Používá váš lékař umělou inteligenci (AI) k diagnostice během vyšetření? Nahrává vaši konverzaci, aby vytvořil AI shrnutí návštěvy? A jak AI ovlivňuje rozhodování o léčbě? Zatímco nasazení AI v lékařské péči je stále relativně nové, její využívání rychle roste. Přesto podle průzkumu z roku 2023 většina Američanů vyjádřila „významné obavy“ ohledně zapojení AI do zdravotní péče.
Podle lékařky Leany Wen, odbornice na veřejné zdraví a profesorky na George Washington University, je klíčové rozlišovat mezi dvěma hlavními formami umělé inteligence ve zdravotnictví, uvedla pro CNN.
Prediktivní AI analyzuje vzorce a matematické modely k předvídání budoucího vývoje. Může například určit, který pacient s pneumonií bude s největší pravděpodobností potřebovat hospitalizaci. Na základě údajů, jako jsou věk, pohlaví, zdravotní historie nebo laboratorní výsledky, dokáže AI lékařům pomoci s rozhodováním o nejvhodnější léčbě.
Generativní AI se zaměřuje na zpracování přirozeného jazyka a komunikaci s lidmi. Modely jako ChatGPT dokážou rychle zpracovat obrovské množství dat, generovat srozumitelné pokyny pro pacienty a dokonce složit lékařské zkoušky.
AI již prokázala svou účinnost v diagnostice. Například během kolonoskopie může pomoci lékařům identifikovat a označit podezřelé polypy, čímž snižuje riziko přehlédnutí potenciálně rakovinotvorných změn.
Podobně se AI využívá při čtení mamografických snímků pro detekci rakoviny prsu. Podle studií je AI alespoň tak přesná jako dva nezávislí radiologové a může dokonce zlepšit míru detekce rakoviny při současném snížení pracovního zatížení lékařů. Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) již schválil přibližně dvacet AI nástrojů pro mamografii, i když jejich širší nasazení zatím omezuje vysoká cena.
V nemocnicích se AI používá k identifikaci pacientů s vysokým rizikem sepse – těžké infekce, která může vést k selhání orgánů. Například algoritmus vyvinutý na Johns Hopkins University umožňuje lékařům dříve rozpoznat příznaky sepse a zahájit léčbu antibiotiky.
Podobný systém nasadila síť nemocnic Kaiser Permanente. AI sleduje vitální funkce a laboratorní výsledky pacientů a v případě zhoršení jejich stavu vydává varování, které umožní lékařům včas zasáhnout. Tento přístup vedl k nižší úmrtnosti hospitalizovaných pacientů.
AI se stále více používá i v administrativě. Lékaři například využívají tzv. „ambientní AI“, která poslouchá rozhovor mezi lékařem a pacientem a automaticky vytváří zdravotní záznam. Tato technologie pomáhá snižovat čas strávený psaním dokumentace a umožňuje lékařům více se soustředit na pacienty.
Dalším využitím AI je automatizace žádostí o schválení léčby pojišťovnami. To by mohlo zjednodušit a zrychlit proces, který je často časově náročný. Na druhou stranu existují obavy, že pojišťovny by mohly AI využívat ke zjednodušenému zamítání žádostí o hrazenou léčbu.
Pokud vás zajímá, jak AI ovlivňuje vaši zdravotní péči, je nejlepší se přímo zeptat svého lékaře. Většina lékařských ordinací už nějakou formu AI používá, ať už při zpracování dokumentace, analýze dat nebo při komunikaci s pojišťovnami.
Přestože AI přináší mnoho výhod, její použití musí být pečlivě regulováno a kontrolováno. Jak upozorňuje Dr. Wen, důležité je nejen využít její potenciál pro zlepšení zdravotní péče, ale také zajistit transparentnost, bezpečnost a ochranu soukromí pacientů.
Čínské ministerstvo zahraničí v úterý ostře odsoudilo slova amerického viceprezidenta JD Vance, který během rozhovoru pro Fox News označil čínské obyvatele za „rolníky“. Výrok vyvolal na čínském internetu vlnu pobouření a posměchu, přičemž mnozí upozorňovali na ironii vzhledem k Vanceovu vlastním venkovskému původu, který popsal ve svém bestselleru „Hillbilly Elegy“.
