Česká hokejová měla v neděli večer na programu svůj druhý zápas v rámci skupiny B právě probíhajícího mistrovství světa. V dánském Herningu byli jejich dalšími soupeři Norové a oproti duelu se Švýcarskem, se kterým v pátek Češi vyhráli 5:4 po prodloužení, se tentokrát v sestavě objevila i posila z NHL Martin Nečas. Český tým nakonec Nory porazil 2:1.
Češi se od začátku snažili uchytit se v útočném pásmu a snažili se jako první dostat se do příležitostí. Do první z nich se snažili dostat v tandemu útočící Kondelík s Laukem, přihrávku mezi nimi ale včas zneškodnil jeden z bránících Norů. Ti se v úvodu dopředu nedostávali, spíše vyhazovali na zakázané uvolnění. To Češi nebezpečně dvakrát vypálili z pravého kruhu, přičemž prvně zakončoval mimo Pastrňák, poté trefil gólmana Arntzena kapitán Červenka. Až po pěti minutách hry se dalo mluvit o náznaku první norské šance poté, co Salsten rychle nahodil do předbrankového prostoru, kde však nikdo další z Norů.
První opravdu velikou příležitost si Češi připsali v 7. minutě, kdy po rychlém protiútoku spolupracoval Hronek se Zadinou, jenž nakonec z levého křídla nebezpečně zakončoval, ale gólmana Arntzena nepřekonal. Mezitím do kabin na vyšetření zamířil Kundrátek, který si zřejmě přivodil při jednom ze soubojů něco s ramenem. Češi nadále pokračovali v sympatickém výkonu a nedávali Norům odpočinout, jelikož za chvíli tu byl velký závar před norskou brankou, kdy se snažili docpat kotouč za Arntzenova záda Flek s Kondelíkem, ale marně. Od prvního střídání pak byl na kluzišti vidět Martin Nečas, jenž se pokaždé snažil svým spoluhráčům svou rychlostí a svými přihrávkami. Postupem času bylo znát, že Čechy nebude čekat nic jednoduchého, protože Seveřané výrazně oproti úvodu utkání v osobních soubojích přitvrdili a nebylo tak nouze ani o rozmíšky.
Ve 12. minutě pak jel na branku Pastrňák, který předal puk na pravé křídlo Hájkovi, ten vracel hned zpátky, ale Pastrňák neměl už čas a prostor na přesné zakončení. Následně dostali Češi možnost přesilové hry, v níž se sice do obrovské šance dostal po Pastrňákově přihrávce opět z pravého kruhu zakončující Červenka, toho ale fantasticky po přesunu vychytal Arntzen a přesilová hra nakonec využita nebyla. Arntzen si pak poradil i s Flekovým pokusem na pření tyč.
V 16. minutě Norové poprvé nebezpečně zahrozili, když zpoza brány do prostoru slotu dostal přihrávku nikým nehlídaný Berg-Paulsen. Toho ale naštěstí gólman Vejmelka vychytal. Poté i Norové dostali možnost početní výhody, v níž s ale nic nevytvořili, navíc těsně před jejím koncem faulovali pro změnu Norové. Ani česká přesilovka nebyla kdovíjaká, navíc v ní upláchl české obraně Steen, jenž to zkusil na Vejmelku bekhendovou kličkou, ale naštěstí neúspěšně. Už po české přesilovce se Norsko ještě jednou dostalo do šance, když tentokrát zakončoval z mezikruží Martinsen, ale opět nechal vyniknout českého muže s maskou. Naposledy však v první třetině zakončovali Češi, po buly v pravém kruhu v útočném pásmu konkrétně Pastrňák, který zamířil pouze do gólmana Arntzena.
I v úvodu druhé třetiny byl k vidění očividně natěšený Nečas, když se ocitl sám s pukem po objetí norské branky u gólmana Arntzena, jenž si dával pozor. Stejně tak za chvíli dával pozor i po střele z osy od Fleka. Přeci jenom se ale Čechům v úvodu druhé části už Arntzena podařilo překonat poté, co Lauko předal kotouč Krejčíkovi, jenž vypálil tak, že odražený puk si poté vzal Flek, počkal si se střelou až si gólman lehne a překonal ho, 1:0 pro Čechy. Záhy se dostával do brejku Pastrňák, ale dostal se tak blízko před Arntzena, že už nedokázal zakončit. Na druhé straně vylekal gólmana Vejmelku odraz puku od jednoho z Čechů, naštěstí ale mířil puk nakonec vedle.
Ve 25. minutě se ocitl v šanci po souhře druhé formace Zadina, Arntzen ho však vychytal. Na norského gólmana si chvíli na to nepřišel ani svou štiplavou střelou Kodýtek. To už si musela česká sestava poradit na ledě i bez Kondelíka, jenž musel být taktéž nějaký čas ošetřován a chvíli se tak na ledě objevoval třináctý útočník Voženílek. Krátce před polovinou zápasu se Češi ocitli v norském zámku, což vyvrcholilo vyrovnáním na 1:1, o což se postaral Solberg, jenž si sjel k Vejmelkově svatyni od modré a mezitím dostal křižný puk od Berglunda tak, aby mohl zakončit.
