Evropští lídři na čtvrtečním summitu vyslovili souhlas s navýšením výdajů na obranu, které má přispět ke zvýšení bezpečnosti a ochrany občanů. Komplikovanější už byla diskuze o další podpoře napadené Ukrajiny, kdy se nepodařilo přesvědčit maďarského premiéra Viktora Orbána.
Podle informací britské BBC se v závěrech čtvrtečního summitu všech 27 lídrů unijních zemí shodlo na potřebě zvýšení výdajů na obranu. Investice do zbrojení má ulehčit i uvolnění rozpočtových pravidel, které by mělo jednotlivým státům umožnit dát více peněz do armády a obranného průmyslu.
Státníci se také domluvili, že se podívají na návrh Evropské komise, která chce z unijních fondů poskytnout rozsáhlé půjčky. Ocenili také kroky Evropské investiční banky a soukromých investorů, kteří chtějí pomoci s investicemi do obrany.
"Evropská unie urychlí mobilizaci potřebných nástrojů a financování za účelem posílení bezpečnosti Evropské unie a ochrany našich občanů," píše se v dnešním prohlášení Evropské rady.
Podle informací magazínu Politico nicméně došlo na summitu k jednomu rozkolu uvnitř Unie. Jeden ze 27 lídrů totiž nepodepsal závěry týkající se pokračování unijní pomoci Ukrajině, která již tři roky čelí ruské agresi. Mělo by jít o maďarského premiéra Viktora Orbána.
Orbánův postoj zmínil i britský deník Guardian, a to v kontrastu se slovenským premiérem Robertem Ficem, který se připojil k většině lídrů. "Nemohou probíhat jednání o Ukrajině bez Ukrajiny," citoval list z finálního prohlášení.
Podle Politica se Ficovu podporu povedlo zajistit uvedením vět k problematice tranzitu ruského plynu, které původně v textu chyběly. "Evropská rada vyzývá Komisi, Slovensko a Ukrajinu, aby zintenzivnily snahy a našly shodné řešení problému s tranzitem plynu," stojí v konečné podobě závěrů summitu.
Během dvanácti zásadních let ve Vatikánu vedl papež František katolickou církev do neprobádaných vod a zasáhl do nejpalčivějších společenských otázek současnosti. Jeho vliv daleko přesáhl hranice víry, stal se globálním morálním hlasem a symbolem změny, který však čelil odporu konzervativních kruhů.
Dlouho přehlížená, ale přitom drtivě silná podpora veřejnosti pro razantní klimatická opatření by mohla představovat zlomový bod v boji proti klimatické krizi. Nová celosvětová studie ukázala, že až 89 % lidí si přeje, aby jejich vláda jednala rozhodněji proti globálnímu oteplování. Přesto se většina z nich domnívá, že podobný názor sdílí jen menšina společnosti – což vytváří fenomén označovaný jako „spirála ticha“.
Při pondělním večerním útoku ruských dronů na Oděsu byli zraněni nejméně tři lidé. Podle místních úřadů útok způsobil požáry a poškodil civilní objekty, informuje agentura Reuters.
Po zdlouhavém přechodu se jaro konečně projevilo. V uplynulých dnech teploty výrazně vzrostly a v některých lokalitách padly rekordy. Co nás čeká dál?
Pardubice si ve finále hokejové extraligy připisují důležité vítězství. Na brněnském ledě porazily Kometu 4:1 a ujímají se vedení v sérii 2:1. Výraznou postavou utkání byl kapitán Lukáš Sedlák, který po ošetření tržné rány nejen pokračoval, ale navíc skóroval a asistoval. Série pokračuje v Brně už v úterý večer.
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen vzkázala technologickým gigantům, že Evropská unie bude nekompromisně prosazovat svá digitální pravidla – bez ohledu na to, kdo tyto společnosti vede nebo odkud pocházejí. Prohlášení přichází v době rostoucího tlaku ze strany americké administrativy prezidenta Donalda Trumpa, která evropská opatření kritizuje jako překážku svobody slova a inovací.
Podle oficiálního vyjádření Vatikánu byla příčinou smrti papeže Františka mrtvice, po níž následovalo nezvratné selhání srdce. Krátce po zveřejnění smutné zprávy byla publikována i jeho poslední vůle, která přináší osobní svědectví o papežově vztahu k víře i jeho přání být pohřben mimo tradiční pohřební místa římských biskupů.
Prezident Spojených států Donald Trump oznámil, že tento týden by mohla být uzavřena dohoda mezi Ukrajinou a Ruskem, která by ukončila více než tříletý ozbrojený konflikt. Zároveň však dal jasně najevo, že pokud nedojde k posunu, USA se mohou z procesu úplně stáhnout. V příspěvku na své sociální síti Truth Social naznačil, že uzavření dohody by otevřelo dveře k „významné obchodní spolupráci“ s USA.
Po oznámení úmrtí papeže Františka, které přišlo na Velikonoční pondělí, se celý svět zahalil do smutku. A výjimkou nebyla ani fotbalová komunita, k níž měl argentinský pontifik vždy blízko. Mezi prvními, kdo veřejně vyjádřil svůj zármutek, byl Lionel Messi, pro něhož byl František nejen hlavou katolické církve, ale i krajanem a symbolem skromnosti.
Smrt papeže Františka zasáhla nejen katolíky po celém světě, ale také mnoho celebrit, které mu vzdaly hold na sociálních sítích. Papež, který zemřel v pondělí ráno ve věku 88 let, pouhý den po Velikonoční neděli, zanechal hluboký otisk nejen v náboženském světě, ale i v srdcích lidí mimo církevní kruhy.
Letoun Boeing 737 MAX, původně určený pro čínskou leteckou společnost Xiamen Airlines, přistál v neděli zpět ve Spojených státech, konkrétně v seattleském závodě Boeing Field. Tento krok je přímým důsledkem zhoršujících se obchodních vztahů mezi USA a Čínou, které eskalovaly po rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa dramaticky zvýšit cla na čínské dovozy.
Osmé kolo populární slovenské taneční soutěže Let's Dance přineslo jeden z dosud největších šoků letošní sezony. Soutěž musela opustit herečka a zpěvačka Eva Burešová, která patřila k nejoblíbenějším a nejvýraznějším osobnostem celé show.