Po devatenácti měsících tvrdé vojenské kampaně v Gaze čelí Izrael rostoucímu tlaku ze strany svých tradičně nejbližších západních spojenců. Jejich trpělivost došla zejména kvůli pokračující ofenzivě, plánům na úplné „dobytí“ Pásma Gazy a blokádě humanitární pomoci, která trvala jedenáct týdnů.
Spojené království pozastavilo obchodní jednání a uvalilo sankce na radikální osadníky na Západním břehu. Kanada a Francie pohrozily sankcemi a Evropská unie – největší obchodní partner Izraele – přehodnocuje klíčovou Asociační dohodu, která už 25 let reguluje spolupráci mezi oběma stranami včetně volného pohybu zboží a vědecké spolupráce.
Podle organizací poskytujících pomoc je situace v Gaze katastrofální. Šéf humanitárních operací OSN Tom Fletcher varoval minulý týden, že je třeba „rozhodného zásahu“ k zabránění genocidě. Reportér CNN sledoval rodinu, která zoufale hledala vodu a jídlo – jejich novorozená dcerka během několika dní zemřela na podvýživu.
Podle palestinského ministerstva zdravotnictví zemřely desítky dětí hlady a celkový počet obětí izraelského zásahu v Gaze od října 2023 překročil 53 000 lidí, tedy asi 4 % populace.
To, že se západní státy jako Francie, Kanada a Velká Británie začínají hlasitěji vymezovat vůči izraelské politice, je výrazným posunem v diplomatickém postoji. „Ještě před dvěma lety by bylo nemyslitelné, aby EU vůbec diskutovala o revizi Asociační dohody s Izraelem,“ uvedl Hugh Lovatt z Evropské rady pro mezinárodní vztahy.
Kroky evropských zemí mají i vnitropolitický rozměr. Izraelská společnost je hluboce rozdělená – zatímco pravicová vláda podporuje pokračování války, stovky tisíc lidí každým týdnem demonstrují a požadují příměří výměnou za propuštění rukojmích držených Hamásem.
Průzkum izraelské televize Channel 12 ukázal, že 61 % obyvatel podporuje ukončení války výměnou za osvobození rukojmích, zatímco jen 25 % souhlasí s pokračujícími vojenskými operacemi.
Podle právníka Arieho Reicha z izraelské univerzity Bar-Ilan je však dopad zahraničního tlaku nejistý. Upozorňuje, že v otázkách národní bezpečnosti může vnější kritika spíš posílit jednotu společnosti kolem vlády. Zároveň ale připouští, že „okno pro legitimní použití vojenské síly se začíná uzavírat“ a že dlouhodobě bude obtížné udržet normální vztahy se Západem.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu se však zatím tlaku nehodlá podvolit. Spojencům vyčetl, že tím „odměňují“ útoky Hamásu ze 7. října 2023, a ministerstvo zahraničí uvedlo, že „vnější nátlak Izrael od boje za přežití a bezpečnost neodradí“.
Spojené státy jakožto nejmocnější izraelský spojenec stále stojí při Tel Avivu. I přes určitou kritiku zevnitř Trumpovy administrativy nedošlo k žádnému konkrétnímu opatření, které by Izrael potrestalo. Zároveň se však Washington v poslední době od Izraele v některých bodech distancuje – například při vyjednávání příměří s Húsíi v Jemenu, při dohodě o propuštění amerického rukojmího z Gazy nebo při zmírnění požadavků na normalizaci vztahů se Saúdskou Arábií.
Podle Lovatta to odráží posun vlivu uvnitř administrativy Donalda Trumpa, kde roste váha „America First“ křídla. „Vidět určité rozdíly mezi USA a Izraelem vytváří tlak na Netanjahua,“ dodal.
Někteří američtí představitelé naznačují, že prezident Trump je z izraelského premiéra frustrovaný, přesto ho stále vnímá jako spojence.
Evropská unie má na Izrael ekonomický vliv – tvoří přibližně třetinu jeho zahraničního obchodu. O úplném zrušení Asociační dohody se zatím nemluví, protože by vyžadovalo souhlas všech 27 členských států, a například Maďarsko je zásadně proti.
Možné je však částečné pozastavení některých ustanovení dohody, například zvýšení cel na izraelské výrobky nebo vyloučení z vědeckého programu Horizon Europe s rozpočtem přes 100 miliard dolarů. Takový krok by si vyžádal pouze většinové hlasování.
