Vědci z Imperial College London objevili revoluční metodu v boji proti bakteriálním infekcím – pomocí speciálně vycvičených psů. Zlatý labrador Jodie a další „lékařští detektivové“ mají schopnost vyčenichat specifické bakterie, které ohrožují pacienty s cystickou fibrózou.
Tento průlomový projekt by mohl pomoci nejen při diagnostice infekcí, ale také v boji proti rostoucí antibiotické rezistenci. „Věříme, že psi jako Jodie mohou odhalovat infikované pacienty pouhým přičichnutím k jejich oblečení nebo kůži,“ uvedla pro The Guardian profesorka Jane Daviesová z Imperial College.
Cystická fibróza je jednou z nejčastějších dědičných nemocí, která postihuje plíce a další orgány. Přestože moderní léky pomohly pacientům dožít se vyššího věku, chronické bakteriální infekce nadále představují vážné riziko. Kvůli novým léčebným metodám je však stále těžší infekce odhalit. „Bakterie se hůře detekují, protože pacienti už nemohou snadno vykašlávat hlen, ve kterém by se daly najít,“ vysvětluje Daviesová.
Zde přicházejí na řadu psi. Již dříve se ukázalo, že dokážou v laboratorních podmínkách rozpoznat bakterii Pseudomonas aeruginosa, která způsobuje závažné plicní a močové infekce. Nyní vědci plánují rozšířit tento výzkum a trénovat psy k detekci bakterií přímo na pacientově kůži, v moči nebo na oblečení.
Výhody této metody jsou obrovské. Současné testovací metody jsou často nepříjemné, drahé a nelze je provádět pravidelně. Psi by mohli nabídnout rychlé a neinvazivní řešení. To by pomohlo nejen pacientům s cystickou fibrózou, ale i dalším nemocným, kteří trpí bakteriálními infekcemi rezistentními na antibiotika.
Antibiotická rezistence je jedním z největších zdravotních problémů současnosti. Každý rok kvůli ní umírá přibližně milion lidí a očekává se, že toto číslo v příštích desetiletích poroste. Podle profesorky Daviesové proto potřebujeme v tomto boji využít všechny dostupné prostředky – a psi jako Jodie by mohli být ideálními spojenci.
Ve středu ráno v 9 hodin místního času začne slavnostní přesun rakve papeže Františka z jeho rezidence v Casa Santa Marta do baziliky sv. Petra, jak dnes oznámil Vatikán. Průvod bude zahájen krátkou modlitbou, po níž se rakev přesune přes náměstí Santa Marta a Piazza dei Protomartiri Romani, projde náměstím sv. Petra a vstoupí do baziliky hlavními dveřmi.
Spojené státy i Rusko si budou muset znovu osvojit zásadní poučku mezinárodní politiky – válka není investiční příležitost. A už vůbec by se neměla stát udržitelným obchodním modelem. Přesto právě tímto způsobem obě mocnosti v průběhu 20. století běžně operovaly – a mnohdy v tom pokračují i dnes.
Vatikán dnes oznámil, že rakev s ostatky papeže Františka bude od středečního rána vystavena veřejnosti v bazilice svatého Petra. Samotný pohřeb se uskuteční v sobotu v 10 hodin místního času, přičemž obřad na náměstí svatého Petra povede kardinál Giovanni Battista Re, děkan Kolegia kardinálů.
Princ William a Kate Middleton zůstali během velikonočních slavností opět mimo veřejnost – stejně jako loni se královský pár neukázal. Každý si klade otázku, kde byli namísto tradičních povinností?
Jedna z velkých osobností českého zdravotnictví odešla. O Velikonocích zemřel ve věku 75 let respektovaný psychiatr Cyril Höschl. Stál mimo jiné u zrodu Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) ve středočeských Klecanech.
Ukrajinské ozbrojené síly zveřejnily nové údaje o celkových ztrátách ruské armády od začátku plnohodnotné invaze, která byla zahájena 24. února 2022. Podle dnešního oznámení dosáhly ztráty na živých silách přibližně 943 060 osob, přičemž jen za posledních 24 hodin Rusko zaznamenalo ztrátu dalších 1 130 vojáků.
Karel Šíp je v české televizní scéně naprostou legendou a jeho talk show Všechnopárty se už dvacet let těší obrovské popularitě.
Felix Slováček prozradil plány na vznik důstojného místa, kde si budou moci blízcí i veřejnost připomenout zesnulou Aničku (†29). „Bude tam krásný pomníček s jejím jménem,“ uvedl k přípravám pietního místa. Upozornil web Aha!
Během dvanácti zásadních let ve Vatikánu vedl papež František katolickou církev do neprobádaných vod a zasáhl do nejpalčivějších společenských otázek současnosti. Jeho vliv daleko přesáhl hranice víry, stal se globálním morálním hlasem a symbolem změny, který však čelil odporu konzervativních kruhů.
Dlouho přehlížená, ale přitom drtivě silná podpora veřejnosti pro razantní klimatická opatření by mohla představovat zlomový bod v boji proti klimatické krizi. Nová celosvětová studie ukázala, že až 89 % lidí si přeje, aby jejich vláda jednala rozhodněji proti globálnímu oteplování. Přesto se většina z nich domnívá, že podobný názor sdílí jen menšina společnosti – což vytváří fenomén označovaný jako „spirála ticha“.
Při pondělním večerním útoku ruských dronů na Oděsu byli zraněni nejméně tři lidé. Podle místních úřadů útok způsobil požáry a poškodil civilní objekty, informuje agentura Reuters.
Po zdlouhavém přechodu se jaro konečně projevilo. V uplynulých dnech teploty výrazně vzrostly a v některých lokalitách padly rekordy. Co nás čeká dál?