Napětí mezi princem Harrym a zbytkem královské rodiny eskalovalo na novou úroveň. Po prohraném soudním sporu o obnovení své státem hrazené bezpečnostní ochrany vystoupil vévoda ze Sussexu v ostrém televizním rozhovoru, kde veřejně obvinil krále Karla III. z ignorace a nepřímé odpovědnosti za jeho bezpečnostní situaci. Buckinghamský palác poprvé prolomil mlčení – a odpověď byla chladná a jednoznačná.
„Všechny tyto otázky byly opakovaně a důkladně přezkoumány soudy, které pokaždé dospěly ke stejnému závěru,“ uvedl palác v krátkém prohlášení, které přišlo bezprostředně po odvysílání Harryho rozhovoru na stanici BBC. Jde o jasný signál, že monarchie už nehodlá dále ustupovat či reagovat na vévodovy výpady a snahy o veřejný nátlak.
Harry přitom v interview nešetřil silnými výroky. Přiznal, že jeho otec s ním odmítá komunikovat kvůli probíhajícímu sporu o ochranu. „On se mnou nemluví kvůli téhle bezpečnostní záležitosti. Přitom by to mohl celé vyřešit jediným krokem – tím, že by ustoupil z rozhodovacího tělesa a nechal jednat odborníky. Ale já ho nežádal, aby zasahoval,“ řekl.
Vévodovo odvolání proti rozhodnutí britského ministerstva vnitra, které mu v roce 2020 po odchodu z královských povinností odebralo státem hrazenou ochranu, bylo tento týden zamítnuto. Harry tak nejenže přišel o šanci na obnovení ochrany, ale navíc čelí právním nákladům přesahujícím 1,5 milionu liber. Tvrdí, že to znamená, že nemůže bezpečně přivést svou rodinu zpět do Británie. „Můj život byl devalvován z nejvyšší hodnoty na nejnižší přes noc,“ prohlásil.
Výroky o bezpečí šly však ještě dál. „Jestli se něco stane mně, mé ženě nebo mým dětem – podívejte se, kde leží odpovědnost,“ varoval s odkazem na britské úřady a členy rodiny. V rozhovoru také připustil, že si není jistý, kolik času jeho otec ještě má. „Nevím, jak dlouho tu ještě bude,“ řekl s odkazem na zdravotní stav krále Karla III., který se léčí s rakovinou.
Přestože Harry mluví o odpuštění a naději na smíření, zároveň otevřeně tvrdí, že jeho vztahy s rodinou jsou vážně poškozené. „Někteří členové rodiny mi možná nikdy neodpustí, že jsem napsal knihu,“ řekl s odkazem na svou autobiografii Spare, v níž nevybíravě popisuje zákulisí monarchie. Podle jeho slov existuje příliš mnoho rozporů a bolestivých momentů, aby se vše vrátilo do starých kolejí.
Zároveň si ale posteskl, že se mu stýská po rodné zemi a že ho bolí, že ji nemůže ukázat svým dětem. „Je smutné, že je nemohu vzít do místa, kde jsem vyrostl. Ale nemohu je vystavit nebezpečí.“
Harry rovněž uvedl, že se obrátil i na britského premiéra s prosbou o pomoc – neúspěšně. Celou právní záležitost pak popsal jako „klasickou ukázku intrik establishmentu“. Soudní verdikt podle něj pouze potvrdil, že člen královské rodiny, který se pokusí vystoupit z kruhu kontroly, ztrácí právo na základní bezpečí.
Napětí mezi vévodou ze Sussexu a monarchií tak nadále sílí. Přestože Harry deklaruje, že chce usmíření, styl a obsah jeho výpovědí signalizují, že k tomu povede ještě dlouhá a trnitá cesta – pokud k tomu vůbec někdy dojde.
Červenec je od půlnoci v plném proudu a meteorologové už vidí až téměř do konce sedmého kalendářního měsíce. Podle nejnovějšího výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se po aktuální tropické epizodě vrátí počasí k tomu, co je pro tuto roční dobu nejobvyklejší.
Hned první červencový den má svého slavného oslavence, který navíc letos slaví kulatiny. Karlosi Vémolovi je právě dnes 40 let. Nejlepší dárek si zřejmě nadělil sám na červnovém turnaji Oktagonu, kde definitivně porazil úhlavního rivala Attilu Végha. Nakonec ho ale potěšilo i něco, co je hmotné.
