Vědci vymysleli revoluční způsob boje se zákeřnou nemocí. Budou nás léčit psi

Pes
Pes, foto: Pixabay
Klára Marková 22. března 2025 21:25
Sdílej:

Vědci z Imperial College London objevili revoluční metodu v boji proti bakteriálním infekcím – pomocí speciálně vycvičených psů. Zlatý labrador Jodie a další „lékařští detektivové“ mají schopnost vyčenichat specifické bakterie, které ohrožují pacienty s cystickou fibrózou.

Tento průlomový projekt by mohl pomoci nejen při diagnostice infekcí, ale také v boji proti rostoucí antibiotické rezistenci. „Věříme, že psi jako Jodie mohou odhalovat infikované pacienty pouhým přičichnutím k jejich oblečení nebo kůži,“ uvedla pro The Guardian profesorka Jane Daviesová z Imperial College.

Cystická fibróza je jednou z nejčastějších dědičných nemocí, která postihuje plíce a další orgány. Přestože moderní léky pomohly pacientům dožít se vyššího věku, chronické bakteriální infekce nadále představují vážné riziko. Kvůli novým léčebným metodám je však stále těžší infekce odhalit. „Bakterie se hůře detekují, protože pacienti už nemohou snadno vykašlávat hlen, ve kterém by se daly najít,“ vysvětluje Daviesová.

Zde přicházejí na řadu psi. Již dříve se ukázalo, že dokážou v laboratorních podmínkách rozpoznat bakterii Pseudomonas aeruginosa, která způsobuje závažné plicní a močové infekce. Nyní vědci plánují rozšířit tento výzkum a trénovat psy k detekci bakterií přímo na pacientově kůži, v moči nebo na oblečení.

Výhody této metody jsou obrovské. Současné testovací metody jsou často nepříjemné, drahé a nelze je provádět pravidelně. Psi by mohli nabídnout rychlé a neinvazivní řešení. To by pomohlo nejen pacientům s cystickou fibrózou, ale i dalším nemocným, kteří trpí bakteriálními infekcemi rezistentními na antibiotika.

Antibiotická rezistence je jedním z největších zdravotních problémů současnosti. Každý rok kvůli ní umírá přibližně milion lidí a očekává se, že toto číslo v příštích desetiletích poroste. Podle profesorky Daviesové proto potřebujeme v tomto boji využít všechny dostupné prostředky – a psi jako Jodie by mohli být ideálními spojenci. 

Témata:
Stalo se
Celebrity
Karel Šíp

Karel Šíp o svých plánek: Má Všechnopárty ještě budoucnost?

Karel Šíp je v české televizní scéně naprostou legendou a jeho talk show Všechnopárty se už dvacet let těší obrovské popularitě. 

Celebrity
Anička Slováčková

Hrob pro Aničku Slováčkovou (†29)? Felix o jednom promluvil

Felix Slováček prozradil plány na vznik důstojného místa, kde si budou moci blízcí i veřejnost připomenout zesnulou Aničku (†29). „Bude tam krásný pomníček s jejím jménem,“ uvedl k přípravám pietního místa. Upozornil web Aha!

Novinky
Papež František se v roce 2017 setkal s Donaldem Trumpem

Mírný vůči Rusku, nešťastný z dění v USA. Proč se papež František a Donald Trump nemohli vystát?

Během dvanácti zásadních let ve Vatikánu vedl papež František katolickou církev do neprobádaných vod a zasáhl do nejpalčivějších společenských otázek současnosti. Jeho vliv daleko přesáhl hranice víry, stal se globálním morálním hlasem a symbolem změny, který však čelil odporu konzervativních kruhů.

Novinky
Znečišťování ovzduší má drtivý dopad na počasí na Zemi

Jak zastavit změny počasí? Stačí jeden krok a rozjede se masivní spirála, zjistili vědci

Dlouho přehlížená, ale přitom drtivě silná podpora veřejnosti pro razantní klimatická opatření by mohla představovat zlomový bod v boji proti klimatické krizi. Nová celosvětová studie ukázala, že až 89 % lidí si přeje, aby jejich vláda jednala rozhodněji proti globálnímu oteplování. Přesto se většina z nich domnívá, že podobný názor sdílí jen menšina společnosti – což vytváří fenomén označovaný jako „spirála ticha“.