Herečka Veronika Arichteva se v těchto dnech vyrovnává s bolestivou ztrátou – zemřel její milovaný otec, významný a respektovaný muž, který byl nejen nedílnou součástí jejího života, ale i pevnou oporou celé rodiny a osobností českého filmového prostředí. Veřejnosti se herečka svěřila s hlubokým zármutkem prostřednictvím emotivního příspěvku. „Náš rodinný strom přišel o jednu silnou větev,“ napsala.
Ve svém vyznání Arichteva popsala otce jako výjimečného muže, který zanechal nesmazatelnou stopu nejen v rodině, ale i v srdcích těch, kteří ho znali a spolupracovali s ním. „Byl to úžasný syn, bratranec, švagr, tchán, partner, hodně let i manžel. Taky to byl nejhodnější děda, který svoje vnoučata miloval tak, že je nechal dělat bugr na chalupě, až omítka padala,“ sdílela dojemně herečka.
Zvláštní místo v jejích vzpomínkách patří vztahu dědečka s jejím čtyřletým synem Lukou, kterého má s režisérem Biserem Arichtevem. Otec Veroniky Arichtevy podle ní byl pro chlapce milujícím, trpělivým a veselým dědou, jehož přítomnost rodině přinášela radost a jistotu.
„Pro nás se ségrou to byl hlavně nejlepší táta na světě, který nám toho předal do života fakt moc,“ dodala Arichteva s úctou a láskou. Její slova okamžitě vyvolala silnou odezvu a vlnu soustrasti od fanoušků, přátel i kolegů z umělecké branže.
Na zesnulého vzpomínají i významné osobnosti českého filmu a divadla. „Odešel slušný člověk,“ uvedla pro Blesk dlouholetá spolupracovnice režiséra Jiřího Menzela, Míla Řádová. Připomněla, že se podílel například na snímcích Vesničko má středisková nebo Donšajni. „Těch dalších filmů byly desítky. Věřím, že všichni, kteří s ním mohli pracovat, si na něj v dobrém vzpomenou,“ dodala.
Smutek neskrýval ani herec a režisér Milan Šteindler, který napsal: „S Pavlem jsem pracoval. Je mi to moc líto.“ K němu se přidal principál Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský, jenž zesnulého označil za „skvělého producenta“.
Přestože se otec Veroniky Arichtevy pohyboval mimo světla reflektorů, jeho vliv byl nepřehlédnutelný. Svým přístupem a profesionalitou zanechal výraznou stopu v české kinematografii a stal se vzorem pokory, lidskosti a opravdových hodnot, které si nesl po celý život.
Administrativa prezidenta Donalda Trumpa opět čelí tvrdé kritice vědecké komunity poté, co v návrhu federálního rozpočtu navrhla ukončení provozu slavné observatoře Mauna Loa na Havaji. Právě zde vědci od roku 1958 měří koncentraci oxidu uhličitého v atmosféře – čímž vznikl takzvaný Keelingův graf, považovaný za jeden z nejvýznamnějších důkazů o lidském vlivu na změnu klimatu.
Více než tři a půl roku od začátku tzv. „speciální vojenské operace“ překročily ruské ztráty hranici jednoho milionu. Přitom se předpokládalo, že Kyjev padne během tří dnů. A navzdory drtivé vojenské převaze Ruska se Kremlu podařilo ovládnout jen necelou pětinu Ukrajiny. Jak je možné, že země s tak obrovskou vojenskou silou je opakovaně tak neefektivní? Na to odpověděli serveru The Telegraph plukovník Hamish de Bretton-Gordon (bývalý příslušník britského tankového pluku) a vojenský historik James Holland.
Polsko oznámilo, že od 7. července obnoví dočasné kontroly na hranicích s Německem a Litvou. Podle premiéra Donalda Tuska je důvodem rostoucí napětí ohledně nelegální migrace v rámci Schengenského prostoru, kde jinak platí volný pohyb osob.
