Ukrajinské "ano" nepřichází! Putinovi se nedá věřit, zní z Kyjeva

Život na Ukrajině
Život na Ukrajině, foto: Facebook Володимир Зеленський
Mariana Nová 19. dubna 2025 18:52
Sdílej:

Ukrajina zatím nevyslovila souhlas s ruským návrhem velikonočního příměří. Ministr zahraničí Andrij Sybiha sice reagoval jako první, ale neřekl, zdali Kyjev kývne na zastavení bojů. Zdůraznil však, že slovům ruského prezidenta Vladimira Putina se nedá věřit. Zmínil také, že Moskva nadále může kdykoliv dát souhlas s bezpodmínečným třicetidenním příměřím. 

Sybiha v té souvislosti připomněl, že Ukrajina v březnu vyslovila souhlas s americkým návrhem na třicetidenní příměří. "Putin učinil výroky o údajné připravenosti na příměří. 30 hodin místo 30 dní," komentoval ukrajinský ministr zahraničí aktuální návrh Kremlu.

"Bohužel máme dlouhou historii, kdy jeho výroky nekorespondovaly s jeho činy," řekl vrchní diplomat na adresu ruského prezidenta. "Chceme vidět, jak ruské jednotky opravdu zastaví palbu ve všech směrech. Také nabádáme všechny naše partnery a mezinárodní komunitu k ostražitosti," dodal. 

České stanovisko poskytl ministr zahraničí Jan Lipavský. "To, že jen pár minut po ohlášení údajného velikonočního příměří zní po Ukrajině letecké poplachy, ukazuje, jak vážně to Putin myslí. Nenechme se oklamat jeho propagandou. Realita je, že Ukrajina návrh na příměří přijala už před měsícem, zatímco Putin sabotuje každý krok k míru," napsal na sociální síti X. 

Ruský prezident Vladimir Putin podle tamních médií vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině, informovala BBC. Příměří mělo začít dnes v 18 hodin místního času a má skončit o půlnoci z Velikonočního pondělí na úterý. Kreml vzkázal, že od Kyjeva očekává, že bude Rusko následovat a také pozastaví boje. Podle BBC nic nenasvědčuje tomu, že by velikonoční klid zbraní měl vést k jednáním o delším příměří. 

Putin nařídil pozastavení všech vojenských akcí na Ukrajině během příměří a podotkl, že čeká to samé od Ukrajinců. Ruský prezident zdůraznil, že ruské jednotky budou připraveny reagovat na jakékoliv provokace či porušení příměří. 

Ruské ministerstvo obrany následně zveřejnilo prohlášení, jehož text potvrzuje, že Rusové zastaví všechny vojenské operace během stanoveného časového období. Zároveň vyjádřilo připravenost reagovat na případné provokace. Podle úřadu bylo rozhodnutí učiněno z humanitárních důvodů. 

Stalo se
Mimořádná zpráva
Novinky
František (papež)

Zemřel papež František. Dožil se 88 let

Papež František, hlava katolické církve respektovaná daleko za hranicemi náboženské komunity, zemřel ve věku 88 let. Vatikán podle webu The Guardian oznámil jeho smrt v pondělí 21. dubna 2025 v 7:35 ráno, kdy se podle slov kardinála Kevina Farrella „biskup Říma, František, navrátil do Otcova domu“. Jeho úmrtím začíná období celosvětového smutku a příprav na konkláve, které rozhodne o jeho nástupci.

Počasí
Ilustrační fotografie

Počasí: Meteorologové vydali první letošní výstrahu proti bouřkám. Česko může zasáhnout supercela

Český hydrometeorologický ústav dnes vydal první letošní výstrahu na bouřky, která se týká pásu táhnoucího se od jižních Čech přes Vysočinu až k severovýchodu republiky. Přestože se neočekává plošný výskyt bouřek, podmínky pro jejich vznik a organizaci jsou dostatečné na to, aby si situace zasloužila zvýšenou pozornost.

Novinky
František (papež)

Smrtí papeže Františka končí jedna z nejdramatičtějších kapitol. Zanechal po sobě rozdělenou církev

Smrt papeže Františka na Velikonoční pondělí ve věku 88 let uzavřela jednu z nejdramatičtějších kapitol v moderních dějinách katolické církve. Jeho pontifikát, který začal v roce 2013, byl poznamenán nejen reformními snahami, ale i kontroverzemi a ostrými střety uvnitř samotné církve. Přestože si získal srdce milionů věřících, podle webu Politico odchází jako postava, která svou otevřeností a impulzivní povahou často zneklidňovala konzervativce i liberály.

Novinky
Vatikán

Jak probíhá konkláve: Volba papeže krok za krokem

Po smrti papeže se celý svět obrací k Vatikánu, kde se rozbíhá složitý a tradiční proces volby jeho nástupce. Tento obřad nese název konkláve – z latinského cum clave, tedy „uzamčeno klíčem“. Jde o jeden z nejuzavřenějších a nejsymboličtějších volebních procesů na světě, jehož kořeny sahají hluboko do středověku. Přestože se některé formality v průběhu staletí změnily, duch a rituály zůstávají pozoruhodně zachované.