Červenec, který právě dnes začal, v sobě skrývá dva státní svátky. Na řadu přijdou již tento týden, konkrétně o víkendu. I proto si lidé nejsou jistí, zdali budou otevřené větší obchody. Česká obchodní inspekce (ČOI) potvrdila, že lidé si bez problémů nakoupí.
Na summitu NATO v Haagu se podařilo dosáhnout něčeho, co bylo ještě před pár lety nemyslitelné: prezident Donald Trump odjel s pocitem spokojenosti a chválil alianci, kterou dříve opakovaně kritizoval jako „zastaralou“ a „nefér“. Jak se to stalo? Podle evropských diplomatů za to může především dobře promyšlená strategie lichotek, ústupků a důrazu na „dobré vibrace“ místo obtížných jednání o konkrétních závazcích.
Administrativa prezidenta Donalda Trumpa opět čelí tvrdé kritice vědecké komunity poté, co v návrhu federálního rozpočtu navrhla ukončení provozu slavné observatoře Mauna Loa na Havaji. Právě zde vědci od roku 1958 měří koncentraci oxidu uhličitého v atmosféře – čímž vznikl takzvaný Keelingův graf, považovaný za jeden z nejvýznamnějších důkazů o lidském vlivu na změnu klimatu.
Více než tři a půl roku od začátku tzv. „speciální vojenské operace“ překročily ruské ztráty hranici jednoho milionu. Přitom se předpokládalo, že Kyjev padne během tří dnů. A navzdory drtivé vojenské převaze Ruska se Kremlu podařilo ovládnout jen necelou pětinu Ukrajiny. Jak je možné, že země s tak obrovskou vojenskou silou je opakovaně tak neefektivní? Na to odpověděli serveru The Telegraph plukovník Hamish de Bretton-Gordon (bývalý příslušník britského tankového pluku) a vojenský historik James Holland.
Polsko oznámilo, že od 7. července obnoví dočasné kontroly na hranicích s Německem a Litvou. Podle premiéra Donalda Tuska je důvodem rostoucí napětí ohledně nelegální migrace v rámci Schengenského prostoru, kde jinak platí volný pohyb osob.
Počátkem června zahájil Izrael leteckou kampaň proti íránskému jadernému programu a provedl cílené atentáty na významné vědce a vojenské činitele. Dne 22. června se k útoku přidaly i Spojené státy, které zasáhly tři íránská jaderná zařízení. Izrael útok odůvodnil tím, že Írán se nebezpečně přiblížil k výrobě jaderné zbraně.
Léto je v plném proudu, ale spolu s ním přicházejí i extrémní teploty, které mohou ohrozit zdraví i život. Evropa se potýká s vlnami veder, které překonávají historické rekordy. V některých oblastech Itálie a Řecka teploty překročily 40 °C a úřady varují před zvýšeným rizikem požárů i úmrtí z přehřátí. Teploty budou v následujících dnech rapidně stoupat i v Česku a v takových podmínkách už nestačí jen obyčejný větrák nebo zmrzlina – je potřeba jednat systematicky.
Čína zveřejnila záběry nové zbraně označované jako „grafitová bomba“, která může způsobit kompletní výpadek elektřiny v oblasti o rozloze až 10 000 metrů čtverečních, případně vyřadit celé elektrárny. Informovala o tom 29. června televize CCTV, jejíž zprávu převzal list South China Morning Post.
Prezident Vladimir Putin sice v roce 2022 vtrhl na Ukrajinu s tanky, ale v roce 2024 zaútočil na Rumunsko jinými zbraněmi – dezinformacemi a manipulacemi na sociálních sítích. Tato nová forma války ohrožuje nejen jednotlivé státy, ale i samotné základy demokracie.
Veřejné i soukromé plavecké bazény jsou v létě oblíbeným místem pro relaxaci i sport, přesto mohou být zdrojem zdravotních rizik, pokud nejsou správně udržovány. Ačkoliv plavání má mnoho přínosů – je šetrné k pohybovému aparátu, posiluje celé tělo i srdce – voda v bazénech může ukrývat více, než by si kdo přál. Paraziti, bakterie, viry i chemické látky mohou být neviditelnými "spoluplavci".