Federální odvolací soud dočasně pozastavil středeční verdikt Obchodního soudu Spojených států, který zrušil cla prezidenta Donalda Trumpa. Tím prezident znovu získal pravomoc zavádět cla, jak oznámil začátkem roku na základě mimořádných pravomocí. Obě strany nyní musí předložit soudu písemné vyjádření – termíny jsou stanoveny na začátek června.
Tento vývoj dále zvyšuje právní nejistotu kolem celní politiky, která patří k hlavním bodům Trumpovy ekonomické strategie. Obchodní soud ve středu rozhodl, že Trump neměl podle zákona IEEPA (zákon o mezinárodních mimořádných ekonomických opatřeních) oprávnění zavádět rozsáhlá cla.
Trumpova administrativa na rozhodnutí okamžitě reagovala odvoláním a začala připravovat právní protiútok. Sama Trumpova reakce na platformě Truth Social byla ostrá – označil verdikt za ohrožení prezidentských pravomocí a vyzval Nejvyšší soud, aby zásah Obchodního soudu co nejdříve zrušil.
„Tři soudci z Obchodního soudu rozhodli proti zájmům Spojených států. Jejich rozhodnutí může způsobit škody. Je to snad kvůli nenávisti k Trumpovi?“ napsal prezident. Zároveň vyzval k rychlému zásahu Nejvyššího soudu a varoval před tím, že „zákulisní hráči“ chtějí zničit zemi.
Prezidentův obchodní poradce Peter Navarro oznámil, že Bílý dům zvažuje všechny možné právní i strategické kroky a že Trumpova cla budou prosazena „na ochranu pracovních míst a americké výroby“. Podle něj zůstává celní agenda prezidenta „silná a plně platná“.
Organizace Liberty Justice Center, která zastupuje podniky napadající cla, uvedla, že jde pouze o procesní rozhodnutí, a věří, že odvolací soud vládní žádost o trvalejší odklad brzy zamítne.
Rozporuplná soudní rozhodnutí během jediného dne ještě víc znejasnila situaci kolem Trumpových cel. Ve středu večer soudci USCIT rozhodli, že Trump nesmí v rámci IEEPA zavádět nové celní tarify – a to jak nová cla oznámená 2. dubna, tak ta uvalená na dovoz z Číny, Mexika a Kanady kvůli fentanylu. Verdikt se však netýkal cel podle jiného zákona (sekce 232), tedy např. 25% cla na auta, ocel či hliník.
Obchodní soud řešil dvě samostatné žaloby – jednu podalo libertariánské právní centrum zastupující malé podniky, druhou podala koalice 12 demokratických států. Soud rozhodl ve zrychleném řízení a dal vládě 10 dní na zrušení daných cel.
Trumpův tým se proti rozhodnutí obratem odvolal a pohrozil, že v případě neúspěchu se obrátí na Nejvyšší soud. Mluvčí Bílého domu Karoline Leavitt označila tříčlenný senát Obchodního soudu za „aktivistický“, ačkoliv v něm zasedal i soudce jmenovaný samotným Trumpem. Podle Leavitt soud porušil ústavní rovnováhu moci.
Odvolací soud později ten samý den vydal rozhodnutí o dočasném pozastavení verdiktu Obchodního soudu. Strany musí dodat svá stanoviska nejpozději do 5. a 9. června.
Ve čtvrtek padlo ještě jedno rozhodnutí – federální soudce v hlavním městě USA Rudolph Contreras konstatoval, že dvě americké rodinné firmy, které vyrábějí hračky (Learning Resources a hand2mind), by Trumpova cla vážně poškodila. Podle soudce navíc zákon IEEPA vůbec neumožňuje, aby se podle něj zaváděla cla.
Contreras vydal předběžné opatření chránící tyto firmy, ale jeho účinnost pozastavil na dva týdny, protože očekává odvolání vlády. Trumpova administrativa se skutečně obratem odvolala k odvolacímu soudu ve Washingtonu.
Právní přetahovaná o platnost Trumpových cel tedy pokračuje na několika frontách a výsledek může mít zásadní dopad na americkou obchodní politiku i domácí trh.
Australský internet čekají od prosince revoluční změny. Nové kodexy vypracované technologickým sektorem ve spolupráci s eSafety komisí – tedy úřadem pro online bezpečnost – zásadně promění způsob, jakým budou občané přistupovat k digitálním službám. Změny se dotknou vyhledávačů, sociálních sítí, obchodů s aplikacemi, AI chatbotů i komunikačních platforem. Hlavním cílem je ochránit děti, ale dopad bude mnohem širší.
