Konec dohadů, po 10 letech je to oficiální: Za sestřelení letu MH17 se třemi sty lidmi na palubě může Rusko

Sestřelený Boeing letu MH17 nad Ukrajinou
Sestřelený Boeing letu MH17 nad Ukrajinou, foto: Dutch Safety Board
Klára Marková 13. května 2025 15:08
Sdílej:

Organizace spojených národů rozhodla, že Ruská federace nese odpovědnost za sestřelení dopravního letadla společnosti Malaysia Airlines, letu MH17, který byl zasažen nad východní Ukrajinou v červenci 2014. Tragédie si vyžádala 298 lidských životů.

Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO), spadající pod OSN, v pondělí oficiálně rozhodla, že Rusko porušilo své závazky vyplývající z mezinárodního leteckého práva. Konkrétně pravidlo, které zakazuje použití zbraní proti civilním letadlům v letovém provozu.

Let MH17 mířil z Amsterdamu do Kuala Lumpuru a byl sestřelen ruskou raketou nad oblastí Donbasu v době, kdy v regionu probíhal konflikt mezi ukrajinskými silami a proruskými separatisty. Mezi oběťmi bylo 196 Nizozemců, 38 Australanů, 10 Britů a občané Belgie a Malajsie.

Kreml jakoukoli odpovědnost za incident dlouhodobě popírá. Přesto bylo Rusko již v roce 2022 označeno nizozemským soudem za odpovědné – konkrétně šlo o skupinu pod ruskou kontrolou, která raketu odpálila. Dva ruští občané a jeden Ukrajinec loajální Moskvě byli tehdy v nepřítomnosti odsouzeni na doživotí za vraždu. Dosud ale nebyli vydáni k výkonu trestu.

Podnět k řízení před ICAO podaly vlády Austrálie a Nizozemska. Ty nyní rozhodnutí vítají jako průlomový moment.

„Vyzýváme Rusko, aby konečně přijalo odpovědnost za tento hrozný čin násilí a odčinilo své závažné porušení mezinárodního práva,“ uvedla australská ministryně zahraničí Penny Wongová.

Podle nizozemského ministra zahraničí Caspara Veldkampa verdikt představuje „důležitý krok k dosažení pravdy, spravedlnosti a odpovědnosti“. Zároveň vyslal mezinárodnímu společenství jasný signál – státy nemohou beztrestně porušovat mezinárodní právo.

Sestřelení letu MH17 patří k nejtragičtějším incidentům civilního letectví posledních desetiletí. Verdikt ICAO posiluje mezinárodní tlak na Moskvu, která však dál popírá jakoukoli vinu. 

Témata:
Stalo se
Novinky
Ilustrační fotografie

Experti: Rusko jednoduše neumí vést války

Více než tři a půl roku od začátku tzv. „speciální vojenské operace“ překročily ruské ztráty hranici jednoho milionu. Přitom se předpokládalo, že Kyjev padne během tří dnů. A navzdory drtivé vojenské převaze Ruska se Kremlu podařilo ovládnout jen necelou pětinu Ukrajiny. Jak je možné, že země s tak obrovskou vojenskou silou je opakovaně tak neefektivní? Na to odpověděli serveru The Telegraph plukovník Hamish de Bretton-Gordon (bývalý příslušník britského tankového pluku) a vojenský historik James Holland.

Novinky
Ilustrační foto

Polsko kvůli migrantům dočasně obnoví kontroly na hranicích

Polsko oznámilo, že od 7. července obnoví dočasné kontroly na hranicích s Německem a Litvou. Podle premiéra Donalda Tuska je důvodem rostoucí napětí ohledně nelegální migrace v rámci Schengenského prostoru, kde jinak platí volný pohyb osob.

Novinky
Jižní Korea

Útok na íránský jaderný program je varováním pro Koreu. Paradoxně pro tu Jižní

Počátkem června zahájil Izrael leteckou kampaň proti íránskému jadernému programu a provedl cílené atentáty na významné vědce a vojenské činitele. Dne 22. června se k útoku přidaly i Spojené státy, které zasáhly tři íránská jaderná zařízení. Izrael útok odůvodnil tím, že Írán se nebezpečně přiblížil k výrobě jaderné zbraně.

Počasí
Ilustrační foto

Jak přežít extrémní počasí? Velký přehled tipů, jak se ochladit a chránit zdraví

Léto je v plném proudu, ale spolu s ním přicházejí i extrémní teploty, které mohou ohrozit zdraví i život. Evropa se potýká s vlnami veder, které překonávají historické rekordy. V některých oblastech Itálie a Řecka teploty překročily 40 °C a úřady varují před zvýšeným rizikem požárů i úmrtí z přehřátí. Teploty budou v následujících dnech rapidně stoupat i v Česku a v takových podmínkách už nestačí jen obyčejný větrák nebo zmrzlina – je potřeba jednat systematicky.