Navrátit zpátky Česku vedení se opět snažil tandem Červenka s Pastrňákem, ovšem prvně jmenovaný tentokrát puk nepředal a zkoušel to neúspěšně sám. Poté jako bychom neměli málo zraněních a ledovat krk musel na střídačku po tvrdém, avšak čistém zákroku Lukáš Sedlák. Ve 32. minutě Krogdahl předal střílený puk Salstenovi a jen díky levému Vejmelkově betonu nešli Norové do vedení. Naopak šli zpátky do vedení skutečně Češi, když ve 34. minutě uzamkli Nory u svého brankoviště a Červenka tak mohl zpoza branky přihrát na pravý kruh Pastrňákovi, aby mohl přesně zakončit, 2:1.
Za chvíli se pokoušeli zahrozit Zadina ve spolupráci s Nečasem a následně svou tečí i Ticháček, ale jednobrankové vedení tehdy nikdo nenavýšil. Nicméně, stejně jako v duelu se Švýcarskem, byla vidět výrazně lepší druhá třetina, v níž nebylo nouze o nejedno uzamčení Norů v jejich pásmu. Především v poslední desetiminutovce druhé třetiny si mohli být čeští fanoušci jistí, když se někdo vydá proti Arntzenovi, bude to osvědčený tandem Červenka s Pastrňákem, jakkoli po gólu na 2:1 ani jednou nevedla ke kýženému úspěchu. V závěru druhé třetiny zazvonila za Vejmelkovými záda branková konstrukce, když tvrdým projektilem z pravého kruhu Berglund trefil břevno. Když pak přestřelil českou branku Salsten, mohli Češi jít v klidu do kabin za vedení 2:1.
Poté, co Češi v úvodu závěrečné části hry přečkali zbytek oslabení, předal Stránský puk na pravý kruh Ticháčkovi, který sice tvrdě vypálil, ale mimo. Norové nadále pokračovali v praktikování tvrého hokeje, což poznal v rohu kluziště za norskou brankou Flek, který dostal od Solberga naloženo do obličeje a odešel tak v předklonu bez hokejky za pískotu z hlediště na střídačku. Poté si našel cestu až před branku Arntzena Stránský, během níž překonal hned tři Nory, jeho střela na zadní tyč ale k úspěchu nevedla.
Ve 48. minutě Kondelík posílal kotouč do předbrankového prostoru přesně v době, kdy tam dojížděl Flek, aby hrací předmět včas našel doklepl, dříve to ale stihl gólman Arntzen. V polovině třetí třetiny dávalo tušit, že Čechy ve zbytku zápasu ještě nečeká nic jednoduchého, jelikož tehdy nejprve zahrozil Krogdahl svým nahozením a následně také Johanessen vystřelil na gólmana Vejmelku. Kromě toho předváděli nepříjemný forčeking při české rozehrávce.
V 55. minutě byli Češi blízko uklidnění situace, kdyby ale vyšlo přečíslení dva na jednoho, v němž spolupracoval Michael Špaček s Laukem. Na druhé straně hned dvakrát pak nebezpečně zakončoval v mezikruží se pohybující Berglund. Z tribun se v tu chvíli ozývala mohutná podpora Čechů, protože vycítili, že čeští reprezentanti při stupňovaném norském tlaku budou do závěrečných minut potřebovat pomoct.
Tři minuty před koncem začali hrát Norové bez gólmana, chvílemi to ale z norského pohledu bylo místo 6 na 5 bylo 6 na 4, jelikož po zblokování jedné ze střel přišel Lauko na jedné z bruslí o nůž. Češi měli co dělat, aby přečkali norský tlak, během něhož třeba Salstenovo zakončení vyrazil Vejmelka ramenem. Češi se snažili ušetřit čas bojem o puk u mantinelu, ale přeci jen se ještě Norové pár vteřin před koncem dostali ke dvěma zakončením. Ani Steen, ani Salsten ale naštěstí výtečného Vejmelku nepřekonali a hlavně díky českému gólmanovi můžou Češi nakonec slavit tříbodovou výhru 2:1.
Sestava ČR: Vejmelka (Vladař) – Krejčík, Hronek (A), Hájek, Kundrátek, Pyrochta, D. Špaček, Ticháček – Červenka (C), Sedlák, Pastrňák (A) – Zadina, M. Špaček, Nečas – Lauko, Kondelík, Flek – Beránek, Kodýtek, Stránský – Voženílek Trenér: Radim Rulík
Sestava Norska: Arntzen (Normann) – Lilleberg (A), Engebråten, Solberg, Johannesen, Krogdahl, Hansen, Saxrud-Danielsen – E. Salsten, Berglund, E. Olsen – Berg-Paulsen (C), Martinsen, Vikingstad – N. Steen (A), Vesterheim, T. Olsen – H. Salsten, Ronnild, Elvsveen – Edvardsen. Trenér: Tobias Johansson
Spojené státy a Čína oznámily výrazné uvolnění napětí v obchodní válce: po víkendových jednáních ve Švýcarsku obě mocnosti přistoupily na 90denní snížení cel, a to o pozoruhodných 115 %. Dohoda znamená zásadní obrat ve vyhroceném obchodním konfliktu, který naplno propukl minulý měsíc.