V ruské Arktidě, kde kdysi pevně zamrzlé řeky dnes pukají pod nohama a mláďata sobů se topí v tůních namísto ledu, se změna klimatu stává nezpochybnitelnou realitou. "Jsme kanárkem v dole," říká šedesátitříletý pastevec Gennadij Šukin a upozorňuje, že Rusko je svědkem dramatických dopadů globálního oteplování. I přes tyto varovné signály však vláda v Moskvě podniká jen minimální kroky ke zmírnění klimatické krize – a záměrně ignoruje její hlavní příčinu: spalování fosilních paliv.
Podle nového průzkumu CNN, který provedla agentura SSRS, většina Američanů nesouhlasí s eskalací deportací nelegálních imigrantů, kterou prezident Donald Trump zahájil ve svém druhém funkčním období. Roste také počet lidí, kteří mají pocit, že Trump zachází ve své imigrační politice příliš daleko.
Saúdský princ Al-Waleed bin Khaled bin Talal Al Saúd, známý veřejnosti jako „spící princ“, zemřel po dlouhých dvaceti letech v kómatu. Smutnou zprávu oznámil v sobotu jeho otec, princ Khaled bin Talal Al Saúd. Al-Waleedovi bylo pouhých 36 let.
V dramatickém vývoji, který připomíná špionážní thriller, se čtrnáct politických vězňů z běloruských žalářů ocitlo na svobodě díky neformální, osobní diplomacii administrativy Donalda Trumpa. Hlavní roli v celé operaci sehrál jeho právník a nynější zvláštní vyslanec John Coale, který navázal vztah s běloruským vůdcem Alexandrem Lukašenkem — mimo jiné i při obědě provázeném přípitky vodkou.
Oblasti podél východního pobřeží Spojených států se v nadcházejících letech mohou potýkat s výrazně silnějšími zimními bouřemi, známými jako nor’easters. Nová studie klimatologů naznačuje, že globální oteplování a znečištění klimatu již nyní ovlivňují intenzitu těchto ničivých jevů. Zatímco celkový počet bouří možná klesne, jejich ničivá síla poroste.
Letní sezóna je tradičně obdobím, kdy mnozí hledají zázračné způsoby, jak se zbavit přebytečných kilogramů. Do popředí se tak každoročně dostávají tzv. jednodruhové neboli „mono diety“, které slibují rychlý úbytek váhy a „detoxikaci“ organismu. Tyto diety však podle odborníků, včetně profesorky Any Montero Bravo z madridské univerzity CEU San Pablo, nejsou ani bezpečné, ani dlouhodobě účinné.
Horko, které zasáhlo letošní turnaj FIFA Club World Cup v USA, přimělo odborníky, hráče i odbory k vážným obavám o zdraví fotbalistů během nadcházejícího mistrovství světa 2026. Během červencového finále mezi Chelsea a PSG, které se odehrálo za 29 stupňů Celsia na stadionu MetLife v New Jersey, hráči bojovali nejen proti sobě, ale i proti extrémnímu vedru.
Ruská armáda čelí dalšímu skandálu – tentokrát kvůli brutálním praktikám v nechvalně známé jednotce 31831, která působí v rámci 54. motorizovaného střeleckého pluku v Doněcké oblasti. Jak odhalil britský deník The Sun, vojáci této jednotky jsou fyzicky týráni, drženi v klecích pod proudem a nuceni podstupovat sebevražedné mise, pokud nezaplatí úplatek.
Tajné krizové dokumenty, které získal britský deník The Sun prostřednictvím zákona o svobodném přístupu k informacím, ukazují děsivou realitu, jak by Londýn čelil jadernému útoku. Ve čtyřech obsáhlých zprávách o více než 200 stranách jsou popsány konkrétní scénáře, jak by město reagovalo na výbuch jaderné bomby, včetně evakuace obyvatel, dekontaminace přeživších a nakládání s tisíci mrtvými těly.
Bez nepřetržité dodávky moderních západních zbraní by se Ukrajině jen těžko dařilo bránit se ruské invazi. Od začátku války před více než třemi lety získal Kyjev vojenskou pomoc v hodnotě miliard dolarů, přičemž klíčovou roli v obranné strategii hrají především tři americké systémy: protitanková střela Javelin, protiraketový systém Patriot a taktická balistická střela ATACMS.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu oznámil, že Kyjev navrhl Moskvě nový termín pro mírové rozhovory, které by se měly uskutečnit příští týden. Jedná se o pokus o oživení diplomatických jednání, která se zadrhla začátkem června.