Dokument Dynastie rozkrývá ekonomické pozadí vládnoucí elity v Maďarsku. Investigativní novináři v něm popisují, jak lidé z okolí premiéra Viktora Orbána – včetně jeho zetě Istvána Tiborcze – vybudovali rozsáhlé podnikatelské impérium s využitím veřejných zakázek a státní podpory. Jeden z autorů filmu, novinář András Pethö, v rozhovoru přibližuje detaily dlouhodobého mapování vlivu a majetkového vzestupu této dynastie.
Už téměř patnáct let neznají Maďaři jiného premiéra než Viktora Orbána. V čele vlády vybudoval hegemonní postavení a postupně podřídil státní instituce stranickému aparátu. Nový investigativní dokument Dynastie přináší detailní vhled do toho, jak v tomto prostředí získali významný ekonomický vliv lidé z jeho nejbližšího okolí. V centru pozornosti stojí zejména premiérův zeť István Tiborcz, který se podle žebříčku maďarského Forbesu zařadil mezi patnáct nejbohatších lidí v zemi.
„Základní vzorec je u každého stejný,“ říká v rozhovoru pro podcast 5:59 novinář András Pethö, spoluautor snímku a zakladatel investigativního centra Direkt36. „Můžeme ho pozorovat u Orbánovy rodiny i dalších lidí z jeho okolí, kteří v posledních deseti až patnácti letech extrémně zbohatli díky státním zakázkám.“
Film mapuje ekonomický vzestup, který podle jeho tvůrců začal už v 90. letech a je úzce spojený s bývalým Orbánovým spojencem a mediálním magnátem Lajosem Simicskou. Těžiště příběhu je ale v poslední dekádě, kdy podnikatelské aktivity rozvíjí především nejstarší Orbánova dcera Ráhel a její manžel István Tiborcz.
„Ať dělali jakýkoliv byznys, na každém kroku dostali nějakou podporu nebo pomoc od vlády nebo státních subjektů,“ upozorňuje Pethö. Tiborczův první větší podnikatelský projekt, firma Elios Innovative Zrt, modernizovala veřejné osvětlení. Šlo o zakázky financované ze státních i evropských peněz. „Byly napsány tak, že žádná jiná společnost zakázky získat nemohla,“ popisuje novinář. Upozorňuje také, že Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) odhalil závažné nesrovnalosti, které se týkaly právě těchto veřejných tendrů.
Dokument rovněž ukazuje fungování luxusního impéria, které Tiborcz vytvořil pod značkou BDPST Group. Jde o síť hotelů, developerské a logistické projekty, ale i elitní zábavní podniky. Poprvé v maďarském tisku dostali diváci prostřednictvím skryté kamery možnost nahlédnout do soukromého klubu Botaniq Budai Klub. Zaměstnanec klubu podle záznamu hovoří o „nelegálním hazardu“, který se tam údajně koná.
Video: Dynastie – jak se zrodilo ekonomické impérium rodiny Orbánů | Direkt36
Na dotazy tvůrců snímku István Tiborcz odmítl poskytnout rozhovor, reagoval ale písemně. „Můj úspěch je způsoben především tím, že pracuji s dobrým týmem, s vynikajícími manažery, se kterými děláme dobrá obchodní rozhodnutí,“ uvedl. Zároveň připustil, že projekty financoval i úvěry od státem podporovaných bank. „Málo dalších hráčů na trhu provedlo vývoj takového rozsahu bez státní podpory,“ doplnil Tiborcz. K daňovým úlevám řekl, že jeho skupina nedostala desítky miliard forintů, jak se objevovalo v médiích, ale celkem 2,6 miliardy.
Snímek Dynastie vznikal téměř rok. Podíleli se na něm novináři z Direkt36, ale i reportéři z redakcí Válasz Online, Telex, Forbes a dalších. Dokument zaznamenal od únorového zveřejnění přes 3,5 milionu zhlédnutí. Je dostupný i s českými titulky.
„Nepřinášíme úplně nový příběh. Ale řekl bych, že dosud ho nikdo neodvyprávěl v jeho úplnosti,“ říká Pethö. „A my jsme teď mohli ten příběh odvyprávět v jeho celé délce s těmi opakujícími se vzorci, tak jak se to děje už tři dekády.“
Snímek vyvolal reakci i z vládních kruhů. „Jak se blížilo datum, kdy jsme film plánovali uvést, a vláda se o tom dozvěděla, spustili proti nám propagandistickou kampaň založenou na naprostých lžích,“ říká Pethö. „Tvrdili například, že film vznikl jako součást operace ukrajinské rozvědky, což nemá s realitou vůbec nic společného.“
O premiéru Viktorovi Orbánovi přímé důkazy, že by do zadávání zakázek zasahoval, novináři nemají. „Ale je to Orbán, kdo vytvořil podmínky, ve kterých se takové věci mohou dít,“ podotýká Pethö.
