KLDR uspořádala bizarní soutěž ve vaření psího masa

Severní Korea
Severní Korea, foto: Depositphotos
Pavel Němec VČERA 16:09
Sdílej:

Severní Korea uspořádala soutěž ve vaření psího masa. Národní soutěž ve vaření psích pokrmů přilákala stovky kuchařů z celé země. Psí maso, tradičně považované za posilující, má v KLDR státní podporu. Přesto nejde o výlučnou specialitu Pchjongjangu – v mnoha částech Asie a Afriky zůstává psí maso běžnou součástí jídelníčku.

Severní Korea minulý týden v Pchjongjangu uspořádala národní soutěž ve vaření psího masa. Informoval o tom britský deník Daily Mail s odvoláním na tamní státní média. Agentura KCNA zveřejnila záběry kuchařů připravujících jídla ze „sladkého masa“, jak se psím pokrmům v KLDR přezdívá. Podle státní televize KCT soutěž letos přilákala dvakrát více účastníků než v předchozím roce. „Přijeli ze všech koutů země,“ uvedla stanice.

Podle jednoho z místních úředníků je polévka ze psího masa považována za „tradiční zdroj letní energie“. Jak dodal, cílem soutěže je „zvýšit kulinářskou úroveň a sdílet know-how v přípravě tohoto masa“. Konzumace psího masa je v Severní Koreji dlouhodobě státem podporována jako součást běžného jídelníčku v zemi, která čelí chronickému nedostatku potravin a rozsáhlé chudobě.

Konzumace psího masa není zdaleka omezena jen na Severní Koreu. Tento fenomén má hlubší kulturní a historické kořeny, které sahají napříč kontinenty – zejména do Asie a Afriky, kde zůstává legální a v některých regionech dokonce oblíbenou součástí jídelníčku.

V mnoha částech Asie je psí maso dodnes běžnou součástí tradiční kuchyně. Například v Číně, Vietnamu, Kambodži nebo Uzbekistánu se konzumuje především při slavnostních příležitostech nebo jako součást lidového léčitelství. V Africe je situace obdobná – psí maso je legálně dostupné a kulturně zakořeněné například v Nigérii, Kamerunu nebo Demokratické republice Kongo, kde je považováno za pochoutku i zdroj síly.

Legislativa v některých dalších státech ponechává prostor pro legální konzumaci, i když jde často o výjimečné případy nebo historické pozůstatky. Mezi tyto země patří například Brazílie, Rusko, Indie, ale také některé evropské státy, jako Německo nebo Francie – ačkoli v těchto případech jde spíše o teoretickou možnost než o běžnou praxi.

Naopak, řada zemí přistoupila k přímému zákazu konzumace psího masa – často pod tlakem ochránců zvířat a veřejnosti. Mezi státy, kde je tato praxe výslovně zakázána, patří Mexiko, Kolumbie, Argentina, Jižní Korea (kde platí přechodné období do roku 2027) nebo Filipíny.

V Evropě je konzumace psího masa obecně vnímána jako tabu a kulturně nepřijatelná. Výjimku tvořila specifická historická období – především válečné konflikty a hladomory. Například v Německu bylo v 18. století zcela běžné nahradit nedostatkové maso psím, které se tehdy ironicky označovalo jako „skopové pro blokádu“. Tato praktická, byť kontroverzní volba se znovu objevovala i během obou světových válek.

Témata:
Stalo se
Novinky
Těžba geotermální energie

Zastaví frakování devastaci počasí? Svět má na dosah svatý grál mezi obnovitelnými zdroji

Hluboko pod vyprahlou půdou státu Utah se letos na jaře roztočila vrtná souprava, která prorážela tvrdou žulu neuvěřitelnou rychlostí – zhruba 90 metrů za hodinu. Vrt, dlouhý téměř pět kilometrů, prorazil až k místům, kde teplota dosahuje 260 °C. Jenže místo hledání ropy či zemního plynu tu firma Fervo Energy míří za něčím jiným: za budoucností bez fosilních paliv.

Novinky
Donald Trump

USA odchází z UNESCO, oznámil Trump

Spojené státy pod vedením prezidenta Donalda Trumpa oznámily, že znovu vystoupí z Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). Tento krok přichází jako důsledek tří měsíce trvajícího přezkumu, který se zaměřil na ideologické směřování organizace a její postoje k Izraeli, Číně a společenským otázkám, jako je diverzita či genderová rovnost. Podle Bílého domu je současné působení UNESCO v rozporu s americkými národními zájmy a s hodnotami, které Trumpova administrativa označuje za klíčové. 

Novinky
Zřícení letu AI171 společnosti Air India

Nespí, nevychází z domu, vidí mrtvé. Jediný přeživší letecké havárie v Indii dodnes prožívá děsivé chvíle

I měsíc po tragické havárii letadla společnosti Air India, při níž zahynulo 241 lidí, je pro jediného přeživšího, čtyřicetiletého Vishwashe Kumara Rameshe, zážitek stále živý. Podle jeho příbuzného Krunala Keshaveho muž trpí nočními můrami a stále znovu prožívá okamžiky hrůzy z osudného dne.

Novinky
Chalífa Haftar

Nepřítel mého nepřítele. EU chce kvůli Rusku jednat s tyranem

Evropská unie musí být připravena obnovit jednání s libyjským vojenským vůdcem Chalífou Haftarem, přestože jej většina evropských lídrů považuje za problematického partnera. Důvodem je obava, že ruský prezident Vladimir Putin by mohl v Libyi zopakovat taktiku „zbraně migrace“, jakou už použil na východě Evropy. To v rozhovoru pro Politico uvedl eurokomisař pro migraci Magnus Brunner.