Existovala biblická zahrada Eden? Ano, ale úplně jinde, než si myslíme, ukázala nová studie

Ilustrační foto
Ilustrační foto, foto: Pixabay
Klára Marková 10. dubna 2025 20:47
Sdílej:

Zapomeňte na Irák — ráj Adama a Evy mohl podle nové odvážné teorie ležet uprostřed egyptských pyramid. Po staletí uznávaná domněnka, že se biblický Eden nacházel v Mezopotámii, dostává trhliny.

Počítačový inženýr Konstantin Borisov zveřejnil v odborném časopise Archaeological Discovery studii, která tvrdí, že skutečná Rajská zahrada mohla vyrůst na egyptské půdě – konkrétně v okolí Velké pyramidy v Gíze, která by mohla být poslední dochovanou památkou biblického ráje.

Bible popisuje řeku vytékající z Edenu, která se dělila do čtyř větví – Gíchon, Pišón, Tigris a Eufrat. Dosavadní teorie tyto řeky spojovala s oblastí dnešního Iráku. Borisov ale tvrdí, že starověké prameny mohou odpovídat jiným řekám: Nilu (Gíchon), Eufratu, Tigridu a Indu (Pišón).

„Mapa z období kolem roku 500 př. n. l. jasně ukazuje čtyři řeky vycházející z oceánu zvaného Oceanus – Nil, Tigris, Eufrat a Indus,“ uvádí Borisov ve své práci.

Vědec zašel ještě dál a tvrdí, že posvátný Strom života mohl stát přímo u pyramidy. Její vnitřní struktura podle něj připomíná tvar stromu – konkrétně větvení nabitých částic, které simulace z roku 2012 ukázaly jako fialovo-zelené světelné jevy ve vrcholové části monumentu.

„Částice vytvářejí paralelní větve vycházející z centrální osy – jako by šlo o strom,“ píše Borisov. „A jejich záření při interakci s atomy dusíku a kyslíku vytváří efekty podobné zářícímu stromu života.“

Pět větví v simulaci prý odpovídá pěti vrstvám nad tzv. Královou komorou uvnitř pyramidy.

Aby podpořil svou teorii, Borisov analyzoval i starověké texty a středověké mapy, včetně slavné Hereford Mappa Mundi ze 13. století, která zobrazuje kulatou Zemi obklopenou mytickou řekou Oceanus, s Rájem umístěným na jejím okraji.

Podporu našel i u římského historika Josepha Flavia, který ve svém díle Židovské starožitnosti zmiňuje, že Gíchon je „řeka protékající Egyptem“ — což by odpovídalo Nilu. Pišón prý teče do Indie, a Eufrat s Tigridem směřují k Rudému moři.

„Veškeré biblické řeky už byly identifikovány,“ tvrdí Borisov. „Teď už jen musíme přesně určit tok Oceanusu.“

Pokud má pravdu, Velká pyramida v Gíze by nebyla jen zázrakem starověkého světa — ale zároveň poslední dochovanou památkou ztraceného ráje. 

Témata:
Stalo se
Novinky
Ilustrační fotografie

Experti: Rusko jednoduše neumí vést války

Více než tři a půl roku od začátku tzv. „speciální vojenské operace“ překročily ruské ztráty hranici jednoho milionu. Přitom se předpokládalo, že Kyjev padne během tří dnů. A navzdory drtivé vojenské převaze Ruska se Kremlu podařilo ovládnout jen necelou pětinu Ukrajiny. Jak je možné, že země s tak obrovskou vojenskou silou je opakovaně tak neefektivní? Na to odpověděli serveru The Telegraph plukovník Hamish de Bretton-Gordon (bývalý příslušník britského tankového pluku) a vojenský historik James Holland.

Novinky
Ilustrační foto

Polsko kvůli migrantům dočasně obnoví kontroly na hranicích

Polsko oznámilo, že od 7. července obnoví dočasné kontroly na hranicích s Německem a Litvou. Podle premiéra Donalda Tuska je důvodem rostoucí napětí ohledně nelegální migrace v rámci Schengenského prostoru, kde jinak platí volný pohyb osob.

Novinky
Jižní Korea

Útok na íránský jaderný program je varováním pro Koreu. Paradoxně pro tu Jižní

Počátkem června zahájil Izrael leteckou kampaň proti íránskému jadernému programu a provedl cílené atentáty na významné vědce a vojenské činitele. Dne 22. června se k útoku přidaly i Spojené státy, které zasáhly tři íránská jaderná zařízení. Izrael útok odůvodnil tím, že Írán se nebezpečně přiblížil k výrobě jaderné zbraně.

Počasí
Ilustrační foto

Jak přežít extrémní počasí? Velký přehled tipů, jak se ochladit a chránit zdraví

Léto je v plném proudu, ale spolu s ním přicházejí i extrémní teploty, které mohou ohrozit zdraví i život. Evropa se potýká s vlnami veder, které překonávají historické rekordy. V některých oblastech Itálie a Řecka teploty překročily 40 °C a úřady varují před zvýšeným rizikem požárů i úmrtí z přehřátí. Teploty budou v následujících dnech rapidně stoupat i v Česku a v takových podmínkách už nestačí jen obyčejný větrák nebo zmrzlina – je potřeba jednat systematicky.