Na otázku, proč dokument zaujímá tak vysoké množství diváků, odpovídá: „Po mnoha letech čelí Viktor Orbán skutečné opozici. A problémů, na které průměrný Maďar ve svém životě naráží, je najednou také mnohem víc. (…) Lidé si víc uvědomují, že někteří těží ze své blízkosti vládě, zatímco zbytek společnosti se protlouká, jak se dá.“
Prezident Donald Trump podle oficiálního vyjádření Bílého domu aktuálně „aktivně“ zvažuje více než patnáct návrhů na nové obchodní dohody. Tuto informaci potvrdila mluvčí Bílého domu Karoline Leavitt během úterního brífinku. Zároveň ale odmítla sdělit, o jaké země se konkrétně jedná a co přesně jednotlivé návrhy obsahují.
Z Číny přišla do Česka jedna velmi smutná zpráva. V asijské zemi zemřela česká občanka, která se vyrazila podívat na Velkou čínskou zeď. Potvrdilo to ministerstvo zahraničních věcí.
Nejvíce očí bylo v úterý upřeno na rodiče Aničky Slováčkové. Poslední rozloučení sice probíhalo za zavřenými dveřmi, ale okamžiky, kdy Felix Slováček a Dáda Patrasová dávali milované dceři poslední sbohem, se podařilo zachytit.
Česko se v úterý odpoledne rozloučilo s Annou Slováčkovou, která zemřela po boji s vážnou nemocí během předminulého víkendu. Bylo jí 29 let. Poslední rozloučení pro rodinu a pozvané hosty proběhlo v kostele svatého Tomáše na Malé Straně v Praze. Nechyběli na něm rodiče zesnulé, dorazila i řada známých osobností ze šoubyznysu. Rozloučit se přišel i prezident.
Německo připravuje zásadní změnu ve vzdělávání dětí. Federální ministerstvo vnitra pod vedením dočasné ministryně Nancy Faeserové ze Sociálnědemokratické strany Německa plánuje zavedení výuky civilní obrany do školní výuky. Tento krok přichází v době rostoucích obav z možné agrese ze strany Ruska a celkové nejistoty ohledně bezpečnostní situace v Evropě.
Moderní německé tanky Leopard 2, považované za technologický vrchol evropského zbrojního průmyslu, čelí na ukrajinském bojišti vážným problémům. Podle důvěrného záznamu z jednání německého obranného atašé v Kyjevě s přibližně dvěma stovkami vojáků Bundeswehru se Leopardy 2 ukazují být nevhodné pro podmínky současné války proti Rusku.
Nejtěžší momenty dnešního dne mají právě před sebou. Felix Slováček a Dagmar Patrasová po 14. hodině dorazili k jednomu z kostelů na Malé Straně v Praze, kde proběhne poslední rozloučení s jejich milovanou dcerou Annou Slováčkovou. Zemřela po boji s nemocí během předminulého víkendu. Bylo jí 29 let.
Na první pohled je Machias Seal Island jen bezvýznamný bod na mapě Severní Ameriky. Tato mlhavá a neobydlená skála, která leží v oblasti známé jako „šedá zóna“, však symbolizuje vzácný mezinárodní spor mezi dlouholetými spojenci – Spojenými státy a Kanadou. Spor se netýká jen vlastnictví tohoto ostrůvku, ale především práv k rybolovu ve vodách plných cenných humrů.
Poslední desítky minut zbývají do začátku posledního rozloučení s Annou Slováčkovou. Přípravy na smuteční obřad tak vrcholí. Do kostela už dorazilo to nejpodstatnější.
Robert F. Kennedy mladší, současný ministr zdravotnictví a sociálních služeb Spojených států, oznámil zahájení rozsáhlého výzkumu, který má do září určit příčinu autismu. Tento krok však vyvolal značné obavy mezi vědeckou komunitou i organizacemi zabývajícími se autismem. Mnozí se totiž obávají, že Kennedy svým přístupem oživuje již dávno vyvrácené teorie o souvislosti mezi očkováním a vznikem této vývojové poruchy.
Americký prezident Donald Trump se tvrdě opřel do ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského kvůli jeho žádosti o nákup deseti amerických protiraketových systémů Patriot. V rozhovoru pro stanici CBS News, odvysílaném v neděli, Zelenskyj uvedl, že Ukrajina je připravena tyto systémy koupit za přibližně 15 miliard dolarů. Trump na to v pondělí reagoval během společné tiskové konference se salvadorským prezidentem Nayibem Bukelem.
Česko se v úterý loučí s Annou Slováčkovou, která zanechala nesmazatelnou stopu v českém šoubyznyse. Není proto divu, že její památku chtějí uctít i takové osobnosti jako legendární zpěvačka Helena Vondráčková.