Náhradou za nekompromisního porotce v populární kuchařské reality show Hell's Kitchen se stane jiný renomovaný kuchař, Kašpárek už nebude dál součástí pořadu.
Michelinský šéfkuchař Radek Kašpárek, spolumajitel renomované restaurace Field, se nachází v těžkém období svého osobního života. Po tom, co jeho manželka prodělala mozkový infarkt a on jí v poslední chvíli zachránil život, následovaly další operace a složitá hospitalizace. Ačkoliv jejich vztah prošel těžkými zkouškami, pár tvrdí, že si od sebe potřebují dát pauzu, přičemž se spekuluje i o možném rozvodu.
Tato osobní krize se bohužel odráží i na jeho profesním životě. Kašpárek, který byl známý svou tvrdou prací a nasazením, se rozhodl ukončit svou účast v populární kuchařské show Hell's Kitchen, kde dosud působil jako jeden z hlavních porotců. „Momentálně chci svůj čas věnovat především svým dětem. Ty jsou, a vždy byly, pro mě absolutní prioritou,“ uvedl Kašpárek na svém Instagramu.
„Cítím v tomhle ohledu určitý dluh, který vznikl hlavně mým extrémním pracovním vytížením. Potřebuju si také vyčistit hlavu, než se pustím do dalšího velkého projektu, a proto jsem požádal TV Nova o uvolnění z připravované sezony Hell’s Kitchen. Věřím, že kolega Honza Punčochář se své nové role ujme s energií sobě vlastní, a přeji jemu i celému skvělému týmu Hell’s Kitchen mnoho úspěchů,“ dodal Kašpárek.
Jeho odchod z pořadu však není tak jednoznačný, jak se na první pohled zdá. Podle informací deníku Expres se totiž na Nově spekuluje, že Kašpárkovi byl odchod „doporučen shora“. Oficiálně se tvrdí, že šéfkuchař o odchodu rozhodl sám, ale podle informátorů měl být tento krok výsledkem konfliktů během natáčení a přetíženého pracovního tempa. „Odchod mu byl důrazně doporučen. Na Nově se k němu ale zachovali fér a udělali to, jakože na vlastní žádost,“ cituje Expres svůj zdroj.
Jan Punčochář, který má nyní převzít Kašpárkovo místo, se na tuto novou výzvu dívá s respektem. „Bude výzvou skočit do rozjetého a dobře fungujícího vlaku, kterému se má ovšem změnit strojvůdce. Když mě TV Nova oslovila s tím, že Radek potřebuje na chvíli uvolnit, cítil jsem velký respekt, jelikož loňská série Hell’s Kitchen byla za mě skvělá a nenapadal mě nikdo, kdo by show vedl lépe než on,“ řekl Punčochář.
Tato změna, i když byla oficiálně podána jako dobrovolný krok Kašpárka, vyvolala v médiích a u fanoušků velkou diskuzi. Mnozí se totiž domnívají, že skutečnou příčinou jeho odchodu byly nejen osobní problémy, ale i napjatá atmosféra na natáčení, kde se vyskytovaly konflikty a neshody.
Kašpárek přitom nikdy nepatřil k těm, kdo by si stěžoval na pracovní zátěž, a jeho profesionalita byla vždy oceňována. Teď se ale ukazuje, že ani silný charakter nemůže vydržet bez odpočinku, když život přináší tak silné osobní zátěže.
„Jsou rádi, že je pryč. Nakonec se dohodli, ale první impuls šel od Novy. Byly tam konflikty i během natáčení. Radek asi také bude rád, že si odpočine. Nejde jen o to, že se mu hroutí osobní život, ale také si toho nabral strašně moc a potřebuje ubrat,“ řekl zdroj blízký televizi.
Ačkoliv Kašpárek tvrdí, že si potřebuje odpočinout a soustředit se na rodinu, jeho odchod z Hell’s Kitchen naznačuje, že pro šéfkuchaře je momentálně důležitější než cokoli jiného klid a stabilita ve svém osobním životě.
Červenec je od půlnoci v plném proudu a meteorologové už vidí až téměř do konce sedmého kalendářního měsíce. Podle nejnovějšího výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se po aktuální tropické epizodě vrátí počasí k tomu, co je pro tuto roční dobu nejobvyklejší.
