Fanoušky Formule 1 po celém světě dojala nečekaná zpráva: legendární sedminásobný mistr světa Michael Schumacher, který se od roku 2013 po vážné nehodě na lyžích neobjevil na veřejnosti, učinil výjimečné gesto. Za pomoci své manželky Corinny podepsal závodní přilbu, která bude vydražena ve prospěch charitativní organizace na podporu výzkumu demence.
Přilba, na níž připojil svá iniciály „M.S.“, patří dalšímu velikánovi motorsportu – Sirovi Jackiemu Stewartovi. Právě on se rozhodl tuto unikátní památku vydražit a výtěžek věnovat své nadaci Race Against Dementia, kterou založil poté, co jeho manželku Lady Helen v roce 2014 postihla frontotemporální demence.
„Je nádherné, že Michael mohl tuto přilbu podepsat pro tak důležitou věc – nemoc, která zatím nemá žádný lék,“ uvedl dojatý Jackie Stewart pro Daily Mail. Dodal, že díky podpisu Schumachera je přilba nyní jedinou na světě, na níž jsou podpisy všech žijících mistrů světa Formule 1.
Michael Schumacher nebyl od svého vážného úrazu ve francouzském Méribelu v roce 2013 nikdy veřejně spatřen. Po pádu na lyžích utrpěl těžké poranění hlavy, byl uveden do umělého spánku a od té doby se zotavuje v přísně střeženém soukromí v sídle na břehu Ženevského jezera ve Švýcarsku. Jeho zdravotní stav zůstává utajený a veřejnost se o něm dozvídá jen minimum informací.
O bývalého jezdce Ferrari a Benettonu pečuje specializovaný tým lékařů, přičemž přístup k němu má pouze hrstka důvěryhodných osob, včetně jeho manželky Corinny, bývalého šéfa Ferrari Jeana Todta, exjezdců Felipeho Massy a Lucy Badoera či jeho dlouholeté manažerky Sabine Kehm.
Přilba se skotským tartanem, typickým pro Stewarta, bude slavnostně představena při Velké ceně Bahrajnu, která startuje v pondělí brzy ráno našeho času. Sir Jackie Stewart se navíc během víkendu chystá usednout do svého šampionského vozu Tyrrell z roku 1973 a absolvovat symbolické kolo na okruhu jako poctu minulosti – i boji, který vede mimo trať.
Kromě podpory výzkumu bude výtěžek z aukce přilby směřovat na vývoj nového krevního testu, který by mohl včasně detekovat první známky demence ještě před tím, než se projeví symptomy. Na vývoji testu spolupracuje Stewartova nadace s odborníky z univerzity v Cambridge.
Michael Schumacher se dočkal i radostné události v rodině. Koncem března se stal poprvé dědečkem – jeho dcera Gina přivedla na svět holčičku jménem Millie. „Vítej na světě, Millie. Narozená 29. března. Naše srdce jsou plná víc než kdy jindy,“ napsala dojemně na sociálních sítích.
Devětadvacetiletá jezdkyně westernového ježdění Gina se provdala za Iaina Bethkeho loni během svatebního obřadu na Mallorce. Tehdy se objevily spekulace, že se svatby mohl zúčastnit i samotný Michael, nicméně to nikdy nebylo potvrzeno.
Tiché, ale silné gesto Michaela Schumachera připomnělo světu nejen jeho lidskost a solidaritu, ale i sílu rodiny, která se o něj věrně stará už více než deset let. Fanoušci po celém světě zůstávají dojati a nadále doufají v pozitivní zprávy o jeho zdravotním stavu.
Poslední desítky minut zbývají do začátku posledního rozloučení s Annou Slováčkovou. Přípravy na smuteční obřad tak vrcholí. Do kostela už dorazilo to nejpodstatnější.
Robert F. Kennedy mladší, současný ministr zdravotnictví a sociálních služeb Spojených států, oznámil zahájení rozsáhlého výzkumu, který má do září určit příčinu autismu. Tento krok však vyvolal značné obavy mezi vědeckou komunitou i organizacemi zabývajícími se autismem. Mnozí se totiž obávají, že Kennedy svým přístupem oživuje již dávno vyvrácené teorie o souvislosti mezi očkováním a vznikem této vývojové poruchy.