Dokument Dynastie rozkrývá ekonomické pozadí vládnoucí elity v Maďarsku. Investigativní novináři v něm popisují, jak lidé z okolí premiéra Viktora Orbána – včetně jeho zetě Istvána Tiborcze – vybudovali rozsáhlé podnikatelské impérium s využitím veřejných zakázek a státní podpory. Jeden z autorů filmu, novinář András Pethö, v rozhovoru přibližuje detaily dlouhodobého mapování vlivu a majetkového vzestupu této dynastie.
Mnoho lidí bude chtít dorazit na poslední rozloučení se všemi milovanou Annou Slováčkovou, jejíž život v neděli po boji s vážnou nemocí vyhasl. Bylo jí 29 let. Jeden z rodičů zesnulé herečky a zpěvačky v úterý prozradil novinky ohledně smutečního obřadu.
Bývalý britský premiér Boris Johnson se stal nečekaným hrdinou virálního videa, které ukazuje jeho komickou srážku s pštrosem během rodinné dovolené v Texasu. Záběry, které na Instagramu sdílela jeho manželka Carrie Johnsonová, ukazují, jak se pštros bez varování protáhl otevřeným okénkem řidiče a klovl Johnsona do ramene.
Romulus a Remus si hrají jako běžná štěňata – honí se, pošťuchují, štěkají. Ale něco na nich je zvláštní. Jsou větší než běžní psi, váží už přes 36 kilogramů a dorůst mohou až do délky 180 cm a hmotnosti 70 kilogramů. Jejich chování k lidem je však ještě podivnější – žádné mazlení ani přátelské vrtění ocasem. Při sebemenším kontaktu se stáhnou. Jsou to divocí vlci. A ne ledajací – jsou to pravlci obrovští, jejichž druh vymřel před více než 10 000 lety.
Bulharský prvoligový fotbalový klub Arda Kardžali se omluvil za trapnou chybu, když před nedělním zápasem proti Levski Sofia uctil minutou ticha bývalého hráče Petka Gančeva – který však, jak se později ukázalo, stále žije.
V neděli opustila tento svět Anna Slováčková po statečném boji se zákeřnou rakovinou. Celé Česko zasáhla tato smutná zpráva. Není divu, že u domu jejích rodičů již v pondělí vzniklo spontánní pietní místo.
Noční můra každého rodiče i dětí se stala skutečností v americkém Kansasu. V jednom domě nedaleko města Great Bend se totiž za „příšeru pod postelí“, na kterou si stěžovalo dítě, skutečně skrýval muž – a ne ledajaký. Jednalo se o 27letého muže, který měl soudní zákaz vstupu na pozemek kvůli předchozím případům domácího násilí.
Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus v pondělí znovu důrazně varoval před budoucí pandemickou hrozbou, kterou označil za „epidemiologickou jistotu“, nikoliv hypotetické riziko. V projevu při zahájení obnoveného 13. zasedání Mezivládního vyjednávacího orgánu k dohodě o pandemii WHO v Ženevě připomněl ničivé dopady pandemie covidu-19 a vyzval k mezinárodní připravenosti.
Neděla byla dnem smutného konce životního příběhu Anny Slováčkové, ke kterému se podle posledních informací schylovalo od pátku. Vyplývá to z nového svědectví z okolí zesnulé herečky a zpěvačky.
Když americký prezident Donald Trump minulou středu oznámil zavedení celních opatření vůči téměř celému světu, vyvolal tím silnou odezvu nejen mezi ekonomy, ale i na mezinárodní scéně. O to větší pozornost však vzbudilo zjištění, že na seznamu postižených států chybí několik zásadních zemí. Jednou z nejvýraznějších výjimek je Rusko – země, která se i přes absenci vysokých tarifů Trumpově globální obchodní válce nevyhne. Dopady, byť nepřímé, se již začínají projevovat.
iPhony, které jsou dnes symbolem technologické elegance a masové spotřeby, by se mohly brzy stát pro mnohé zákazníky nedostupným luxusem. Nová vlna celních opatření, kterou prosazuje americký prezident Donald Trump, totiž zásadně mění pravidla globálního obchodu a pro technologické giganty, jako je Apple, znamená složité rozhodování – ponesou náklady samy, nebo je přenesou na zákazníky?