Zapomeňte na Irák — ráj Adama a Evy mohl podle nové odvážné teorie ležet uprostřed egyptských pyramid. Po staletí uznávaná domněnka, že se biblický Eden nacházel v Mezopotámii, dostává trhliny.
Počítačový inženýr Konstantin Borisov zveřejnil v odborném časopise Archaeological Discovery studii, která tvrdí, že skutečná Rajská zahrada mohla vyrůst na egyptské půdě – konkrétně v okolí Velké pyramidy v Gíze, která by mohla být poslední dochovanou památkou biblického ráje.
Bible popisuje řeku vytékající z Edenu, která se dělila do čtyř větví – Gíchon, Pišón, Tigris a Eufrat. Dosavadní teorie tyto řeky spojovala s oblastí dnešního Iráku. Borisov ale tvrdí, že starověké prameny mohou odpovídat jiným řekám: Nilu (Gíchon), Eufratu, Tigridu a Indu (Pišón).
„Mapa z období kolem roku 500 př. n. l. jasně ukazuje čtyři řeky vycházející z oceánu zvaného Oceanus – Nil, Tigris, Eufrat a Indus,“ uvádí Borisov ve své práci.
Vědec zašel ještě dál a tvrdí, že posvátný Strom života mohl stát přímo u pyramidy. Její vnitřní struktura podle něj připomíná tvar stromu – konkrétně větvení nabitých částic, které simulace z roku 2012 ukázaly jako fialovo-zelené světelné jevy ve vrcholové části monumentu.
„Částice vytvářejí paralelní větve vycházející z centrální osy – jako by šlo o strom,“ píše Borisov. „A jejich záření při interakci s atomy dusíku a kyslíku vytváří efekty podobné zářícímu stromu života.“
Pět větví v simulaci prý odpovídá pěti vrstvám nad tzv. Královou komorou uvnitř pyramidy.
Aby podpořil svou teorii, Borisov analyzoval i starověké texty a středověké mapy, včetně slavné Hereford Mappa Mundi ze 13. století, která zobrazuje kulatou Zemi obklopenou mytickou řekou Oceanus, s Rájem umístěným na jejím okraji.
Podporu našel i u římského historika Josepha Flavia, který ve svém díle Židovské starožitnosti zmiňuje, že Gíchon je „řeka protékající Egyptem“ — což by odpovídalo Nilu. Pišón prý teče do Indie, a Eufrat s Tigridem směřují k Rudému moři.
„Veškeré biblické řeky už byly identifikovány,“ tvrdí Borisov. „Teď už jen musíme přesně určit tok Oceanusu.“
Pokud má pravdu, Velká pyramida v Gíze by nebyla jen zázrakem starověkého světa — ale zároveň poslední dochovanou památkou ztraceného ráje.
Nepříjemná situace potkala v týdnu populární kapelu J.A.R. a zejména jejího zpěváka Dana Bártu. Hudebníci museli odložit dva pražské koncerty, protože Bárta přišel k velmi nepříjemnému zranění. Co se mu stalo?
Česko má za sebou první ze dvou letošních velkých důchodových změn. Potvrdila to Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ), která od dubna vyplácí všechny důchody v první polovině kalendářního měsíce.
Největší událostí týdne bylo úterní rozloučení s Annou Slováčkovou, která do první dubnové neděle statečně bojovala se zákeřnou rakovinou. Smuteční obřad probíhal za zavřenými dveřmi. Jaký byl očima Marty Jandové?
Americký prezident Donald Trump může ukončit snahy o dosažení míru na Ukrajině, pokud se během následujících dní ukáže, že konflikt mezi Kyjevem a Moskvou není možné ukončit. Řekl to americký ministr zahraničí Marco Rubio.
Dva dubnové dny s letními teplotami jsou minulostí, v pátek pozorujeme výraznou změnu počasí v Česku. Na většině území prší a s deštěm se na zem snáší prach ze Sahary, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Baby boom v českém šoubyznyse pokračuje. Nejradostnější možnou novinkou se ve čtvrtek pochlubila oblíbená herečka Veronika Khek Kubařová. S manželem se po deseti letech od svatby těší na miminko!
Nejvyšší soud Spojeného království ve středu učinil historické rozhodnutí, když jednomyslně stanovil, že pojmy „žena“ a „pohlaví“ podle britského zákona o rovnosti z roku 2010 znamenají výhradně biologickou ženu a biologické pohlaví. Rozsudek okamžitě vyvolal silné reakce napříč společností a znamená zásadní vítězství pro tzv. genderkritické feministky, zatímco představuje těžkou ránu pro aktivisty bojující za práva transgender osob.
Hokejové finále extraligy začalo dramatem – Pardubice sahaly po vítězství, ale Kometa Brno v závěru srovnala a v prodloužení urvala výhru 2:1. Zápas rozhodl po více než dvaceti duelech bez gólu obránce Holland. Série pokračuje v pátek znovu v Pardubicích.
Společnost Google čelí zásadnímu právnímu neúspěchu. Americká federální soudkyně Leonie Brinkemaová ve čtvrtek rozhodla, že technologický gigant porušil antimonopolní zákony, když úmyslně získal a udržoval monopolní postavení na dvou klíčových trzích s technologiemi pro online reklamu. Toto rozhodnutí vyrazilo dech jak Googlu, tak i provozovatelům webových stránek, které reklamy této společnosti používají, neboť může připravit půdu pro rozdělení reklamního impéria Googlu.
Pondělní vesmírná mise společnosti Blue Origin, která vynesla do vesmíru šestici žen, včetně několika známých osobností, se zpočátku zdála jako přelomový moment v historii komerčního cestování mimo Zemi. Vzápětí se však stala terčem tvrdé kritiky.
Počítačová tomografie, známá jako CT vyšetření, je dnes nedílnou součástí moderní medicíny. Umožňuje lékařům nahlédnout do lidského těla s nebývalou přesností a rychlostí. Je využívána při diagnostice rakoviny, cévních mozkových příhod nebo vnitřních poranění a mnohdy rozhoduje o životě a smrti. Nová americká studie však přináší varování: prudce rostoucí počet CT vyšetření by mohl vést k tisícům případů rakoviny navíc.
Po tragické středě, která si na českých silnicích vyžádala hned sedm obětí, přinesl čtvrtek další čtyři úmrtí. K nejnovější nehodě došlo v obci Kolaje na Nymbursku, kde osobní automobil srazil několik osob stojících u odstaveného vozu. Další tragická havárie se odehrála na Orlickoústecku, kde mladý řidič společně se spolujezdcem zahynul po nárazu do stromu.