Lovatt připomíná, že EU již v minulosti přistupovala k podobným opatřením kvůli méně závažným porušením lidských práv než těm, která se odehrávají v Gaze. „EU se k Izraeli dlouhodobě chovala výjimečně shovívavě,“ uvedl.
Někteří izraelští politici již varují před mezinárodní izolací. Opoziční vůdce a bývalý generál Yair Golan tento týden prohlásil, že Izrael „míří k postavení vyvrhele“. Pod tlakem spojenců také izraelská armáda oznámila, že umožní dodávky „základního množství potravin“ do Gazy, a Netanjahu přiznal, že pokud by v Gaze skutečně vypukl hladomor, Izrael „ztratí mezinárodní podporu“.
Veřejnost v některých evropských zemích sice dál podporuje Izrael, ale roste i počet hlasů, které požadují tvrdší postup. Evropské státy zároveň vnímají strategický význam Izraele, například jako dodavatele zbraní a technologií v době rostoucích obav z Ruska.
Omar Barghouti, zakladatel hnutí BDS, pro CNN uvedl, že pokud spojenci skutečně chtějí změnu, musejí Izrael zcela odstřihnout od vojenské a ekonomické podpory. Bez embarga a přerušení spolupráce podle něj žádný skutečný posun nenastane.
59. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary je minulostí. Nejvyšší cenu, tedy Křišťálový glóbus, po osmi letech opět obdržel domácí zástupce. Uspěl totiž česko-slovenský dokument Raději zešílet v divočině slovenského dokumentaristy Mira Rema.
Snad jen Jiří Bartoška byl větší tváří karlovarského festivalu než Marek Eben. Právě slavný moderátor se letos opakovaně chopil slova, aby hereckého kolegu připomněl. Organizátorům sice složil poklonu, ale přiznal, že bez Bartošky to není úplně ono.
Evropská unie chce s Washingtonem nadále jednat o obchodní dohodě. Pokud Spojené státy od srpna opravdu uvalí třicetiprocentní clo na dovoz zboží z unijního trhu, Brusel je podle Ursuly von der Leyenové připraven chránit zájmy členských zemí a přijít s protiopatřeními.
Asi všichni jsme se domnívali, že Dara Rolins bude mít radost z návratu Pavla Nedvěda do Česka. Teď už je to ale úplně jasné. Slovenská zpěvačka poskytla důkaz v podobě všeříkající fotografie ze svého domova.
Spojené státy od srpna uvalí na zboží dovezené z Evropské unie třicetiprocentní clo. Oznámil to americký prezident Donald Trump, který v sobotu zveřejnil příslušný dopis na sociálních sítích. Clu ve stejné výši bude podléhat i zboží z Mexika.
Je vysoce pravděpodobné, že americký prezident Donald Trump a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching se setkají ještě letos. Podle zpravodajské stanice CNN to v pátek řekl šéf americké diplomacie Marco Rubio.
Felix Slováček nemohl chybět v Karlových Varech, ale manželku Dádu Patrasovou nechal doma, ačkoliv se spolu před časem objevili mezi lidmi, kterým se ona po smrti jejich milované dcery Aničky vyhýbala. Co říká jeho žena na Slováčkovu přítomnost na filmovém festivalu?
Vypnutí přepínačů paliva během vzletu zřejmě způsobilo tragickou červnovou nehodu letounu společnosti Air India v indickém Ahmedabádu, kterou přežil jediný člověk. Vyplývá to z předběžných závěrů vyšetřování, které bude pokračovat. Informovala o tom CNN.
Dnes skončí v Karlových Varech letošní 59. ročník Mezinárodního filmového festivalu. V jeho závěru si švédský herec Stellan Skarsgård převezme Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Napilno měl ale už v pátek, přičemž dorazil ještě o den dříve.
Žhavé letní počasí si v posledních dnech vzalo prázdniny a přinejmenším v sobotu to ještě bude platit. V neděli už se maximální teploty přiblíží tropické třicítce, vyplývá z aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Pod 20 procent klesly preference koalice Spolu v červnovém volebním modelu agentury Median. Volby by vyhrálo opoziční hnutí ANO, hlas by mu dala téměř třetina voličů. Do Poslanecké sněmovny by se dostalo sedm kandidujících subjektů.
V Moskvě ve čtvrtek proběhl pohřeb exministra Romana Starovojta, který údajně spáchal sebevraždu krátce poté, co jej prezident Vladimir Putin odvolal z funkce. Šéf Kremlu na smutečním obřadu chyběl a neposlal ani věnec.