Před téměř dvaceti lety zmizel v americké Filadelfii mladý pár – Danielle Imboová a Richard Petrone. Po setkání s přáteli v místním baru jako by se po nich slehla zem. Přestože se do vyšetřování zapojil i FBI, pátrání ani po letech nepřineslo odpovědi. Vyšetřovatelé dnes přiznávají, že případ je stále otevřený a záhadnější než kdy dřív.
Vyšetřovatel Vito Roselli pro CNN vzpomíná, že v domnění, že by mohlo jít o zločin organizovaného zločinu, nechali prohledat sklepy a septiky v okolí. Žádné důkazy se ale nenašly. „Mám vlastní teorii, co se tehdy stalo, ale nemůžu ji zveřejnit. Stále je to otevřené,“ říká s tím, že v případě takového zmizení musí být zapojen víc než jeden člověk.
FBI provedla téměř 300 výslechů a ověřovala stovky tipů – údajně byl pár spatřen například v Texasu, Kalifornii nebo na Aljašce. Žádný z nich se ale nepotvrdil. Technologická omezení z roku 2005 také značně komplikovala vyšetřování. Neexistovala tehdy GPS, digitální kamery ani smartphony, které by dnes mohly pohyb dvojice zpětně vysledovat.
Současný vedoucí agent FBI, John Blessington, je přesvědčen, že někdo z jižní Filadelfie ví, co se stalo. „Philadelphia není město, je to spíš velká vesnice. Všichni se znají, rodiny jsou propojené. Někdo ví, ale bojí se mluvit,“ říká s tím, že FBI nabídla odměnu až 15 000 dolarů za informace vedoucí k dopadení pachatele.
Danielle a Richard byli nejen partneři, ale jejich rodiny byly dlouholetí přátelé. V osudný večer si matky a dcery ještě společně dávaly křidélka a pizzu v baru. Jenže jak šel čas a odpovědi nepřicházely, vztahy mezi rodinami se začaly bortit. Začalo vzájemné obviňování – jedni vinili Danielleina manžela, druzí naznačovali, že Richard mohl mít podezřelé kontakty nebo dluhy.
Ani jedno z těchto podezření ale vyšetřovatelé nepotvrdili. „Byli to normální pracující lidé. Žádné napojení na mafii nebo gangy jsme nenašli,“ říká Roselli. Přesto napjaté vztahy mezi rodinami zkomplikovaly vyšetřování – místo spolupráce se objevily spekulace na sociálních sítích a divoké teorie, které odváděly pozornost od skutečných stop.
Dnes už jsou z rodičů seniori. Marge Petrone, matka Richarda, má 77 let a přiznává, že ji nejvíc děsí představa, že zemře, aniž by zjistila pravdu o osudu svého jediného syna. „Každý večer se modlím, abych se dožila spravedlnosti,“ říká.
John Ottobre, bratr Danielle, dodnes cítí vinu, že sestru „ztratil na svém hlídání“. Otec Danielle zemřel šest let před jejím zmizením a John se cítil zodpovědný za celou rodinu. Na otcův náhrobek nechali vytesat růži – přezdívku Danielle – aby měli místo, kde si ji mohou připomínat.
A dodnes prý sleduje černé nákladní vozy, jestli náhodou nezahlédne ten, ve kterém pár možná naposledy cestoval. „Nevím, jestli s tím někdy přestanu. Ale věřím, že jednou ty stopy ve sněhu povedou k odpovědím. A ke spravedlnosti,“ říká.
Případ zmizení Danielle Imboové a Richarda Petroneho zůstává jednou z největších záhad moderní kriminalistiky v USA. A přestože uplynulo už dvacet let, jejich blízcí stále doufají, že se jednou dozví, co se tehdy skutečně stalo.
V následujících dnech se Česko přivalí náhlé oteplení. Teploty mohou vzrůst až na 25 °C, což přinese letní atmosféru, jak ukazuje týdenní předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Anička Slováčková odešla v tichosti domova, obklopená láskou svých nejbližších. V posledních chvílích ji drželi za ruku její rodiče, Felix Slováček a Dáda Patrasová, a podle serveru Aha! byl přítomen i kněz. Přátelé se se zpěvačkou loučili, dokud vůz pohřební služby nezmizel z dohledu.