Americký prezident Donald Trump se tvrdě opřel do ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského kvůli jeho žádosti o nákup deseti amerických protiraketových systémů Patriot. V rozhovoru pro stanici CBS News, odvysílaném v neděli, Zelenskyj uvedl, že Ukrajina je připravena tyto systémy koupit za přibližně 15 miliard dolarů. Trump na to v pondělí reagoval během společné tiskové konference se salvadorským prezidentem Nayibem Bukelem.
Česko se v úterý loučí s Annou Slováčkovou, která zanechala nesmazatelnou stopu v českém šoubyznyse. Není proto divu, že její památku chtějí uctít i takové osobnosti jako legendární zpěvačka Helena Vondráčková.
Administrativa prezidenta Donalda Trumpa v pondělí oznámila zmrazení více než 2,2 miliardy dolarů ve federálních grantech a 60 milionů dolarů ve smluvních prostředcích pro Harvardovu univerzitu. Krok přichází poté, co vedení prestižní instituce odmítlo splnit vládní požadavky na omezení studentského aktivismu a změnu politiky diverzity. Podle vlády jde o sedmý případ, kdy byla některé z elitních amerických univerzit – šest z nich z Ivy League – zablokována federální podpora kvůli neochotě přizpůsobit se politické linii prezidenta.
Těžkou úlohu měla v posledních dnech rodina Anny Slováčkové. Zatímco se vyrovnávala s jejím odchodem, musela organizovat poslední rozloučení. To si z velké části naplánovala sama zesnulá. Proč vznikl spor mezi členy rodiny?
Dvě nové vědecké studie zveřejněné v odborném časopise Environmental Science & Technology přinášejí znepokojující zjištění o tom, jak matrace a ložní prádlo pro děti mohou emitovat toxické chemikálie přímo do prostředí, kde malé děti tráví značnou část svého života – tedy do jejich postýlek. Studie zjistily, že právě matrace, které jsou určeny pro děti od šesti měsíců do čtyř let, uvolňují látky spojované s poruchami vývoje, hormonálními problémy a dalšími zdravotními riziky.
Šéf Bílého domu Donald Trump nadále odmítá připustit, že právě Rusko brzdí veškeré snahy o ukončení války na Ukrajině, kterou samo rozpoutalo. V posledních dnech obrátil svou rétoriku proti Kyjevu, když ho obvinil ze zahájení konfliktu. Jeho zvláštní vyslanec Steve Witkoff pak přilil olej do ohně návrhem, aby byla Ukrajina rozdělena mezi Francii, Británii – a Rusko, které dokonce označil za spojence.
Odtajněný dokument americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) rozvířil veřejnost i odborníky na záhady. Zpráva, která původně pochází z archivu KGB, popisuje děsivý incident, během něhož se skupina sovětských vojáků údajně setkala s mimozemšťany – a následky byly naprosto nečekané. Podle svědectví dvou přeživších bylo až 23 jejich spolubojovníků „proměněno v kámen“ po zásahu neznámou zbraní mimozemského původu, uvedl server Mirror.
Česko řeší příběh Lenky Šimůnkové, matky jedné z obětí předloňské střelby v budově FF UK. Šimůnková si o víkendu vzala život. Známá byla tím, že po tragédii kritizovala policisty a politiky. Terč udělala i z ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Ten se nakonec rozhodl prolomit mlčení a vyjádřit se k tomu, co se v sobotu stalo.
Česko se dnes rozloučí s Annou Slováčkovou, která zemřela předminulou neděli ve věku 29 let po statečném boji s vážnou nemocí. Veřejnost nebude mít možnost se zúčastnit smutečního obřadu. Rodina respektuje přání zesnulé, poslední rozloučení bude mít formu neveřejného pohřbu. Jak bude smuteční obřad vypadat?
Spojené státy americké zvažují historickou změnu, která by mohla zásadně otřást strukturou Severoatlantické aliance. Generál Christopher Cavoli má toto léto ukončit své působení ve funkci nejvyššího velitele spojeneckých sil v Evropě (SACEUR), kterou od roku 1951 výhradně zastávají američtí čtyřhvězdičkoví generálové či admirálové. Nově se ale uvažuje o tom, že by tuto klíčovou roli mohl poprvé po více než sedmdesáti letech převzít evropský důstojník.