Ukrajinské město Sumy se v neděli stalo dějištěm dosud nejtragičtějšího útoku letošního roku. Ruské balistické rakety zasáhly centrum města právě ve chvíli, kdy se stovky lidí účastnily bohoslužeb při Květné neděli. Podle oficiálních údajů si útok vyžádal nejméně 34 mrtvých a 117 zraněných. Mezi oběťmi jsou i dvě děti.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj útok ostře odsoudil a označil jej za další důkaz ruského teroru. Podle něj šlo o cílené zasáhnutí míst, kde se nacházelo nejvíce civilistů. „Rusko se snaží prodlužovat válku tímto způsobem. Bez tvrdého tlaku na agresora nemůže být mír,“ řekl prezident ve svém večerním projevu.
První raketa zasáhla univerzitní budovu, druhá explodovala o několik set metrů dál, přímo nad ulicí plnou lidí. Podle vojenské správy regionu byl záměr útoku jednoznačný – způsobit co největší civilní ztráty. Druhá střela podle vyšetřování obsahovala kazetovou munici, která je obzvláště nebezpečná v hustě obydlených oblastech.
Záběry z místa ukazují trosky, zničené domy, roztříštěná okna, těla zakrytá fóliemi i ohořelé vozidlo městské hromadné dopravy. V jednom z trolejbusů podle místních úřadů zemřela většina cestujících. V jiných videích je vidět dým stoupající z centra města, lidé běžící v panice a zranění ležící na zemi.
Mezi potvrzenými oběťmi je také umělkyně Olena Kohut z orchestru Sumského národního divadla a vysoká úřednice daňové správy Liudmyla Hordiienko. Psychologové poskytují pomoc pozůstalým a přeživším, mnozí z nich utrpěli těžké psychické trauma.
Reakce ze zahraničí na sebe nenechala dlouho čekat. Zvláštní vyslanec Trumpovy administrativy pro Ukrajinu a Rusko Keith Kellogg prohlásil, že útok „překročil všechny myslitelné meze“ a dodal, že prezident Donald Trump „nepřestává pracovat na ukončení války“. Ministr zahraničí Marco Rubio označil ruské údery za „hrozivý zločin“ a ujistil Ukrajinu o americké podpoře.
Evropské státy vyjádřily zděšení nad útokem v době, kdy Ukrajina přijala návrh Spojených států na 30denní příměří. Ruská strana však tuto iniciativu odmítla. Francouzský prezident Emmanuel Macron vyzval k přijetí „tvrdých opatření“ s cílem vynutit klid zbraní. Estonská premiérka Kaja Kallasová označila ruský útok za „hrozný důkaz eskalace navzdory ukrajinské ochotě k míru“.
Moderní německé tanky Leopard 2, považované za technologický vrchol evropského zbrojního průmyslu, čelí na ukrajinském bojišti vážným problémům. Podle důvěrného záznamu z jednání německého obranného atašé v Kyjevě s přibližně dvěma stovkami vojáků Bundeswehru se Leopardy 2 ukazují být nevhodné pro podmínky současné války proti Rusku.
Nejtěžší momenty dnešního dne mají právě před sebou. Felix Slováček a Dagmar Patrasová po 14. hodině dorazili k jednomu z kostelů na Malé Straně v Praze, kde proběhne poslední rozloučení s jejich milovanou dcerou Annou Slováčkovou. Zemřela po boji s nemocí během předminulého víkendu. Bylo jí 29 let.
Na první pohled je Machias Seal Island jen bezvýznamný bod na mapě Severní Ameriky. Tato mlhavá a neobydlená skála, která leží v oblasti známé jako „šedá zóna“, však symbolizuje vzácný mezinárodní spor mezi dlouholetými spojenci – Spojenými státy a Kanadou. Spor se netýká jen vlastnictví tohoto ostrůvku, ale především práv k rybolovu ve vodách plných cenných humrů.
Poslední desítky minut zbývají do začátku posledního rozloučení s Annou Slováčkovou. Přípravy na smuteční obřad tak vrcholí. Do kostela už dorazilo to nejpodstatnější.
Robert F. Kennedy mladší, současný ministr zdravotnictví a sociálních služeb Spojených států, oznámil zahájení rozsáhlého výzkumu, který má do září určit příčinu autismu. Tento krok však vyvolal značné obavy mezi vědeckou komunitou i organizacemi zabývajícími se autismem. Mnozí se totiž obávají, že Kennedy svým přístupem oživuje již dávno vyvrácené teorie o souvislosti mezi očkováním a vznikem této vývojové poruchy.
Americký prezident Donald Trump se tvrdě opřel do ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského kvůli jeho žádosti o nákup deseti amerických protiraketových systémů Patriot. V rozhovoru pro stanici CBS News, odvysílaném v neděli, Zelenskyj uvedl, že Ukrajina je připravena tyto systémy koupit za přibližně 15 miliard dolarů. Trump na to v pondělí reagoval během společné tiskové konference se salvadorským prezidentem Nayibem Bukelem.
Česko se v úterý loučí s Annou Slováčkovou, která zanechala nesmazatelnou stopu v českém šoubyznyse. Není proto divu, že její památku chtějí uctít i takové osobnosti jako legendární zpěvačka Helena Vondráčková.
Administrativa prezidenta Donalda Trumpa v pondělí oznámila zmrazení více než 2,2 miliardy dolarů ve federálních grantech a 60 milionů dolarů ve smluvních prostředcích pro Harvardovu univerzitu. Krok přichází poté, co vedení prestižní instituce odmítlo splnit vládní požadavky na omezení studentského aktivismu a změnu politiky diverzity. Podle vlády jde o sedmý případ, kdy byla některé z elitních amerických univerzit – šest z nich z Ivy League – zablokována federální podpora kvůli neochotě přizpůsobit se politické linii prezidenta.
Těžkou úlohu měla v posledních dnech rodina Anny Slováčkové. Zatímco se vyrovnávala s jejím odchodem, musela organizovat poslední rozloučení. To si z velké části naplánovala sama zesnulá. Proč vznikl spor mezi členy rodiny?
Dvě nové vědecké studie zveřejněné v odborném časopise Environmental Science & Technology přinášejí znepokojující zjištění o tom, jak matrace a ložní prádlo pro děti mohou emitovat toxické chemikálie přímo do prostředí, kde malé děti tráví značnou část svého života – tedy do jejich postýlek. Studie zjistily, že právě matrace, které jsou určeny pro děti od šesti měsíců do čtyř let, uvolňují látky spojované s poruchami vývoje, hormonálními problémy a dalšími zdravotními riziky.
Šéf Bílého domu Donald Trump nadále odmítá připustit, že právě Rusko brzdí veškeré snahy o ukončení války na Ukrajině, kterou samo rozpoutalo. V posledních dnech obrátil svou rétoriku proti Kyjevu, když ho obvinil ze zahájení konfliktu. Jeho zvláštní vyslanec Steve Witkoff pak přilil olej do ohně návrhem, aby byla Ukrajina rozdělena mezi Francii, Británii – a Rusko, které dokonce označil za spojence.
Odtajněný dokument americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) rozvířil veřejnost i odborníky na záhady. Zpráva, která původně pochází z archivu KGB, popisuje děsivý incident, během něhož se skupina sovětských vojáků údajně setkala s mimozemšťany – a následky byly naprosto nečekané. Podle svědectví dvou přeživších bylo až 23 jejich spolubojovníků „proměněno v kámen“ po zásahu neznámou zbraní mimozemského původu, uvedl server Mirror.