Polsko kvůli migrantům dočasně obnoví kontroly na hranicích

Ilustrační foto
Ilustrační foto, foto: Depositphotos
Klára Marková DNES 14:53
Sdílej:

Polsko oznámilo, že od 7. července obnoví dočasné kontroly na hranicích s Německem a Litvou. Podle premiéra Donalda Tuska je důvodem rostoucí napětí ohledně nelegální migrace v rámci Schengenského prostoru, kde jinak platí volný pohyb osob.

Tusk už v pondělí varoval, že pokud Polsko zjistí, že Německo vrací nelegální migranty zpět na jeho území, bude připraven podniknout příslušné kroky. „Na utěsnění východní hranice s Běloruskem jsme vynaložili spoustu úsilí, peněz, potu – a bohužel i krve,“ uvedl Tusk s tím, že obdobné kroky budou nutné i směrem k Litvě.

Německý kancléř Friedrich Merz kontroly na hranicích obhajuje. „Chceme samozřejmě zachovat Schengen, ale volný pohyb v něm může fungovat jen tehdy, nebude-li zneužíván k nelegální migraci a pašování lidí,“ prohlásil v Berlíně. Uvedl také, že německá a polská vláda spolu jednají o možných společných hlídkách v pohraničí.

Merz rovněž reagoval na zprávy polských médií o tom, že Německo údajně organizovaně vrací migranty zpět do Polska. Podle něj nejde o žádný „repatriační turismus“ a taková tvrzení nejsou pravdivá.

Polské opatření však není v rámci Schengenské zóny výjimkou. K 1. červenci oznámilo obnovení kontrol na vnitřních hranicích celkem 11 z 29 zemí Schengenu – včetně Rakouska, Francie, Německa, Itálie nebo Nizozemska. Například Belgie už dříve avizovala, že během léta zavede přísnější kontroly vstupu kvůli boji s nelegální migrací.

Evropská komise mezitím připomněla, že tyto kroky musejí být vždy jen dočasné a splňovat pravidla stanovená Schengenským hraničním kodexem. „Jsme v úzkém kontaktu se všemi státy, které taková opatření zavádějí nebo jimi mohou být ovlivněny,“ řekl v úterý mluvčí Komise Markus Lammert. 

Témata:
Stalo se
Novinky
Jižní Korea

Útok na íránský jaderný program je varováním pro Koreu. Paradoxně pro tu Jižní

Počátkem června zahájil Izrael leteckou kampaň proti íránskému jadernému programu a provedl cílené atentáty na významné vědce a vojenské činitele. Dne 22. června se k útoku přidaly i Spojené státy, které zasáhly tři íránská jaderná zařízení. Izrael útok odůvodnil tím, že Írán se nebezpečně přiblížil k výrobě jaderné zbraně.

Počasí
Ilustrační foto

Jak přežít extrémní počasí? Velký přehled tipů, jak se ochladit a chránit zdraví

Léto je v plném proudu, ale spolu s ním přicházejí i extrémní teploty, které mohou ohrozit zdraví i život. Evropa se potýká s vlnami veder, které překonávají historické rekordy. V některých oblastech Itálie a Řecka teploty překročily 40 °C a úřady varují před zvýšeným rizikem požárů i úmrtí z přehřátí. Teploty budou v následujících dnech rapidně stoupat i v Česku a v takových podmínkách už nestačí jen obyčejný větrák nebo zmrzlina – je potřeba jednat systematicky.

Novinky
Grafitová bomba

Čína představila novou „grafitovou bombu“ schopnou vyřadit elektrické sítě

Čína zveřejnila záběry nové zbraně označované jako „grafitová bomba“, která může způsobit kompletní výpadek elektřiny v oblasti o rozloze až 10 000 metrů čtverečních, případně vyřadit celé elektrárny. Informovala o tom 29. června televize CCTV, jejíž zprávu převzal list South China Morning Post.

Novinky
Vladimir Putin

Putin útočí nejen na Ukrajinu. Novým bojištěm je internet a v sázce je suverenita demokracií

Prezident Vladimir Putin sice v roce 2022 vtrhl na Ukrajinu s tanky, ale v roce 2024 zaútočil na Rumunsko jinými zbraněmi – dezinformacemi a manipulacemi na sociálních sítích. Tato nová forma války ohrožuje nejen jednotlivé státy, ale i samotné základy demokracie.