Severokorejský diktátor Kim Čong-un podle nejnovějších informací cílí na ty nejmladší. Podle experta z bezpečnostní divize Googlu začíná verbovat budoucí hackery už od pěti let. Děti s nadprůměrnými výsledky v matematice a vědě jsou následně zařazovány do specializovaných škol a postupně vychovávány jako kybernetické zbraně namířené proti Západu.
Podle Michaela Barnharta z Google Threat Intelligence Group Kim provozuje propracovaný systém výběru talentů, který připomíná pyramidu. V jeho rámci se nejprve hledají nadané děti už v základních školách, které poté pokračují do elitních středních škol v Pchjongjangu.
Následuje studium na prestižních technologických univerzitách jako Kim Ir-senova univerzita nebo Kim Čchekova univerzita technologií, prozradil odborník pro server The Sun.
Po ukončení vysokoškolského studia jsou studenti vysíláni do zahraničí, nejčastěji do Číny nebo Ruska, kde získávají praktické znalosti z oblasti kybernetických útoků. Tento výcvik je pro ně vůbec první příležitostí setkat se se skutečným internetem, protože většina Severokorejců má přístup jen k vnitrostátní, cenzurované síti Kwangmyong.
Po návratu do Severní Koreje jsou „kyberbojovníci“ zařazeni do různých jednotek, kde slouží zájmům režimu. V celém procesu je však důsledně sledována jejich loajalita vůči režimu a ideologická spolehlivost. Ti nejlepší jsou navíc odměňováni – jejich rodiče mohou získat bydlení v hlavním městě, dostávají přídavky na jídlo, a během zahraničních misí jim stát vyplácí štědré příspěvky.
Defektor Kim Heung-kwang uvedl, že mnozí mladí hackeři považují svůj status za čest. I přes kontakt s vnějším světem zůstávají loajální režimu, protože mají jisté postavení, životní úroveň i příležitost cestovat, což je pro běžného Severokorejce nedosažitelné.
Tento systém začíná nést své temné plody. Severokorejská hackerská skupina známá jako Lazarus Group byla nedávno obviněna z největšího kryptoměnového útoku v historii. Podle vyšetřování se skupině podařilo ukrást 1,2 miliardy dolarů, když prolomila zabezpečení digitální peněženky a převedla její obsah na své účty.
Zástupci Googlu upozorňují, že Lazarus není jedna skupina, ale zastřešující název pro několik specializovaných jednotek, které spolu sdílejí nástroje, ale jinak fungují nezávisle. Všechny ale mají společný cíl – získávat prostředky pro přežití izolovaného a sankcionovaného režimu.
A právě tyto prostředky se podle OSN přesměrovávají na financování zbrojních programů. Už v roce 2022 vyšlo najevo, že Severní Korea získala kybernetickými útoky více než 2 miliardy dolarů, které směřovaly na vývoj jaderných a balistických zbraní.
S každou další generací dětí, které od raného věku vychovává k útokům na Západ, roste schopnost režimu ničit zevnitř finanční systémy svých protivníků. A jak upozorňují experti, Západ je na tuto dlouhodobou a důmyslnou strategii stále nedostatečně připraven.
Jiří Krampol měl v pátek přijímat gratulace k 87. narozeninám, ale nakonec především pořádně vyděsil své příznivce. Skončil totiž opět v nemocnici, takže narozeninová přání pevného zdraví byla opravdu namístě. Nyní se naštěstí sám ozval, aby uklidnil situaci.
Rusko se může spolehnout na bezpodmínečnou podporu Severní Koreji ve válce na Ukrajině, řekl diktátor Kim Čong-un ruskému ministrovi zahraničí Sergeji Lavrovovi. Šéf ruské diplomacie se nachází na návštěvě v KLDR.
Agáta Hanychová si letos nechala ujít celý karlovarský filmový festival, kde se jinak schází celá česká šoubyznysová smetánka. Podruhé za sebou vyrazila s manželem Mirkem Dopitou na Bali. Nyní už se ale opravdu těší domů. Proč?
Počasí v Česku, tedy především na Moravě a ve Slezsku, si žádá vydání dvou varování. Od nedělní 13. hodiny vstoupí v platnost výstraha před silnými bouřkami. Pro pondělní odpoledne varují meteorologové před vysokými teplotami.
Unijním úředníkům pokazil tento červencový víkend americký prezident Donald Trump, když oznámil, že od srpna uvalí třicetiprocentní clo na dovezené zboží z Evropské unie. V Bruselu se dnes narychlo sejdou velvyslanci členských zemí. Unijní diplomaté každopádně stále věří, že je možná dohoda s Američany.
Poprvé bez manžela po svém boku dorazila Andrea Bartošková v sobotu na slavnostní zakončení karlovarského filmového festivalu. Doprovod ale měla více než na úrovni. Společnost jí totiž dělal prezident Petr Pavel, který navštívil závěr 59. ročníku filmové přehlídky.
První polovina probíhajícího víkendu byla na řadě míst propršená. Třetí červencový víkend by snad mohl přinést lepší počasí. Naznačuje to předběžná předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Po šéfce Evropské komise Ursule von der Leyenové přišly i první reakce českých politiků na záměr amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalit od srpna třicetiprocentní clo na zboží z Evropské unie, tedy i z Česka. Podle ministra průmyslu Lukáše Vlčka (STAN) je Unie připravena hájit vlastní zájmy.
59. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary je minulostí. Nejvyšší cenu, tedy Křišťálový glóbus, po osmi letech opět obdržel domácí zástupce. Uspěl totiž česko-slovenský dokument Raději zešílet v divočině slovenského dokumentaristy Mira Rema.
Snad jen Jiří Bartoška byl větší tváří karlovarského festivalu než Marek Eben. Právě slavný moderátor se letos opakovaně chopil slova, aby hereckého kolegu připomněl. Organizátorům sice složil poklonu, ale přiznal, že bez Bartošky to není úplně ono.
Evropská unie chce s Washingtonem nadále jednat o obchodní dohodě. Pokud Spojené státy od srpna opravdu uvalí třicetiprocentní clo na dovoz zboží z unijního trhu, Brusel je podle Ursuly von der Leyenové připraven chránit zájmy členských zemí a přijít s protiopatřeními.
Asi všichni jsme se domnívali, že Dara Rolins bude mít radost z návratu Pavla Nedvěda do Česka. Teď už je to ale úplně jasné. Slovenská zpěvačka poskytla důkaz v podobě všeříkající fotografie ze svého domova.