Teplotní skok jako z jiného ročního období čeká Česko o víkendu. Z pátečních a sobotních téměř letních 28 stupňů Celsia se rtuť teploměru v neděli propadne o více než deset stupňů. Přibude oblačnosti, přeháňky, místy i bouřky, a v závěru víkendu déšť zasáhne většinu území.
Závěr pracovního týdne přinese do Česka nezvykle vysoké teploty. Ve čtvrtek se rtuť teploměru vyšplhá až k 26 °C, v pátek pak naměříme mezi 24 až 28 °C. Přesto už se na severu mohou ojediněle objevit první přeháňky. „Přes den ale bude ještě jasno až polojasno,“ uvedl ČHMÚ.
Teplé počasí vydrží i v sobotu, přestože na západě a severu Čech už teploty místy klesnou k 22 °C. Obloha bude převážně zatažená a v severní polovině území se objeví četnější přeháňky, výjimkou nebudou ani bouřky.
Zásadní zlom nastane v neděli, kdy se citelně ochladí. „Výraznější ochlazení pak přijde v neděli, s teplotami od 12 do 17 °C,“ doplnil Dvořák. Počasí navíc zkomplikuje déšť, který by měl přetrvávat i v úvodu nového týdne.
Denní maxima klesnou až k 10 °C, a v noci může při zmenšené oblačnosti teplota spadnout až na bod mrazu. Od úterý se na hřebenech hor očekávají i sněhové přeháňky. Ve druhé polovině týdne se ale podle meteorologů znovu mírně oteplí.
Předpověď na pondělí:
Zataženo až oblačno, v jihovýchodní polovině území občas déšť, jinde jen ojediněle přeháňky a na severu nad 1200 m později i sněhové. Nejnižší noční teploty 10 až 6 °C, na severu a západě až 3 °C. Nejvyšší denní teploty 10 až 15 °C. Mírný severní až severovýchodní vítr 2 až 6 m/s.
Předpověď na úterý:
Oblačno, přechodně až zataženo a místy přeháňky, na severu nad 1200 m i srážky sněhové. Nejnižší noční teploty 6 až 2 °C, na jihovýchodě kolem 8 °C. Nejvyšší denní teploty 10 až 15 °C. Mírný severní až severovýchodní vítr 2 až 6 m/s.
Vyhlídka počasí od středy do pátku:
Většinou oblačno, místy přeháňky, na hřebenech hor i sněhové. Nejnižší noční teploty 6 až 2 °C, při zmenšené oblačnosti kolem 0 °C a četné přízemní mrazíky. Nejvyšší denní teploty 10 až 15 °C.
Útok Ukrajiny na čtyři ruská letiště, který způsobil škody odhadované na 7 miliard dolarů, přinesl světu jasné varování: válečné vedení se zásadně změnilo. Kyjev ukázal, že levné bezpilotní prostředky mohou ochromit miliardové vojenské systémy – a Blízký východ tento trend rychle následuje.
Demokraté ve čtvrtek ostře reagovali na schválení rozpočtového zákona prezidenta Donalda Trumpa, který podle nich představuje útok na sociální jistoty a zvýhodňuje nejbohatší vrstvy. Vlnu kritiky doprovázely varování, že se tato legislativa stane klíčovým tématem příštích kongresových voleb.
Spojené státy zasáhly 21. června 2025 proti jadernému programu Íránu. Útok poškodil některá důležitá zařízení, ale zatím nic nenasvědčuje tomu, že by byl celý program zničen. Podle předběžného hodnocení americké obranné rozvědky byl jaderný pokrok Íránu zbrzděn maximálně o půl roku. Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii Rafael Grossi uvedl, že Írán možná stihl přemístit zásoby obohaceného uranu ještě před útokem a je schopen obnovit obohacování během několika měsíců.
Východoněmecké město Schwedt stojí před existenční otázkou: obnovit dodávky ruské ropy, nebo čelit rozsáhlým propouštěním. Místní rafinerie PCK, která po desetiletí živí pětinu obyvatel města, přišla kvůli sankcím o přístup k ruským surovinám. A nyní hrozí její kolaps, který může uvrhnout město do krize.
Bývalý bezpečnostní pracovník z distribučních míst humanitární pomoci v Gaze, která provozuje nová Izraelem a USA podporovaná organizace Gaza Humanitarian Foundation (GHF), pro BBC uvedl, že několikrát viděl své kolegy střílet na bezbranné Palestince, včetně použití kulometů.
Sean „Diddy“ Combs byl federálním soudem ve středu shledán vinným ze dvou méně závažných trestných činů – přepravy osob za účelem prostituce. Zproštěn byl však obvinění z nejtěžších zločinů: obchodování s lidmi a účasti na organizovaném zločinu. Verdikt tak představuje jakousi úlevu pro někdejšího rapového magnáta, který čelil možnosti doživotního vězení. I tak ho ale čeká několik let za mřížemi a čelí desítkám dalších žalob.
Prezidenti Vladimir Putin a Donald Trump spolu vedli téměř hodinový telefonát, během kterého dominovala otázka ukončení války na Ukrajině. Jak uvedl poradce ruského prezidenta Jurij Ušakov, obě strany vyjádřily ochotu hledat vyjednané řešení, nicméně ruský prezident znovu potvrdil, že Moskva se svých původních cílů nevzdá.
Zfetovaní teenageři neschopní chůze, matky s vyrážkami pokrytými miminky a „rodiny pod mostem“, které spojuje jediná věc – závislost na droze zvané kush. Tato extrémně návyková a smrtící syntetická látka devastuje nejen Sierru Leone, ale i sousední země západní Afriky jako Libérii, Guineu, Guineu-Bissau a Gambii. Podle zjištění Sky News sahají její kořeny mnohem dál – až do Evropy a Velké Británie, odkud do oblasti proudí klíčové ingredience.
Lídři členských států NATO se na červnovém summitu v nizozemském Haagu zavázali k zásadnímu navýšení výdajů na obranu – konkrétně až na 5 % HDP do roku 2035. Prezident Spojených států Donald Trump označil dohodu za „monumentální vítězství pro USA“ a „velké vítězství pro západní civilizaci“. Podle kritiků však nejde o vítězství, nýbrž o drahou cestu, která s sebou nese obrovská geopolitická a ekonomická rizika.
Téměř celá Evropa se tento týden ocitla v sevření extrémních veder, která meteorologové označují za „tichého zabijáka“. Zatímco teploty stoupají k 40 stupňům Celsia, podle dostupných zpráv si žhavá vlna vyžádala už nejméně devět obětí napříč kontinentem.
Ruský prezident Vladimir Putin uvedl, že ještě dnes uskuteční telefonní hovor se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem. Podle agentury Reuters půjde o jejich šestý známý rozhovor od lednového nástupu Trumpa do funkce. Naposledy spolu mluvili v polovině června.
Jarní měsíce roku 2025 přinesly do Evropy extrémní hladiny pylu, které způsobily zdravotní obtíže nejen alergikům, ale i lidem, kteří dříve nikdy žádnými potížemi netrpěli. Vyplývá to z aktuálních dat evropské monitorovací služby Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS), která sleduje kvalitu ovzduší a šíření pylů.