Americký prezident Donald Trump znovu rozvířil globální debatu o obchodní politice – tentokrát tzv. „Dnem osvobození“, během něhož oznámil rozsáhlé clo na dovoz z vybraných zemí. Jeho cílem je podle něj obnova „slavných časů“ amerického průmyslu. Ekonomové a odborníci ale varují: Trumpovy představy o znovuoživení výroby jsou založeny spíše na emocích než na ekonomické realitě.
Dva čínští vojáci bojující na straně ruské armády padli do zajetí na východní Ukrajině. Informaci zveřejnil prezident Volodymyr Zelenskyj, podle nějž jde o vůbec první známý případ přímé účasti čínských státních příslušníků na straně ruských sil.
Americký prezident Donald Trump oznámil, že od středy Spojené státy uvalí clo ve výši 104 procent na veškerý dovoz z Číny. Tato bezprecedentní opatření mají být reakcí na odvetné kroky Pekingu a podle mluvčí Bílého domu Karoline Leavittové jde o jasný signál, že prezident nehodlá ustupovat.
Odchod Aničky Slováčkové zanechal v srdcích mnoha lidí hlubokou stopu. Mezi těmi, kdo na mladou zpěvačku vzpomínají s úctou a láskou, je i Ivana Gottová. Na sociálních sítích zveřejnila dojemné video a připojila slova vděku, která míří až do nebe.
V době, kdy americký prezident Donald Trump tlačí na své obchodní partnery novými celními opatřeními, se Evropská unie snaží zabránit eskalaci do plnohodnotné obchodní války. Ministři obchodu členských států EU se v pondělí setkali v Lucemburku s cílem najít společný postup – i když napětí mezi některými státy ohledně možných odvetných kroků začíná narůstat.
Vévodkyně ze Sussexu Meghan Markle prozradila, že po narození jednoho ze svých dětí prodělala vážný zdravotní stav – poporodní preeklampsii. Učinila tak v prvním díle svého nového podcastu Confessions of a Female Founder, který se zaměřuje na upřímné rozhovory se ženami v podnikání.
Ve středu 9. dubna se po roce opět uskuteční celorepubliková dopravně-bezpečnostní akce Speed Marathon, která se tradičně zaměřuje na dodržování povolené rychlosti. Policisté v tento den vyrazí do terénu, aby v hustém provozu i na méně frekventovaných silnicích kontrolovali řidiče, kteří porušují předpisy a ohrožují tím ostatní účastníky silničního provozu.
Spojené státy oznámily, že stáhnou své vojáky a techniku z logistického centra v Jasionce, ležícího na jihovýchodě Polska nedaleko hranic s Ukrajinou. Tento uzel dosud zajišťoval většinu dodávek zbraní určených pro Kyjev. Americká armáda uvedla, že krok povede k úsporám v řádu desítek milionů dolarů, přičemž logistické operace převezmou další spojenci v rámci NATO.
Čínské ministerstvo zahraničí v úterý ostře odsoudilo slova amerického viceprezidenta JD Vance, který během rozhovoru pro Fox News označil čínské obyvatele za „rolníky“. Výrok vyvolal na čínském internetu vlnu pobouření a posměchu, přičemž mnozí upozorňovali na ironii vzhledem k Vanceovu vlastním venkovskému původu, který popsal ve svém bestselleru „Hillbilly Elegy“.
Dokument Dynastie rozkrývá ekonomické pozadí vládnoucí elity v Maďarsku. Investigativní novináři v něm popisují, jak lidé z okolí premiéra Viktora Orbána – včetně jeho zetě Istvána Tiborcze – vybudovali rozsáhlé podnikatelské impérium s využitím veřejných zakázek a státní podpory. Jeden z autorů filmu, novinář András Pethö, v rozhovoru přibližuje detaily dlouhodobého mapování vlivu a majetkového vzestupu této dynastie.