Slunečný a teplý první květen vylákal Čechy na výlety, pikniky i sport. Meteorologové ale varují: krásné počasí dlouho nevydrží. Už o víkendu dorazí studený vzduch, teploty prudce spadnou a na horách se opět objeví sněhové přeháňky.
Letošní 1. máj připomínal spíš červnový den. Jasná obloha, teploty přes 20 stupňů a rozkvetlá příroda vylákaly lidi do parků, na hory i k cyklostezkám. Svátek lásky si mnozí užili i polibkem pod rozkvetlým stromem – byť najít pravou třešeň nebylo jednoduché.
„Musíte do nadmořské výšky přes 450 metrů nad mořem. V nížinách se ale můžete políbit pod šeříkem nebo jabloní,“ popsala meteoroložka Dagmar Honsová.
Češi podle statistik preferovali aktivní odpočinek. „Pozorujeme zájem hlavně o hory – Krkonoše, Beskydy – anebo lázně. Všechno spojuje aktivní odpočinek, Češi si balí batohy, míří na procházky do přírody, večery tráví ve wellnessu,“ uvedl pro TN.cz CEO Slevomatu Tomáš Braverman.
Kdo ale uklidil zimní bundy, mohl by brzy litovat. Už v neděli se má počasí výrazně zhoršit. „Už v neděli k nám pronikne studený vzduch. Ten přinese ochlazení na většinu území Česka vyšší než 12 stupňů Celsia. A v pondělí se na vrcholky hor vrátí i srážky sněhové,“ upozornila Honsová.
Podobná změna se očekává i v dalších částech Evropy. Podle britského serveru Express zasáhne Spojené království arktický vzduch. „Příští týden se vrátí teploty pod bodem mrazu. V regionech, jako je Skotská vysočina, Yorkshire a West Midlands, spadnou teploty v pondělí 5. května z nejvyšších 20 °C na přibližně -2 °C,“ uvedl portál.
V Česku bude ještě v sobotu až 28 °C, ale v neděli teploty spadnou na 12 až 17 °C. V pondělí se přidá i déšť, a to na většině území. Noční teploty klesnou na 10 až 6 °C, na severu a západě až na 3 °C.
Od úterý se počasí nezlepší – čekají se přeháňky, místy déšť, na horách i sněhové vločky. Noční teploty se budou pohybovat mezi 6 až 2 °C, při vyjasnění i kolem nuly. Přes den nás čeká 10 až 15 °C, ve druhé polovině týdne možná až 18 °C.
Meteorologové proto varují i před přízemními mrazíky, které mohou ohrozit citlivější vegetaci.
V pondělí dopoledne došlo v mateřské škole v bavorském Neuburgu an der Donau k násilnému incidentu, kdy třicetiletý otec napadl tři vychovatele poté, co nebyl spokojený s tím, jak personál reagoval na hádku jeho syna s jiným dítětem. Incident se odehrál během plného provozu školky a na místě byli i děti, které útok zaznamenaly.
V posledních měsících se v mnoha ruských regionech staly pravidelné výpadky mobilního internetu novou realitou pro miliony lidí. Oficiálně je vláda prezentuje jako reakci na hrozbu ukrajinských dronových útoků, avšak načasování a délka těchto výpadků často nesouhlasí s reálnými útoky. Častěji jde o preventivní bezpečnostní opatření během významných událostí, jako jsou oslavy Dne vítězství v Moskvě nebo Petrohradský mezinárodní ekonomický fórum.
Neobvyklá sněhová nadílka v chilské poušti Atacama, považované za nejsušší místo na Zemi, dočasně ochromila provoz radioteleskopického pole ALMA, jednoho z nejvýkonnějších astronomických zařízení světa. Observatoř vstoupila do tzv. „režimu přežití“, aby ochránila své citlivé přístroje před extrémními podmínkami.
Zatímco válka na Ukrajině vstupuje do dalšího krvavého roku, bojiště přináší stále sofistikovanější a zákeřnější zranění. Jedním z nejčastějších je poranění střepinami – úlomky kovu z dělostřelectva či dronů dnes tvoří až 80 % všech válečných traumat. V těchto případech často rozhoduje o životě a smrti rychlost a dostupnost péče. A právě zde přichází ke slovu revoluční ukrajinský vynález – magnetický extraktor.
Antarktida je letos svědkem dalšího rekordního úbytku mořského ledu. Podle nejnovější studie zveřejněné 1. července 2025 se během uplynulých čtyř let opakovaně potvrdily rekordně nízké hodnoty ledového pokryvu během jižní polokoulové letní sezony. Výsledky rozsáhlého mezinárodního výzkumu vedeného týmem fyzikálního oceánografa Edwarda Doddridge z Tasmánské univerzity ukazují, že dopady na klima, přírodu i lidskou činnost jsou dalekosáhlé – a zhoršují se.
S extrémními teplotami, které nyní sužují řadu evropských zemí, se opět naplno ukazuje, jak nezbytné je přizpůsobit se stále nestabilnějšímu klimatu. Rozhodnutí francouzské vlády uzavřít školy či zákazy práce pod širým nebem v nejteplejších hodinách dne v Itálii svědčí o tom, že okamžitou prioritou musí být ochrana zdraví lidí – a to především těch nejzranitelnějších.
Francouzský prezident Emmanuel Macron v úterý naléhal na ruského prezidenta Vladimira Putina, aby souhlasil s příměřím na Ukrajině. Šlo o jejich první známý přímý kontakt od roku 2022, kdy se naposledy osobně setkali v období těsně po začátku ruské invaze.
Americký prezident Donald Trump v úterý oznámil, že Izrael je připraven přijmout mírovou dohodu s hnutím Hamás, a to v rámci snahy dosáhnout dlouhodobého příměří v Gaze, kde si válka již vyžádala téměř 60 000 obětí.
Všichni dobře víme, že Helena Vondráčková je tetou Lucie Vondráčkové. Také se ale ví, že rodinné vztahy jsou pošramocené, protože prvně jmenovaná dokonce vedla soudní spor se svým bratrem, otcem Lucie. Nyní se ale objevil náznak usmíření.
Červenec je od půlnoci v plném proudu a meteorologové už vidí až téměř do konce sedmého kalendářního měsíce. Podle nejnovějšího výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se po aktuální tropické epizodě vrátí počasí k tomu, co je pro tuto roční dobu nejobvyklejší.
Hned první červencový den má svého slavného oslavence, který navíc letos slaví kulatiny. Karlosi Vémolovi je právě dnes 40 let. Nejlepší dárek si zřejmě nadělil sám na červnovém turnaji Oktagonu, kde definitivně porazil úhlavního rivala Attilu Végha. Nakonec ho ale potěšilo i něco, co je hmotné.
Červenec, který právě dnes začal, v sobě skrývá dva státní svátky. Na řadu přijdou již tento týden, konkrétně o víkendu. I proto si lidé nejsou jistí, zdali budou otevřené větší obchody. Česká obchodní inspekce (ČOI) potvrdila, že lidé si bez problémů nakoupí.