Hned první červencový den má svého slavného oslavence, který navíc letos slaví kulatiny. Karlosi Vémolovi je právě dnes 40 let. Nejlepší dárek si zřejmě nadělil sám na červnovém turnaji Oktagonu, kde definitivně porazil úhlavního rivala Attilu Végha. Nakonec ho ale potěšilo i něco, co je hmotné.
Červenec, který právě dnes začal, v sobě skrývá dva státní svátky. Na řadu přijdou již tento týden, konkrétně o víkendu. I proto si lidé nejsou jistí, zdali budou otevřené větší obchody. Česká obchodní inspekce (ČOI) potvrdila, že lidé si bez problémů nakoupí.
Na summitu NATO v Haagu se podařilo dosáhnout něčeho, co bylo ještě před pár lety nemyslitelné: prezident Donald Trump odjel s pocitem spokojenosti a chválil alianci, kterou dříve opakovaně kritizoval jako „zastaralou“ a „nefér“. Jak se to stalo? Podle evropských diplomatů za to může především dobře promyšlená strategie lichotek, ústupků a důrazu na „dobré vibrace“ místo obtížných jednání o konkrétních závazcích.
Administrativa prezidenta Donalda Trumpa opět čelí tvrdé kritice vědecké komunity poté, co v návrhu federálního rozpočtu navrhla ukončení provozu slavné observatoře Mauna Loa na Havaji. Právě zde vědci od roku 1958 měří koncentraci oxidu uhličitého v atmosféře – čímž vznikl takzvaný Keelingův graf, považovaný za jeden z nejvýznamnějších důkazů o lidském vlivu na změnu klimatu.
Více než tři a půl roku od začátku tzv. „speciální vojenské operace“ překročily ruské ztráty hranici jednoho milionu. Přitom se předpokládalo, že Kyjev padne během tří dnů. A navzdory drtivé vojenské převaze Ruska se Kremlu podařilo ovládnout jen necelou pětinu Ukrajiny. Jak je možné, že země s tak obrovskou vojenskou silou je opakovaně tak neefektivní? Na to odpověděli serveru The Telegraph plukovník Hamish de Bretton-Gordon (bývalý příslušník britského tankového pluku) a vojenský historik James Holland.
Polsko oznámilo, že od 7. července obnoví dočasné kontroly na hranicích s Německem a Litvou. Podle premiéra Donalda Tuska je důvodem rostoucí napětí ohledně nelegální migrace v rámci Schengenského prostoru, kde jinak platí volný pohyb osob.
Počátkem června zahájil Izrael leteckou kampaň proti íránskému jadernému programu a provedl cílené atentáty na významné vědce a vojenské činitele. Dne 22. června se k útoku přidaly i Spojené státy, které zasáhly tři íránská jaderná zařízení. Izrael útok odůvodnil tím, že Írán se nebezpečně přiblížil k výrobě jaderné zbraně.
Léto je v plném proudu, ale spolu s ním přicházejí i extrémní teploty, které mohou ohrozit zdraví i život. Evropa se potýká s vlnami veder, které překonávají historické rekordy. V některých oblastech Itálie a Řecka teploty překročily 40 °C a úřady varují před zvýšeným rizikem požárů i úmrtí z přehřátí. Teploty budou v následujících dnech rapidně stoupat i v Česku a v takových podmínkách už nestačí jen obyčejný větrák nebo zmrzlina – je potřeba jednat systematicky.
Čína zveřejnila záběry nové zbraně označované jako „grafitová bomba“, která může způsobit kompletní výpadek elektřiny v oblasti o rozloze až 10 000 metrů čtverečních, případně vyřadit celé elektrárny. Informovala o tom 29. června televize CCTV, jejíž zprávu převzal list South China Morning Post.
Prezident Vladimir Putin sice v roce 2022 vtrhl na Ukrajinu s tanky, ale v roce 2024 zaútočil na Rumunsko jinými zbraněmi – dezinformacemi a manipulacemi na sociálních sítích. Tato nová forma války ohrožuje nejen jednotlivé státy, ale i samotné základy demokracie.
Veřejné i soukromé plavecké bazény jsou v létě oblíbeným místem pro relaxaci i sport, přesto mohou být zdrojem zdravotních rizik, pokud nejsou správně udržovány. Ačkoliv plavání má mnoho přínosů – je šetrné k pohybovému aparátu, posiluje celé tělo i srdce – voda v bazénech může ukrývat více, než by si kdo přál. Paraziti, bakterie, viry i chemické látky mohou být neviditelnými "spoluplavci".