v vyprahlé území porostlé invazivními travinami. Válka zanechala Vietnam nejen v troskách politických a hospodářských, ale i ekologických. A právě tyto jizvy přírody jsou výstražným znamením pro dnešní konflikty v Gaze a na Ukrajině.
Žádné divoké večírky, žádní chlapi v pozadí – Agáta Hanychová (40) překvapila fanoušky nečekaně dojemným vyznáním. V den svých kulatin sdílela moment, který o ní řekne víc než tisíc slov. A o chlapech ani slovo…
Americké námořnictvo při operaci v blízkosti Jemenu přišlo o moderní stíhací letoun F/A-18E Super Hornet. Stroj se zřítil do moře během vlečení po palubě letadlové lodi USS Harry S. Truman.
Finský prezident Alexander Stubbs patří k nejtvrdším evropským kritikům Ruska. V rozhovoru pro The New York Times zdůraznil, že Vladimir Putin rozumí pouze síle, a varoval před jeho taktikou zdržování. Stubbsův neústupný postoj vychází z historické zkušenosti Finska se sovětskou agresí i nedávným vstupem do NATO.
Analytička Shada Islam ve svém komentáři pro The Guardian upozorňuje, že i přes otřesy způsobené Donaldem Trumpem v mezinárodních vztazích má Evropská unie šanci vystoupit z amerického stínu a stát se samostatným globálním hráčem. Klíčovou podmínkou ovšem podle ní je, aby EU opustila své zakořeněné eurocentrické postoje, dvojí metr a přežívající koloniální mentalitu.
Drsný útok na herečku a influencerku Nikol Leitgeb (37)! Spisovatelka a abstinující alkoholička Michaela Duffková (35) ji veřejně zkritizovala za to, že spojuje rodičovství s popíjením. „Je to nebezpečný vzkaz ostatním matkám,“ varuje autorka bestselleru Zápisník alkoholičky.
Ruský státní moderátor a Putinův propagandista Vladimir Solovjov rozpoutal další vlnu nenávistné rétoriky. Ve svém televizním vystoupení navrhl šokující spojenectví s USA proti Evropě, přičemž lídry podporující Ukrajinu označil za „idioty, kteří potřebují lekci z reality“.