Počátkem června zahájil Izrael leteckou kampaň proti íránskému jadernému programu a provedl cílené atentáty na významné vědce a vojenské činitele. Dne 22. června se k útoku přidaly i Spojené státy, které zasáhly tři íránská jaderná zařízení. Izrael útok odůvodnil tím, že Írán se nebezpečně přiblížil k výrobě jaderné zbraně.
Léto je v plném proudu, ale spolu s ním přicházejí i extrémní teploty, které mohou ohrozit zdraví i život. Evropa se potýká s vlnami veder, které překonávají historické rekordy. V některých oblastech Itálie a Řecka teploty překročily 40 °C a úřady varují před zvýšeným rizikem požárů i úmrtí z přehřátí. Teploty budou v následujících dnech rapidně stoupat i v Česku a v takových podmínkách už nestačí jen obyčejný větrák nebo zmrzlina – je potřeba jednat systematicky.
Čína zveřejnila záběry nové zbraně označované jako „grafitová bomba“, která může způsobit kompletní výpadek elektřiny v oblasti o rozloze až 10 000 metrů čtverečních, případně vyřadit celé elektrárny. Informovala o tom 29. června televize CCTV, jejíž zprávu převzal list South China Morning Post.
Prezident Vladimir Putin sice v roce 2022 vtrhl na Ukrajinu s tanky, ale v roce 2024 zaútočil na Rumunsko jinými zbraněmi – dezinformacemi a manipulacemi na sociálních sítích. Tato nová forma války ohrožuje nejen jednotlivé státy, ale i samotné základy demokracie.
Veřejné i soukromé plavecké bazény jsou v létě oblíbeným místem pro relaxaci i sport, přesto mohou být zdrojem zdravotních rizik, pokud nejsou správně udržovány. Ačkoliv plavání má mnoho přínosů – je šetrné k pohybovému aparátu, posiluje celé tělo i srdce – voda v bazénech může ukrývat více, než by si kdo přál. Paraziti, bakterie, viry i chemické látky mohou být neviditelnými "spoluplavci".
Mezivládní panel pro změnu klimatu (IPCC), nejdůležitější světový vědecký orgán zabývající se klimatickou změnou, čelí vnitřnímu napětí a ostré kritice. Důvodem je nominace dlouholetého zaměstnance saúdskoarabské ropné společnosti Aramco na jednu z klíčových pozic ve vznikající vědecké zprávě a současné oslabování americké účasti pod vedením prezidenta Donalda Trumpa.
Evropu zasáhla ničivá vlna veder, která podle expertů může mít fatální následky. V následujících dnech by mohla připravit o život až 4 500 lidí. Teploty přesahující 40 stupňů Celsia lámou rekordy a znepokojují klimatology i zdravotníky, kteří volají po urychlených opatřeních na ochranu veřejnosti.
Veganství je v některých částech světa na vzestupu. Zatímco celosvětová data jsou omezená, odhady z roku 2018 uváděly, že přibližně 3 % světové populace se hlásí k veganství. V USA podle průzkumu Gallup z roku 2023 dodržuje veganskou stravu zhruba 1 % obyvatel. Ve Velké Británii pak podle údajů Vegan Society žije přibližně 3 % populace na rostlinné stravě, což odpovídá asi dvěma milionům lidí.
Americký miliardář Elon Musk v pondělí ostře zaútočil na zákonodárce, kteří podporují rozpočtový návrh prezidenta Donalda Trumpa, přezdívaný „jeden velký nádherný zákon“. Tento návrh by podle rozpočtového úřadu Kongresu zvýšil deficit USA o téměř 3,3 bilionu dolarů během příští dekády. Musk, který dříve patřil k blízkým spojencům prezidenta, se nyní ostře vymezil nejen vůči zákonu samotnému, ale i vůči těm, kteří jej podporují.