Svět čelí kvůli počasí pomalu se rozvíjející globální katastrofě, varují experti

Ilustrační foto
Ilustrační foto, foto: Pixabay
Klára Marková DNES 13:29
Sdílej:

Sucho po celém světě ohrožuje životy desítek milionů lidí a podle nové zprávy se stává předzvěstí hluboké celosvětové krize, kterou zrychluje změna klimatu. Východní a jižní Afrika momentálně čelí nejhorší situaci – více než 90 milionů obyvatel trpí extrémním hladem v důsledku rekordního sucha, zhroucení zemědělství a úhynu hospodářských zvířat.

Například v Somálsku je na hranici hladovění už čtvrtina populace a nejméně milion lidí bylo kvůli podmínkám nuceno opustit domov. V Zimbabwe se úroda kukuřice meziročně propadla o 70 % a uhynulo 9 000 kusů dobytka.

Zpráva, kterou ve středu zveřejnily tři organizace včetně amerického Národního centra pro zmírňování dopadů sucha (NDMC), OSN a Mezinárodní aliance pro odolnost vůči suchu, popisuje vývoj situace v Africe, jihovýchodní Asii, Latinské Americe a ve středomořském regionu. Autoři analyzovali data z vlád, vědeckých ústavů i místních komunit a vykreslili obraz lidského utrpení a ekonomického kolapsu.

„Tohle není obyčejné období sucha,“ varoval Mark Svoboda, ředitel NDMC a spoluautor zprávy. „Jde o globální katastrofu, která postupuje pomalu, ale neúprosně – nejhorší, jakou jsem kdy viděl.“

V Latinské Americe vedlo sucho ke snížení hladiny vody v Panamském průplavu, což způsobilo pokles lodní dopravy o třetinu a dramaticky navýšilo náklady na přepravu. V Maroku trvá sucho už šestým rokem v řadě a tamní zásoby vody jsou o 57 % nižší, než je obvyklé. Ve Španělsku se produkce oliv propadla na polovinu, což vedlo k dvojnásobnému nárůstu cen olivového oleje.

V Turecku způsobilo přetěžování vodních zdrojů a úbytek srážek degradaci půdy, která dnes ohrožuje 88 % území země. Z přečerpávání podzemních vod tam dokonce vznikají nebezpečné propadliny.

„Středomořské státy jsou varováním pro všechny vyspělé ekonomiky,“ uvedl Svoboda. „Jejich zápas o vodu, potraviny a energii je obrazem budoucnosti, pokud nezastavíme globální oteplování.“

Poslední dva roky zesílily dopady klimatické změny i kvůli fenoménu El Niño, který přinesl extrémní teploty a nedostatek dešťů. Tyto podmínky způsobily výpadky v dodávkách vody a energie a také výrazné ztráty v zemědělství.

Dopady ale nezasahují pouze přímo postižené oblasti. Sucho narušilo globální dodavatelské řetězce klíčových plodin jako rýže, cukr nebo káva. Například sucho v Thajsku a Indii vedlo ke zvýšení ceny cukru v USA o 9 %.

Zpráva navazuje na sérii dalších varování ohledně rostoucího nedostatku sladké vody. Podle loňské analýzy bude do konce desetiletí celosvětová poptávka po sladké vodě o 40 % vyšší než její dostupné zásoby. Do 25 let může být ohrožena více než polovina světové produkce potravin.

Navíc přichází o zásadní zásoby vody i ledovce – podle březnové zprávy mizí led rychleji než kdykoli předtím, čímž se ohrožuje zásobování dvou miliard lidí. OECD zase uvedla, že plocha zasažená suchem se za posledních 120 let zdvojnásobila, a náklady na zvládání sucha rychle rostou – v roce 2035 bude průměrná epizoda sucha stát nejméně o 35 % víc než dnes.

Výkonný tajemník úmluvy OSN proti dezertifikaci Ibrahim Thiaw připomněl, že sucho je často přehlížené. „Je to tichý zabiják. Přichází pomalu, vyčerpává zdroje a ničí životy. Jeho stopy jsou hluboké,“ varoval.

A dodal: „Sucho už není hrozbou vzdálené budoucnosti. Je tady, eskaluje a vyžaduje globální spolupráci. Když vypadne energie, potraviny a voda zároveň, společnost se začne rozpadat. A na to musíme být připraveni – tohle je nová norma.“

Stalo se
Novinky
Ilustrační foto

Extrémní pylová sezona zasáhla Evropu, symptomy hlásí i lidé bez alergií

Jarní měsíce roku 2025 přinesly do Evropy extrémní hladiny pylu, které způsobily zdravotní obtíže nejen alergikům, ale i lidem, kteří dříve nikdy žádnými potížemi netrpěli. Vyplývá to z aktuálních dat evropské monitorovací služby Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS), která sleduje kvalitu ovzduší a šíření pylů.

Novinky
Donald Trump

"Velký a krásný zákon." Trump slibuje Američanům nejúspěšnější legislativní změnu v historii

Zatímco prezident Donald Trump slibuje, že jeho nově schválený „velký a krásný zákon“ bude jedním z nejúspěšnějších legislativních počinů v americké historii, experti upozorňují, že dopady tohoto balíku reforem budou velmi rozdílné v závislosti na tom, do které společenské či ekonomické skupiny jednotlivci nebo firmy patří.

Novinky
Evropská unie

Evropa na hraně neúspěchu: Čelí nové technologické výzvě, dokáže se v ní ale prosadit?

Evropská unie se znovu pokouší prosadit v globálním technologickém závodě. Poté, co ztratila náskok v oblasti umělé inteligence, se nyní snaží proměnit svůj vědecký potenciál v konkrétní ekonomický úspěch v nově se rodící oblasti kvantových technologií. Přestože má Evropa silnou výzkumnou základnu, její schopnost převést vědecké objevy do praxe zůstává nadále slabinou, což se může stát osudným i v této nové soutěži s USA a Čínou. 

Počasí
Ilustrační foto

Svět čelí kvůli počasí pomalu se rozvíjející globální katastrofě, varují experti

Sucho po celém světě ohrožuje životy desítek milionů lidí a podle nové zprávy se stává předzvěstí hluboké celosvětové krize, kterou zrychluje změna klimatu. Východní a jižní Afrika momentálně čelí nejhorší situaci – více než 90 milionů obyvatel trpí extrémním hladem v důsledku rekordního sucha, zhroucení zemědělství a úhynu hospodářských zvířat.