Kim Čong-un vytváří elitní zbraně proti Západu. Dělá je z už pětiletých dětí

Kim Čong-un
Kim Čong-un, foto: reprofoto YouTube
Klára Marková 7. dubna 2025 11:15
Sdílej:

Severokorejský diktátor Kim Čong-un podle nejnovějších informací cílí na ty nejmladší. Podle experta z bezpečnostní divize Googlu začíná verbovat budoucí hackery už od pěti let. Děti s nadprůměrnými výsledky v matematice a vědě jsou následně zařazovány do specializovaných škol a postupně vychovávány jako kybernetické zbraně namířené proti Západu.

Podle Michaela Barnharta z Google Threat Intelligence Group Kim provozuje propracovaný systém výběru talentů, který připomíná pyramidu. V jeho rámci se nejprve hledají nadané děti už v základních školách, které poté pokračují do elitních středních škol v Pchjongjangu.

Následuje studium na prestižních technologických univerzitách jako Kim Ir-senova univerzita nebo Kim Čchekova univerzita technologií, prozradil odborník pro server The Sun.

Po ukončení vysokoškolského studia jsou studenti vysíláni do zahraničí, nejčastěji do Číny nebo Ruska, kde získávají praktické znalosti z oblasti kybernetických útoků. Tento výcvik je pro ně vůbec první příležitostí setkat se se skutečným internetem, protože většina Severokorejců má přístup jen k vnitrostátní, cenzurované síti Kwangmyong.

Po návratu do Severní Koreje jsou „kyberbojovníci“ zařazeni do různých jednotek, kde slouží zájmům režimu. V celém procesu je však důsledně sledována jejich loajalita vůči režimu a ideologická spolehlivost. Ti nejlepší jsou navíc odměňováni – jejich rodiče mohou získat bydlení v hlavním městě, dostávají přídavky na jídlo, a během zahraničních misí jim stát vyplácí štědré příspěvky.

Defektor Kim Heung-kwang uvedl, že mnozí mladí hackeři považují svůj status za čest. I přes kontakt s vnějším světem zůstávají loajální režimu, protože mají jisté postavení, životní úroveň i příležitost cestovat, což je pro běžného Severokorejce nedosažitelné.

Tento systém začíná nést své temné plody. Severokorejská hackerská skupina známá jako Lazarus Group byla nedávno obviněna z největšího kryptoměnového útoku v historii. Podle vyšetřování se skupině podařilo ukrást 1,2 miliardy dolarů, když prolomila zabezpečení digitální peněženky a převedla její obsah na své účty.

Zástupci Googlu upozorňují, že Lazarus není jedna skupina, ale zastřešující název pro několik specializovaných jednotek, které spolu sdílejí nástroje, ale jinak fungují nezávisle. Všechny ale mají společný cíl – získávat prostředky pro přežití izolovaného a sankcionovaného režimu.

A právě tyto prostředky se podle OSN přesměrovávají na financování zbrojních programů. Už v roce 2022 vyšlo najevo, že Severní Korea získala kybernetickými útoky více než 2 miliardy dolarů, které směřovaly na vývoj jaderných a balistických zbraní.

S každou další generací dětí, které od raného věku vychovává k útokům na Západ, roste schopnost režimu ničit zevnitř finanční systémy svých protivníků. A jak upozorňují experti, Západ je na tuto dlouhodobou a důmyslnou strategii stále nedostatečně připraven. 

Stalo se