Ve městečku Serrinha dos Pintos na severovýchodě Brazílie, kde žije méně než 5 000 obyvatel, dlouhá léta nikdo netušil, proč tolik dětí ztrácí schopnost chodit. Až do příchodu bioložky a genetičky Silvany Santos. Ta před více než dvaceti lety odhalila neznámé genetické onemocnění, které dostalo název Spoan syndrom, píše BBC.
Odraz vůči americkému stylu politiky typu MAGA přispěl k volebním vítězstvím levostředových stran v Kanadě a Austrálii – a to paradoxně právě díky osobě Donalda Trumpa. Zatímco Mark Carney v Kanadě a Anthony Albanese v Austrálii využili jeho neoblíbenosti jako zbraně, konzervativní kandidáti, kteří se k americkému prezidentovi hlásili, na to doplatili.
S rostoucím napětím kolem íránského jaderného programu a po prohlášení prezidenta Trumpa, že íránské centrifugy „buď vybuchnou v rámci dohody, nebo bez ní“, se zvyšuje pravděpodobnost vojenského útoku na Írán. Vyvstává tedy otázka: pokud selžou jednání v Ománu, na co by mohly Spojené státy nebo Izrael zaútočit? Byly by cílem pouze centrifugy, nebo i velká jaderná elektrárna v Búšehru?
Česká hokejová měla v neděli večer na programu svůj druhý zápas v rámci skupiny B právě probíhajícího mistrovství světa. V dánském Herningu byli jejich dalšími soupeři Norové a oproti duelu se Švýcarskem, se kterým v pátek Češi vyhráli 5:4 po prodloužení, se tentokrát v sestavě objevila i posila z NHL Martin Nečas. Český tým nakonec Nory porazil 2:1.
Americký viceprezident JD Vance se odmítl nechat zatáhnout do politického konfliktu s nově zvoleným papežem Leo XIV., dříve kardinálem Robertem Prevostem, navzdory tomu, že se na sociálních sítích začaly objevovat ostře kritické příspěvky podepsané jeho jménem, které přímo útočily na imigrační politiku administrativy Donalda Trumpa.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že se 15. května vydá do Turecka, kde je připraven jednat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem o míru. „Nemá smysl prodlužovat zabíjení. Ve čtvrtek budu v Turecku čekat na Putina,“ prohlásil Zelenskyj s tím, že přímé rozhovory mezi Kyjevem a Moskvou jsou nyní nevyhnutelné.
Administrativa prezidenta Donalda Trumpa se podle informací z několika zdrojů chystá přijmout mimořádně luxusní letoun Boeing 747-8 jako dar od katarské královské rodiny. Letadlo, známé pod přezdívkou „létající palác“, má být okamžitě připraveno k využití jako dočasný prezidentský letoun Air Force One. Po skončení Trumpova druhého funkčního období má být vlastnictví stroje převedeno na nadaci jeho prezidentské knihovny.
Charlie Hopkins, dnes třiadevadesátiletý důchodce žijící na Floridě, si i po více než šedesáti letech živě vybavuje ticho, které ho obklopovalo v noci, když ležel na úzké pryčně ve své cele v Alcatrazu. "Bylo to smrtelné ticho, které narušoval jen pískot lodních sirén. To byl osamělý zvuk," říká s odkazem na slavnou píseň Hanka Williamse “I’m So Lonesome I Could Cry”.
Odchod oblíbeného herce Jiřího Bartošky (†78) zasáhl i Ivanu Gottovou (49), vdovu po legendárním zpěvákovi Karlu Gottovi (†80). Připomněla totiž osobní i profesní vazby, které mezi oběma muži existovaly.
Podle nejnovější zprávy služby Copernicus Climate Change Service (C3S), kterou provozuje Evropské centrum pro střednědobé předpovědi počasí (ECMWF), se duben 2025 zařadil jako druhý nejteplejší duben od začátku měření. Průměrná globální teplota dosáhla 14,96 °C, což je o 0,60 °C více než dlouhodobý průměr za období 1991–2020. Oproti předindustriálnímu období (1850–1900) tak byla globální teplota vyšší o 1,51 °C, což potvrzuje pokračující trend překračování klíčového klimatického prahu stanoveného Pařížskou dohodou.
Herec a držitel Oscara Jon Voight, známý svou dlouholetou podporou Donalda Trumpa, vystoupil poprvé od chvíle, kdy prezident USA šokoval filmový průmysl návrhem na zavedení 100% cla na zahraniční filmovou produkci. Ve svém rozhovoru Voight přiznal, že se na přípravě plánu osobně podílel, a označil ho za nezbytný krok k záchraně americké kinematografie a pracovních míst v tomto odvětví.